امید بخش ترین آیه قرآن از زبان حضرت علی علیه السلام

انجمن‌ها: 

نقل شده است که روزی علی(علیه السلام) رو به مردم کرد و فرمود: «به نظر شما امیدبخش ترین آیه قرآن کدام آیه است؟ 
بعضی گفتند: آیه

إِنَّ اللَّهَ لا یَغْفِرُ أَنْ یُشْرَکَ بِهِ وَیَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِکَ لِمَنْ یَشَاءُ ... (سوره نساء، آیه 48)
خداوند هرگز شرک را نمی بخشد و پایین تر از آن را برای هر کس که بخواهد می بخشد 
امام علی علیه السلام فرمودند «خوب است، ولی آنچه من می خواهم این نیست 
بعضی گفتند: آیه

وَمَنْ یَعْمَلْ سُوءًا أَوْ یَظْلِمْ نَفْسَهُ ثُمَّ یَسْتَغْفِرِ اللَّهَ یَجِدِ اللَّهَ غَفُورًا رَحِیمًا(سوره نساء، آیه 110) 
«هر کس عمل زشتی انجام دهد یا بر خویشتن ستم کند و سپس از خدا آمرزش بخواهد،خدا را غفور و رحیم خواهد یافت.»
امام فرمود: خوب است ولی آنچه می خواهم این نیست
بعضی دیگر گفتند: آیه

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ (سوره زمر، آیه 53)
ای بندگان من که بر خویشتن اسراف کرده اید از رحمت خدا مأیوس نشوید
امام فرمود: خوب است امّا آنچه من می خواهم این نیست.
بعضی دیگر گفتند: آیه

وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ... (سوره آل عمران، آیه 135)

پرهیزکاران کسانی هستند که هنگامی که کار زشتی انجام می دهند یا به خود ستم می کنند به یاد خدا می افتند و از گناهان خویش آمرزش می طلبند و چه کسی است جز خدا که گناهان را بیامرزد
باز امام فرمود: خوب است ولی آنچه می خواهم این نیست.
در این هنگام مردم از هر طرف به سوی امام متوجّه شدند و همهمه کردند.
امام فرمود: ای مسلمانان چه خبر است؟
 عرض کردند: به خدا سوگند ما آیه دیگری در این زمینه سراغ نداریم.
امام فرمود: از حبیب خود رسول خدا شنیدم که فرمود: امید بخش ترین آیه قرآن این است:
وَأَقِمِ الصَّلاَةَ طَرَفَيِ النَّهَارِ وَزُلَفًا مِّنَ اللَّيْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ يُذْهِبْنَ السَّـيِّئَاتِ ذَلِكَ ذِكْرَى لِلذَّاكِرِينَ (سوره هود، آیه 114)
نماز را در دو طرف روز به پا دارید و نیز در ساعت اوایل شب، که البته خوبیها، بدیها را از بین می برد، که این یادآوری است برای اهل ذکر.  

تفسير الصافي، ج‏2، ص 476.      
 تفاسیر مجمع البیان و کنزالدقائق‏.

Share