ضیاءالصالحین چرا حضرت فاطمه، بجای امیرالمومنین پشت درب خانه آمدند ؟

چرا حضرت فاطمه، بجای امیرالمومنین پشت درب خانه آمدند؟ - استاد محمدی

لیست
  • چرا حضرت فاطمه، بجای امیرالمومنین پشت درب خانه آمدند؟ - استاد محمدی
در این قطعه ویدئویی حجت الاسلام رضا محمدی به پرسشی تاریخی پاسخ می دهند.

چرا حضرت فاطمه، بجای امیرالمومنین پشت درب خانه آمدند ؟ - استاد محمدی

در جریان شهادت حضرت فاطمه زهرا علیهماالسلام، چرا حضرت فاطمه، بجای امیرالمومنین پشت درب خانه آمدند؟ حجت الاسلام رضا محمدی به این پرسش تاریخی پاسخ می دهند.

چرا حضرت فاطمه، بجای امیرالمومنین پشت درب خانه آمدند

چرا حضرت فاطمه، بجای امیرالمومنین پشت درب خانه آمدند ؟

در مورد این که چرا حضرت فاطمه، بجای امیرالمومنین پشت درب خانه آمدند ، باید نکته مهمی را در نظر داشته باشیم و آن موقعیت خاص حضرت زهرا سلام الله علیها است.

قداست و موقعیت معنوی خاص حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به گونه ­ای بوده است که دقیقا می ­توان گفت نظیر موقعیت خاص رسول خدا (ص) در میان مردم بوده است و رسول خدا (ص) در موقعیت­های مختلف و با طرق متعدد جایگاه معنوی این بانوی بزرگ اسلام را برای مردم بیان نموده است، به گونه­ای که حتی فردی مثل یزید لعنت الله علیه که قاتل فرزند فاطمه سلام الله علیها است، در مجلس شام حضرت فاطمه را با قداست و عظمت یاد می­کند و امروز نیز در جهان اسلام فرد مسلمانی را پیدا نمی­کنید که معرفت به عظمت و قداست آن بانو نداشته باشد، با اینکه در طول تاریخ غالب مؤلفین کتب حدیثی و تاریخی چندان علاقه­ای به نشر فضائل اهل بیت نداشته­اند.

خلاصه این که، زبان و قلم از بیان عظمت بانوئی که رسول گرامی اسلام (ص) در برابر او خم می­شده و دستانش را بوسه می­زدند، عاجز و ناتوان است.

حال با توجه به این موقعیت عظیم حضرت فاطمه(س) در میان مسلمین، قطعاً هیچ مسلمانی اصلاً به ذهنش خطور نمی­کرد که یک مسلمان به خودش جرأت بدهد کوچکترین اهانتی نسبت به آن حضرت روا دارد و از این جهت حضرت زهرا سلام الله علیها به پشت در آمدند تا:

1- با جایگاه و شخصیت و منطق قوی خود آنها را از خانه دور کنند.

2- حمایت خود از حضرت علی(ع) را اعلام نمایند که مردم بدانند علی علیه السلام دارای چنان جایگاهی است که شخصیت با عظمت و با قداستی مانند حضرت زهرا(س) با تمام وجود از او حمایت می کند.

و این در واقع اتمام حجت بوده است بر آن افراد، و اگر خود حضرت علی(ع) به پشت در می رفتند، ظالمین به اهل بیت رسول الله(ع) با جرأت بیشتر به خانه حمله می­کردند و قهراً در پی سوزاندن در، امیرالمومنین (ع) دستگیر گشته و مسئله تمام می­شده است، و بعد­ها می­گغتند: دختر رسول اسلام (ص) فاطمه زهرا (س) نیز با امیر المؤمنین موافق نبود و اگر او از علی (ع) دفاع می­کرد ما از علی (ع) دست بر می­داشتیم. اما حضرت فاطمه(س) برای اینکه قاطع­ترین حجت­های الهی را بر آنها اقامه کند، به گونه­ای که در پیشگاه خداوند متعال و پیامبر (ص) بلکه در پیشگاه تاریخ و مسلمانان هیچ عذری نداشته باشند، شخصاً به قیام برخواستند تا یک طرف حجت­های الهی را بر علیه آنها تمام نمایند و از طرفی نهایت خباثت درونی و پلیدی درونی دشمنان را برای همیشه در تاریخ و برای همه جهانیان، آشکار نمایند.

Share