دعای سید بن باقی در روز پنجم رمضان

انجمن‌ها: 

الجزء الأول؛ أبواب أحكام شهر رمضان؛ الباب التاسع فيما نذكره من زيادات و دعوات في الليلة الخامسة و يومها؛ فصل فيما يختص باليوم الخامس من دعاء غير متكرر، دعاء آخر في هذا اليوم برواية السيد ابن باقي رحمه الله في إختياره‏

جلد اول، باب های احکام ماه رمضان؛ باب نهم اعمال و دعاهای شب و روز پنجم ماه رمضان: فصل اول دعاهای مخصوص روز پنجم، (دومین دعا) به نقل از كتاب «اختيار» نوشته «سيد ابن الباقى» -رحمه اللّه-:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِلَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ يَا لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَيْتِهِ الطَّاهِرِينَ الْأَخْيَارِ

خداوندا، اى خدايى كه معبودى جز تو وجود ندارد، به حقّ اين كه معبودى جز تو نيست، از تو درخواست مى كنم، كه بر حضرت محمّد و خاندان و اهل بيت پاک و نيک او درود فرستى 

وَ أَنْ تَتُوبَ عَلَيَّ فِي هَذَا الشَّهْرِ كَمَا تُبْتَ عَلَى أَبِينَا آدَمَ عَلَيْهِ السَّلَامُ وَ أَنْ تُنَجِّيَنِي مِنْ كُرُبَاتِ الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ

و چنان كه توبه پدرمان حضرت آدم درود بر او را پذيرفتى، در اين ماه توبه ام را بپذيرى 

كَمَا نَجَّيْتَ نُوحاً عَلَيْهِ السَّلَامُ‏ مِنَ الْكَرْبِ الْعَظِيمِ‏ وَ أَنْ تُبَارِكَ لِي فِي هَذَا الشَّهْرِ كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَ آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

و همان گونه كه حضرت نوح درود بر او را از اندوه بزرگ نجات بخشيدى، از اندوه هاى دنيا و آخرت نجاتم بخشى و همان طورى كه بر حضرت ابراهيم و خاندان او مبارک گردانيدى، اين ماه را بر من مبارک گردانى، به راستى كه تو ستوده و بلند پايه اى 

وَ أَنْ تَرْضَى عَنِّي فِيهِ كَمَا رَضِيتَ عَنْ إِسْمَاعِيلَ عَلَيْهِ السَّلَامُ وَ أَنْ تَصْرِفَ عَنِّي الْفَحْشَاءَ كَمَا صَرَفْتَ عَنْ يُوسُفَ عَلَيْهِ السَّلَامُ

و همان گونه كه از حضرت اسماعيل درود بر او خشنود گرديدى، در اين ماه از من خرسند گردى و به همان صورت كه كار زشت را از حضرت يوسف درود بر او بازداشتى، آن را از من نيز بازدارى 

وَ أَنْ تَمُنَّ عَلَيَّ بِالْفَضْلِ كَمَا مَنَنْتَ عَلَى مُوسَى عَلَيْهِ السَّلَامُ [وَ هَارُونَ عَلَيْهِمَا السَّلَامُ‏] وَ أَنْ تَتَقَبَّلَ مِنِّي كَمَا تَقَبَّلْتَ مِنْ دَاوُدَ عَلَيْهِ السَّلَامُ

و همان طور كه بر حضرت موسى [و هارون درود بر آن ها-]منّت نهادى، تفضّل خود را بر من ارزانى دارى و همان طور كه عمل حضرت داوود درود بر او را پذيرفتى، عمل مرا نيز بپذيرى 

وَ أَنْ تَسْتَجِيبَ لِي دُعَائِي كَمَا اسْتَجَبْتَ لِزَكَرِيَّا عَلَيْهِ السَّلَامُ وَ أَنْ تَكْشِفَ عَنِّي الضُّرَّ كَمَا كَشَفْتَهُ عَنْ أَيُّوبَ عَلَيْهِ السَّلَامُ

و همان گونه كه دعاى حضرت زكريّا درود بر او را مستجاب نمودى، دعاى مرا نيز مستجاب كنى و همان طور كه رنجورى حضرت ايّوب درود بر او را برطرف نمودى، رنجورى مرا نيز برطرف كنى 

وَ أَنْ تُنَجِّيَنِي مِنَ الْآفَاتِ كَمَا نَجَّيْتَ ذَا النُّونِ مِنْ بَطْنِ الْحُوتِ وَ أَنْ تَرْفَعَ لِي مَنْزِلًا مُبَارَكاً كَمَا رَفَعْتَ لِإِدْرِيسَ عَلَيْهِ السَّلَامُ‏ (مَكاناً عَلِيًّا)[ سوره مریم، آیه 57]

و همان گونه كه حضرت ذو النّون [يونس] درود بر او را از شكم نهنگ رهانيدى، مرا نيز از آسيب ها رهايى بخشى و به همان صورت كه حضرت ادريس درود بر او را به جايگاه والا صعود دادى، مرا نيز به جايگاه خجسته صعود دهى 

وَ أَنْ تُوَفِّقَنِي لِلصَّالِحَاتِ كَمَا وَفَّقْتَ شُعَيْباً عَلَيْهِ السَّلَامُ وَ أَنْ تُسَلِّمَنِي كَمَا سَلَّمْتَ إِلْيَاسَ عَلَيْهِ السَّلَامُ

و همان گونه كه حضرت شعيب-درود بر او را موفّق گردانيدى، مرا نيز به انجام كارهاى شايسته موفّق گردانى و همان طور كه حضرت الياس درود بر او را سالم و بى گزند داشتى، مرا نيز سالم بدارى 

وَ أَنْ تَهَبَ لِي بِبَرَكَتِهِ وَ يُمْنِهِ‏ (مِنْ لَدُنْكَ سُلْطاناً نَصِيراً)[سوره الاسراء، آیه 80] كَمَا وَهَبْتَ لِسُلَيْمَانَ عَلَيْهِ السَّلَامُ مُلْكاً عَظِيماً

و همان طور كه به حضرت سليمان درود بر او سلطنت بزرگ ارزانى داشتى، به بركت و خجستگى اين ماه، تسلّط يارى بخشى از جانب خود به من ارزانى دارى 

وَ أَنْ تُكْرِمَنِي كَمَا أَكْرَمْتَ عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ عَلَيْهِمَا السَّلَامُ وَ أَنْ تَهْدِيَنِي كَمَا هَدَيْتَ نَبِيَّنَا مُحَمَّداً صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ

و همان گونه كه حضرت عيسى بن مريم درود بر آن دو را گرامى داشتى، مرا نيز گرامى بدارى و همان طور كه پيامبر ما حضرت محمّد درود و سلام خدا بر او و خاندان او-را هدايت نمودى، مرا نيز هدايت كنى 

وَ أَنْ تُعْتِقَنِي فِيهِ مِنَ النَّارِ بِمَسْأَلَتِي إِيَّاكَ بِرَحْمَتِكَ وَ أَنْ تَجْعَلَنِي كَمَا تُحِبُّ وَ تَرْضَى فِي جَمِيعِ الْأُمُورِ

و به خاطر درخواستم از تو، به رحمتت از آتش جهنّم برهانى و در تمام امور آن گونه كه دوست مى دارى و مى پسندى، بگردانى. 

إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِيرٌ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ‏

به راستى كه تو بر هر چيز توانايى. درود خداوند بر حضرت محمّد و خاندان پاک او.

Share