روز جهانی بیابان زدایی + آیات و روایات مرتبط

۱۷ ژوئن مصادف با ۲۷ خرداد؛
روز جهانی بیابان زدایی
هر ساله روز ۱۷ ژوئن مصادف با ۲۷ خرداد روز جهانی بیابان زدایی در نظر گرفته شده است. صندوق بین المللی توسعه کشاورزی سازمان ملل متحد پیشتاز این امر می باشد.

روز جهانی بیابان زدایی

هر ساله روز ۱۷ ژوئن مصادف با ۲۷ خرداد روز جهانی بیابان زدایی در نظر گرفته شده است. صندوق بین المللی توسعه کشاورزی (IFAD) سازمان ملل متحد پیشتاز امر بیابان زدایی می باشد. این صندوق فعالیت بیابان زدایی را از قاره آفریقا شروع نمود. توسعه بیابان ها در کره زمین زندگی بیش از ۲/۱ میلیارد انسان را در بیش از ۱۱۰ کشور دنیا تهدید می کند.

روز جهانی بیابان زدایی

روز جهانی بیابان زدایی (آیات و روایات مرتبط)

خداوند سبحان در قرآن کریم می فرماید : هُو أنشَأکُم مِنَ الأرضِ وَاستَعمَرَکُم فِیها؛ اوست که شما را از زمین آفرید و شما را در آن استقرار داد .

❁ ❁ ❁ ❁ ❁ ❁ ❁ ❁ ❁ ❁ ❁ ❁ ❁ ❁

پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله فرمودند : مَن غَرَسَ شَجَرا أو حَفَرَ وادِیا بِدْءً لَم یَسبِقُهُ إلَیهِ أحدٌ أو أحیا أرضا مَیتَةً فَهِی لَهُ قَضاءً مِنَ اللّه ِ و رَسولِهِ ؛ هر که درختى بکارد و یا آبراهى حفر کند که کسى در آن بر او پیشى نگرفته باشد و یا زمین مرده اى را آباد کند، آن زمین ، به حکم خدا و رسولش ، از آنِ او است .

حضرت امام علی علیه السلام به مالک اشتر فرمودند : وَلیَکُن نَظَرُک فی عِمارَةِ الأرضِ أبلَغَ مِن نَظَرِکَ فی استِجلابِ الخَراجِ لأِنَّ ذلِکَ لایُدرَکُ إلّا بِالعِمارَةِ باید توجّه تو به آباد کردن زمین بیش از توجّه به گرفتن مالیات باشد ؛ زیرا مالیات جز در نتیجه آبادانی فراهم نمی آید.


حضرت امام باقر علیه السلام فرمودند : أیُّما قَومٍ أحیَوا شَیئا مِنَ الأرضِ و عَمَروُها فَهُم أحَقُّ بِها ؛ هر گروهى که قطعه زمینى را احیا کنند ، همانان به آن سزاوارترند .

Share