جواب بدی چیست؟/ شیخ اکبر محیی الدین بن عربی

انجمن‌ها: 

جواب بدی چیست؟/ شیخ اکبر محیی الدین بن عربی

شیخ اکبر محیی الدین بن عربی در کتاب شریف فتوحات مکیه می فرمایند:

إن المسیء فی حقنا الذی خیرنا الله بین جزایه بما أساء و بین العفو عنه أنه لما أساء إلینا أعطانا من خیر الآخرة ما نحن محتاجون إلیه حتی لو کشف الغطاء بیننا و بین ما لنا من الخیر فی الآخرة فی تلک المساءة حتی نراه عیانا لقلنا أنه ما أحسن أحد فی حقنا ما أحسن هذا الذی قلنا عنه أنه أساء فی حقنا، فلا یکون جزایه عندنا الحرمان فنعفو عنه فلا نجازیه و نحسن إلیه مما عندنا من الفضل علی قدر ما تسمح به نفوسنا فإنه لیس فی وسعنا و لا یملک مخلوق فی الدنیا ما یجازی به من الخیر من أساء إلیه و لا یجد ذلک الخیر ممن أحسن إلیه فی الدنیا.

و من کان هذا عقده و نظره کیف یجازی المسیء بالسییة إذا کان مخیرا فیها؟

کسی که در حق ما بدی می نماید و  موردی است که خداوند ما را مخیّر نموده بین اینکه او را ببخشیم و یا مجازات نماییم، چنین شخصی با بدی که به ما نموده است آنچه از خیر آخرت که ما به آن محتاج بوده ایم را به ما عطا نموده است به اندازه ای که اگر پرده از مقابل دیدگانمان کنار رود و آن خیری که در این بدی به ما رسیده را به عیان ببینیم می گوییم که هیچ کسی به اندازه این شخصی که پنداشتیم به ما بدی نموده نیکی نکرده است.

بنابراین جزای چنین شخصی در نزد ما حرمان و مجازات کردن او نیست بلکه او را عفو می نماییم و به او به اندازه ای که نفوسمان اجازه می دهد احسان و نیکی می نماییم به درستی که در وسع ما نمی باشد به اندازه خیری که شخص، با بدی نمودن به ما رسانده احسان نماییم و بلکه هیچ مخلوقی در دنیا چیز خوبی که بتواند در مقابل خیری که از بدی کسی به او رسیده بدهد ندارد و آن خیر را از کسی که به او در دنیا نیکی نموده نمی یابد.

پس کسی که چنین نظری دارد چگونه در مواردی که بین عفو و مجازات مخیر است کسی را که به او بدی نموده مجازات نماید؟؟؟  

منبع : باب 435  فتوحات مکیه

مطالب مرتبط

Share