معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان اردستان اصفهان

شهرستان اردستان اصفهان
در این مطلب قصد داریم به مهم ترین اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری شهرستان اردستان زادگاه کاوه آهنگر واقع در استان اصفهان اشاره کنیم، همراه ما باشید.

معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان اردستان اصفهان

در این مطلب قصد داریم به مهم ترین اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری شهرستان اردستان اصفهان اشاره کنیم، همراه ما باشید.

تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه

شهرستان اردستان در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی شهر اصفهان و در مسیر کاشان به سمت نائین و یزد قرار گرفته است. آب و هوای این شهرستان گرم و خشک بوده و بیشترین درجه حرارت در تیر و مرداد و کمترین آن در دی و بهمن است. پوشش گیاهی این ناحیه از گونه استپ بیابانی است. بعضی مورخان اردستان را زادگاه کاوه آهنگر دانسته اند و اهالی منطقه، خانه و باغی را که در محله کبودان واقع است را به باغ کاوه موسوم گردانیدند.

۱. مسجد جامع اردستان

از جاذبه های گردشگری شهرستان اردستان ، مسجد جامع اردستان است که یکی از نمونه های منحصر به فرد مساجد چهار ایوانی ایران و نخستین آهنها به شمار می آید که در مرکزیت محله محال قرار دارد، در قرن 3 قمری به دستور «عمربن عبدالعزیز آجلی» بر روی بنای آتشکده ای که هنوز آثار آن در گوشه ای از مسجد دیده می شود، به سبک مسجدهای عربی ساخته شده و مجموعه کم نظیری شامل مدرسه حاج حسین نورالدین، آب انبار حاج حسن، راسته بازار، میدان تعزیه، حمام و قلعه میان شهر در کنار آن قرار دارد. مسجد جامع اردستان که طی دوره های آل بویه، سلجوقی و… مورد بازسازی قرار گرفته، ویژگی خاص مساجد قبل از ایلخانیان (قرن هشتم به بعد) و عدم استفاده از کاشی های لاجوردی را دارد و تمام آن از خشت و گل ساخته شده است.

گردشگری اردستان | مسجد جامع اردستان

۲. قنات دو طبقه مون

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهرستان اردستان ، قنات دو طبقه مون اردستان در محله مون، یکی از محلات شهرستان اردستان در استان اصفهان واقع است. این قنات در این محله شامل دو طبقه است که در هر طبقه آن آبی مستقل جریان دارد که هیچ یک از آن دو به دیگری نفوذ نمی کند. این قنات ۸۰۰ سال پیش احداث شده که تنها قنات دو طبقه جهان است.

گردشگری اردستان | قنات دو طبقه مون

۳. مقبره امیر اویس

و نیز از جاذبه های گردشگری شهرستان اردستان ، مقبره امیر اویس از سرداران عصر شاه اسماعیل صفوی می باشد که درسال ۹۲۰ (هـ .ق) کشته شده و در این محل سنگ مزار آن شامل سنگ قبر عمودی و افقی می باشد که در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد است.

۴. منطقه شکار ممنوع خارو

مهمترین و بکرترین زیستگاهی که در نزدیکی پارک ملی کویر واقع شده است زیستگاههای شمالی شهرستان اردستان و در راس آنها منطقه شکار ممنوع ” خارو” است. منطقه شکار ممنوع خارو که با مساحت ۱۰۰ هزار هکتار با فاصله اندکی از مرزهای جنوبی پارک ملی کویر واقع شده است، قبل از حفاظت در سالیان گذشته از مهمترین شکارگاههای استان اصفهان و دشت کویر مرکزی شناخته میشده است، تا قبل از سال ۱۳۶۳ شمسی که گورخر دیگر از پارک ملی کویر گزارش نشد، گله های گورخر در منطقه خارو مرتبا توسط مردم محلی دیده می شدند و این منطقه آخرین زیستگاه گورخر استان اصفهان در این سالها بوده است.

این منطقه همچنین زیستگاه مناسبی برای جبیر، قوچ و میش و کل وبز هم هست. گزارشات مردم محلی از یوزپلنگ در این منطقه کاملا قابل توجه است. در اواخر دهه هفتاد، یکی از شکارچیان اقدام به زنده گیری دو توله یوز در این منطقه می کند که البته از سرنوشت دقیقشان اطلاعی از دست نیست. در ۵ سال گذشته هم دامداران و بویژه شترداران چندین بار یوز را از این منطقه گزارش کرده اند.

۵. قنات ارونه

از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان اردستان ، قنات ارونه از قنات های معروف استان اصفهان قنات ارونه شهر اردستان است که در واقع یک نهر پرآب زیر زمینی می باشد. این قنات متعلق به قرون بسیار دور و قبل از اسلام می باشد که بیش از 1000سال قبل از اسلام حفر گردیده و جزو آثار باستانی ایران به شمار می رود. مدتی که محققان و پژوهشگران برای عمر این قنات تخمین زده اند کمتر از 2500 سال نیست. این قنات در نظر اصطخری جغرافیدان قرن 4 هجری «قناتی بسیار بزرگ و شگفت» آمده است.

جگسون نیز درباره آن می نویسد« از قنات های شگفتی است که هنوز باقی مانده است. مورخین احداث این قنات را به «اروند شاه بن کی پشن بن کیقباد بن زاب بن نوذران بن منوش بن نوذر بن منوچهر» نسبت داده اند نام اروند شاه در تاریخ داستانی ایران قبل از اسلام آنهم یکبار برای پدر لهراسب شاه به این ترتیب «لهراسب شاه بن اروند شاه بن کی پشن بن کیقباد» آمده است و بهمن پسر اسفندیار از این خانواده، آتشکده مهر اردشیر را در اردستان ساخته است.

تقسیم آب قنات ارونه مبنای بسیار قدیمی دارد و از زمانهای گذشته شروع شده و مطمئنا مربوط به پیش از اسلام و شاید قبل از تاریخ است و همچنان ادامه داشته، تا اینکه در دوره هلاکوخان مغول، خواجه نصیرالدین طوسی ان را «فرزه بندی» کرده است هنگامی که خواجه نصیر الدین طوسی به همراه هلاکوخان مغول نوه چنگیز خان وارد اردستان شد به دلیل اختلافی که بین مردم اردستان بر سر تقسیم آب قنات ارونه بوده آب آنرا به بیست سهم و نصف سهم تقسیم کرد. این تقسیم را بعضی نیز به شیخ بهائی نسبت می دهند.

گردشگری شهرستان اردستان

۶. کوه دوروچین

کوه دوروچین یا دورچمن بخشی از کوه های مرکزی ایران است که در شمال شرقی استان اصفهان و غرب شهرستان اردستان قرار دارد. ارتفاع این کوه ۳۰۰۲ متر از سطح دریا می باشد. در اختیار داشتن تجهیزات کوهنوردی برای صعود به قله کوه الزامی است.

 

منبع: سایت ستاره

Share