در منابر و مداحی ها بر طبل اختلافات مذهبی و قومی کوبیده نشود

آیت الله العظمی مظاهری:
پیام آیت الله مظاهری

به گزارش خبرنگار ضیاءالصالحین به نقل از حوزه، آیت الله العظمی مظاهری در پیامی به پانزدهمین اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی که به میزبانی اصفهان در حال برگزاری است، اظهار کرد: خداوند بزرگ را سپاسگزاریم که در آستانه محرّم حسینی، شهر عاشورایی اصفهان، دیار شهیدان سرافراز و پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی، مفتخر به میزبانی پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی گردیده است.
ایشان ادامه دادند: طنین بلند آغاز دوباره عزاداری های سید و سالار آزادگان و شهیدان«علیه افضل الصلوات و التّحیّات» از این شهر حسینی در انداخته می شود  و به امید خداوند و با الطاف آن امام همام، این برنام شکوهمند در این شهر و دیار، با شکوه و ظرفیّت متمایز، برگزار خواهد شد.
این مرجع عالی قدر عنوان کرد: این اجلاسِ مردمی که سنّتی حسنه به منظور تکریم از خادمان فرهنگ والای عاشورا و تمجید از اهتمام و مساعی آنان در زنده نگاه داشتن نام و یاد و پیام نهضت حسینی است، فرصتی مغتنم و ظرفیّتی مناسب برای تجلّی جامعیّت و فراگیر بودن گفتمان حسینی است و از همین روست که در میان میهمانان ارجمند داخلی و خارجی این اجلاس، علاوه بر شخصيّت هاى محترمى از برادران اهل سنّت، چهرهاى مبرّزى ازسایر ادیان توحیدی و ابراهیمی نیز، حضور دارند،
حضرت آیت الله مظاهری یادآور شدند: حسین بن علی«سلام الله علیه» وارث آدم و وارث نوح و وارث ابراهیم و وارث موسی و وارث عیسی و وارث محمد «صلی الله علیهم اجمعین» و وارث همۀ فضیلت ها و پاکی ها و خوبی های پیامبران الهی است. آری حسین، نه فقط متعلّق به شیعیان و نه تنها متعلّق به اسلام و مسلمانان، که متعلّق به همۀ آزادگان و آزادی خواهان جهان است و گفتمان حسینی، که ریشه در فطرت سلیم و الهی آدمیان دارد، گفتمانی همگانی و بین الادیانی است و همۀ حق طلبان و عدالت دوستان، اوج آرمان های تکامل خواهانۀ خود را در این گفتمان بین المللی، متجلّی می بینند و از مرام و قیام و پیام آن پیشوای آزادی و آزادگی، همواره، درس حریّت و صداقت و مجاهدت می گیرند.
رئیس جوزه علمیه اصفهان در ادامه خاطرنشان کرد: ذکر نکاتی چند را به حضور شما عاشقان و شیفتگان حسینی ، لازم می شمارم:
نکتۀ نخست: تأکید بر اهمیّت رسالت والا و خطیری است که بر عهدۀ شما خدمتگزاران آستان عظیم حسینی، قرار گرفته است. مجموعۀ اقدامات متنوعی که در جریان عزاداری سالار شهیدان«سلام الله علیه» صورت می پذیرد از وعظ و خطابه گرفته تا مدح و مرثیه سرایی و ساير بخش ها و ابعاد آن، همه و همه به منظور تحکیم و تثبیت پیام های نهضت عاشورا و انتقال آن تعالیم حیات بخش و انسان ساز و جامعه پرداز به نسل ها و ادوار بعدی است و از آنجا كه جريان عزاداری حسین بن علی، به مثابۀ يك رسانه پر نفوذ، تأثيرات گسترده و عميقى را بر ذهن و ضمير و شخصيت مخاطبان خود مى گذارد، بنابراين باید از این جایگاه رسانه ای برتر، بهترین بهره برداری به منظور ایفاء این رسالتِ بزرگ، صورت پذیرد تا همان گونه که قیام و نهضت اباعبدالله الحسین«ارواحنا فداه» و ریخته شدن خون مطهّر او، به تعبیر بلند امام صادق«سلام الله علیه» در زیارت اربعین، با هدفِ نجات و رهایی انسان از قید و بند جهالت و سرگردانی گمراهی و ضلالت بود، استمرار آن نهضت جاویدان از طریق جریان عزاداری ها نیز باهمین هدف آگاهی بخشی و تعمیق بصیرت و معرفت انسانی باشد: «لِيَسْتَنْقِذَ عِبَادَكَ مِنَ الْجَهَالَةِ وَ حَيْرَةِ الضَّلَالَة».
نکتۀ دوم: ضرورت توجّه به وزانت قالب های انتقال این پیام بلند خصوصاً قالب های زبانی است. سخن فاخر و پر مغز، شعر ناب و جذّاب و تحریک  کنندۀ شعور و فکر، مراثی و مدایح پر معنا و پرهیز از نثر و شعر بی محتوا و سست و بی پایه، باید همواره دغدغۀ خاطر همۀ نقش آفرینان در عزاداری ها و هیآت و مساجد و حسینیّه ها باشد.
نکتۀ سوم:
تأکید بر حفظ اتّحاد و وحدت کلمه در جریان عزاداری ها خصوصاً در منابر و در مداحی هاست. کوبیدن بر طبل اختلافات مذهبی و تفرقه افکنی و تحریک حساسیّت های فرقه ای، طایفه ای و گروهی، نه در شأن مجالس عزاداری امام حسین«سلام الله علیه» است و نه مورد رضایت آن امام عالی مقام است و نه با فلسفۀ قيام و نهضت عاشورا سازگار است.
نکتۀ چهارم: لزوم مقابله با بدعت ها و خرافات و آسیب زدایی از عزاداری ها و مداحی ها است، که هم موجب بدآموزی برای مخاطبان خصوصاً نسل جوان است و هم چهرۀ تابناک دین و آیین را در نظر ناظران، مشوّه جلوه می دهد.
و بالاخره نکتۀ پنجم: ضرورت توجّه و تکیه بر ظرفیّت گسترده و عظیم دستگاه حسینی برای گستراندن و نهادینه ساختن اخلاق و معنویّت در جامعه اسلامی و انسانی است. سالار شهیدان مظهر ادب و اخلاق و حکمت بود و نباید هيچ گاه در تریبون و نهادِ عزاداری او، کمترین امر خلاف ادب و اخلاق راه پیدا کند.
معظم له تصریح کردند: اگر این نکات پنج گانه، پیوسته در مدّ نظر و عمل خادمان و مادحان حسینی باشد، بی شک توفیق آنان در اقامۀ عزای حسینی تضمین و تأمين خواهد شد.
ایشان ابراز امیدواری کردند: خداوند سبحان به همۀ خدمتگزاران و دلدادگان حسینی، توفیق روزافزون در شناخت وظایف و رسالت های خود و عمل به آن مسئولیت ها عنایت فرماید و قلب مطهّر اباعبدالله الحسین را از همۀ شما راضی و مسرور گرداند.
حضرت آیت الله مظاهر در پایان خاطرنشان کردند: لازم می دانم از همۀ مسئولان و متصدّیان برگزاری این اجلاس که با اهتمام خود زمینۀ تشکیل این همایش شکوهمند را فراهم آورده اند، و نيز ميهمانان محترم داخلى و خارجى، و هیأت هاى مذهبى صمیمانه تقدیر و تشکّر نمایم.

 

 

Share