ویژگیهای امام باقر علیه السلام - حجت الاسلام دکتر رفیعی

موضوع: 
این کلیپ سی دقیقه ای، حاوی سخنان ارزشمند استاد دکتر رفیعی در خصوص ویژگیهای امام باقر علیه السلام می باشد.

ویژگیهای امام باقر علیه السلام - حجت الاسلام دکتر رفیعی

این کلیپ 30 دقیقه ای، حاوی سخنان ارزشمند استاد دکتر رفیعی در خصوص ویژگیهای امام باقر علیه السلام می باشد.

ویژگیهای امام باقر علیه السلام - حجت الاسلام دکتر رفیعی

مردی نصرانی خطاب به امام محمد باقر علیه السلام گفت: تو بقر هستی. امام علیه السلام با ملایمت و خونسردی فرمود: من باقر هستم. مرد (که همچنان بر اسائه ی ادب اصرار داشت) گفت: تو پسر زنی آشپز هستی. امام علیه السلام بار دیگر با ملایمت و نرمی به وی فرمود: آشپزی حرفه ی او بود (و این ننگ نیست). نصرانی همچنان به گفتار ناهنجار خود ادامه داد و مادر امام محمد باقر علیه السلام را به نسبتی ناروا متهم ساخت. امام علیه السلام با ملاطفت به وی فرمود: اگر راست می گویی، خدا او را بیامرزد و گر نه خدا تو را بیامرزد. مرد نصرانی از دیدن این برخورد امام علیه السلام به اشتباه خود پی برد و اسلام آورد.

امام محمد باقرعلیه السلام با داشتن عائله ی سنگین، و برخورداری از زندگی ساده و متوسط در بذل و بخشش از همگان پیشتازتر بود.

امام صادق علیه السلام می فرمایند: ثروت پدرم از تمام خاندانش کمتر و مخارجش از همه افزونتر بود؛ با این حال هر جمعه یک دینار صدقه می داد.

حسن بن کثیر می گوید: از نیازمندی خود و بی توجهی دوستانم، به امام محمد باقرعلیه السلام شکوه نمودم. امام علیه السلام فرمود: «بد برادری است آنکه در زمان بی نیازی ات تو را مراعات کند ولی در هنگامه ی فقر و تهیدستی با تو قطع رابطه نماید». سپس به غلام خود دستور داد کیسه ای که حاوی هفتصد درهم بود آورد و به ابن کثیر داد و فرمود: این مبلغ را مصرف کن و هنگامی که به پایان رسید مرا در جریان بگذار.

عمرو بن دینار و عبدالله بن عبید نقل کرده اند: هرگاه با امام محمد باقرعلیه السلام ملاقات می کردیم به ما لباس و هزینه زندگی می داد و می فرمود: اینها را پیش از این برایتان آماده کرده ایم.

روش امام محمد باقرعلیه السلام این بود که هرگاه برادرانش به منزل وی می رفتند، تا به آنان طعام و لباس نیکو و مبلغی پول نمی داد، نمی گذاشت خانه اش را ترک کنند.

Share

دیدگاه‌ها

سخنان ارزشمند استاد دکتر رفیعی عالیه

کسب درآمد

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.