حدیث زکات (بخش 2) - 5 حدیث در مورد زکات

انجمن‌ها: 

حدیث زکات - 5 حدیث در مورد زکات

در این بخش 5 حدیث در مورد زکات منتخبی از کتاب چهل حدیث زکات محمود شریفی در بیان ائمه معصومین علیهم السلام تقدیم شما عزیزان میگردد.

حدیث زکات

سخاوتمندترین مرد

1. قالَ الصَّادِقُ عليه السلام: ... وَ اَنَّ اَحَبَّ النَّاسِ اِلَى اللَّهِ تَعَالى اَسْخَاهُمْ كَفَّا، وَ اَسْخَى النّاسِ مَنْ اَدّى زَكَاةَ مالِهِ وَلَمْ يَبْخَلْ عَلَى الْمُؤْمِنينَ بِمَا افْتَرَضَ اللّهُ لَهُمْ فى مالِهِ؛ امام صادق عليه السلام فرمود: محبـوبترين مـردم پيـش خدا سخـاوتمندترين آنهاست، و سخـاوتمـندتـرين فرد كسى است كه زكـات مـالش را بـپردازد و در مورد واجب مالى خود نسبت به مؤمنان بخل نورزد.

دشـوارترين واجـب

2. عَنْ رُفَاعَةِ بْنِ مُوسى اَنَّهُ سَمِعَ اَبا عَبْدِاللّهِ عليه السلام يَقُولُ: مَا فَرَضَ اللّهُ عَلى هذِهِ الاُْمَّةِ شَيْئا اَشَدَّ عَلَيْهِمْ مِنْ الزَّكاةِ، وَفيها تُهْلَكُ عَامَتُّهُمْ؛ رفاعه گويد كه از امام صادق عليه السلام شنيدم كه مى فرمود: خـداونـد بر اين امّـت چيـزى دشــوارتر از زكات واجب نكرده است، در زكات است كه خيلى از آنـان به هـلاكت مى رسند.

حدیث زکات

زکات مایه سعادت

3. قالَ رَسُولُ اللّهِ صلي الله عليه و آله : لا تَزالُ اُمَتّى بِخَيْرٍ ما لَمْ يَخُونُوا وَاَدُّوا الْأَمانَةَ، وَآتَوُا الزَّكاةَ، وَاِذا لَمْ يَفْعَلُوا ذلِكَ اُبْتُلُوا بِالْقَحْطِ وَالسِّنِينَ؛ رسول اكرم صلى الله عليه و آله و سلم فرمود: امّت من تا وقتى كه خيانت نكنند، و امانتها را ردّ كنند، و زكات را بپردازند در خير و سعادت خواهند بود، ولى هر گاه كه چنين نكنند به قحطى و كمبود دچار خواهند شد.

پرداخت زکات

4. قالَ رَسُولُ اللّهِ صلي الله عليه و آله: اُمِرْتُ أَنْ اُقَاتِلَ النَّاسَ حَتّى يَشْهَدُوا أنْ لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ وَأنّى رَسُولُ اللَّهِ وَيُقيمُوا الصَّلاةَ وَيُؤتُوا الزَّكاةَ؛ رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم فرمود: دستور دارم با مردم مبارزه كنم تا شهادت دهند كه جز خدا معبودى نيست و من فرستاده خدايم و نماز بپا دارند و زكات بپردازند.

آثار پرداخت زکات

5. قالَ رَسُولُ اللّهِ صلي الله عليه و آله : داوُوا مَرْضاكُمْ بِالصَّدَقَةِ، وَحَصِنُّوا اَمْوَالَكُمْ بِالزَّكاةِ؛  رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم فرمود: بيماران خود را با صدقه مداوا كنيد، و اموالتان را هم با پرداخت زكات حفظ و بيمه كنيد.

حدیث زکات

پی نوشت:
--------------
[1] وسائل الشيعه، 6، 5 .
[2] وسائل الشیعه، 15.
[3] وسائل الشيعه، 6، 13 .
[4] كنز العمال، 6، 527، 16837.
[5] وسائل الشيعه، 6، 6 .

منبع: چهل حدیث زکات - محمود شریفی

پدیدآورنده: 
Share