احادیث سحرخیزی - 5 حدیث درباره سحرخیزی

انجمن‌ها: 

در این پست 5 حدیث منتخب درباره سحرخیزی از کتاب چهل حدیث سحرخیزی محمود شریفی در بیان معصومین علیهم السلام تقدیم شما عزیزان میگردد.

محبوبيّت ذكر سحرى

1. عَنِ النَّبىِّ صلي الله عليه و آله قالَ: لَئِنْ أقعُدُ مَعَ قَوْمٍ يَذْكُرُونَ اللّه َبَعْدَ صَلاةِ الْغَداةِ، أحَبُّ إلىَّ مِنْ أرْبَعَةٍ مُحَرَّرينَ مِنْ وُلْدِ إسْماعيلَ؛ پيامبر اکرم صلی الله عليه و آله و سلم فرمود: چنانچه همراه گروهى كه بعد از نماز صبح ذكر خدا مى كنند پيش من محبوبتر است از چهار نفر آزاد شدگان از فرزندان اسماعيل.

جهاد و سحرخيزى و ذكر

2. عَنِ النَّبىِّ صلي الله عليه و آله قالَ: لِأنْ اُصَلِّىَ الصُّبْحَ ثُمَّ أجْلِسُ فى مَجْلِسٍ أذْكُرُاللّه َعزوجل حَتّى تَطْلُعَ الشَّمْسُ أحَبُّ إلىَّ مِنْ شَدِّ عَلى جِيادِ الْخَيْلِ فى سَبيلِ اللّه ِ؛ پيامبر اكرم صلی الله عليه و آله و سلم فرمود: اينكه نماز صبح را بجا آوردم سپس در جايى بنشينم و خداى عزيز و بزرگ را ذكر بگويم تا آفتاب طلوع كند پيش من محبوبتر است از اينكه اسب را زين كرده و به جهاد در راه خدا پردازم.

حدیث سحرخیزی

سپر آتش

3. عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلىٍّ عليهم السلام أنَّهُ قالَ: مَنْ صَلّى فَجَلَسَ فى مُصَلاّهُ إلى طُلُوعِ الشَّمْسِ كانَ لَهُ سَتْراً مِنَ النّارِ؛ امام حسن مجتبى عليه السلام فرمود: كسى كه نماز را بجا آورد و در محل نمازش تا طلوع آفتاب بنشيند اين كار او را از آتش جـهنم باز خواهد داشت.

حدیث سحرخیزی

پاداش سحرخيزى و ذكر

4. عَن رَسُولِ اللّه ِصلي الله عليه و آله قالَ: مَنْ قَعَدَ فى مُصَّلاهُ الَّذى صَلّى فيهِ الْفَجْرَ، يَذْكُرُ اللّه َحَتّى تَطْلُعَ الشَّمْسُ كانَ لَهُ كَحَجِّ بَيْتِ اللّه ِالْحَرامِ؛ رسول گرامى صلی الله عليه و آله و سلم فرمود: كسى كه در مكانى نماز صبح را خوانده بنشيند و ذكر خدا گويد تا آفتاب طلوع كند پاداش او همانند كسى است كه حجّ خانه خدا را بجا آورده است.

حدیث سحرخیزی

سحرخيزى

5. عَلىُّ بْنُ مُحَمّدِالنَوْفلِى قالَ سَمِعْتُه الهادى عليه السلام يَقُولُ: إنَّ الْعَبْدَ لَيَقُوُم فى اللَّيْلِ فَيَميلُ بِهِ النُّعاسَ يَميناً وَ شِمالاً وَ قَدْ وَقَعَ ذَقَنَهُ عَلى صَدْرِهِ فَيَأمُرُاللّه ُ تَعالى أبْوابَ السَّماءِ فَتَنْفَتِحُ، ثُمَّ يَقُولُ لِلْمَلائِكَةِ أُنْظُرُوا إلى عَبْدى ما يُصيُبُه فى التَّقَرُبِ إلىَّ بِما لَمْ أفْتَرِضْ عَلَيْهِ راجياً مِنّى لِثَلاثَ خِصالٍ: ذَنْبِاً أغْفِرُهُ لَهُ، أوْ تَوْبَةٍ اُجَدِّدُهالَهُ، أوْ رِزْقاً أزيدُهُ فيْهِ، إشْهَدُوا مَلائِكتَى أنّى قَدْ جَمَعْتُهُنَّ لَهُ؛ از امام هادى عليه السلام شنيدم كه فرمود: بنده خدا شب از خواب برمى خيزد و چرتش مى گيرد و به راست و چپ متمايل مى شود و گاهى چانه اش به طرف سينه اش مى افتد، پس خداوند متعال دستور مى دهد درهاى آسمان گشوده مى شود، به فرشتگان مى فرمايد: به بنده ام نگاه كنيد بخاطر چيزى كه واجب نكرده ام اين چنين خود را براى تقرّب به من به زحمت انداخته است، به اميد يكى از سه حاجت:
1. گناهى كه آن را براى او ببخشايم، 2. توبه اى كه براى او تجديد كنم، 3. يـا روزى او را زيــاد كنـم. آگاه باشيد اى فرشتگان من كه هر سه را براى او روا كردم.

حدیث سحرخیزی

پی نوشت:
--------------------
[1] مستدرک الوسائل 5، 59 حدیث 10.
[2] معجم الكبير 3، 104، حدیث 5638.
[3] وسائل الشيعه 4، 1035، حدیث 1.
[4] مستدرک الوسائل 5: 57، حدیث 5357.
[5] تهذيب الاحكام 2: 130، حدیث 460.

منبع: چهل حدیث سحرخیزی - محمود شریفی

پدیدآورنده: 
Share