50 دردی که می توانید با حجامت تسکین دهید

حجامت
حجامت طرفداران و منتقدان پروپاقرصی دارد. در این مطلب، نگاهی داریم به دلایل دفاع از این روش سنتی برای درمان بسیاری از دردها.

50 دردی که می توانید با حجامت تسکین دهید

حجامت طرفداران و منتقدان پروپاقرصی دارد. در این مطلب، نگاهی داریم به دلایل دفاع از این روش سنتی برای درمان بسیاری از دردها.

شاید تا به حال از زبان پدر یا مادربزرگ هایتان شنیده باشید که در زمان های گذشته در فصل بهار، افراد خانواده از کوچک گرفته تا کهنسال باید خود را برای حجامت آماده می کردند. فردی به خانه شان می رفت و هاله هایی کبودرنگ با چند خراش ناشی از تیغ روی بدنشان به یادگار می گذاشت. شاید برای کوچک ترها خاطره خوشی نداشت، اما بزرگ ترها به دلیل آن که می دانستند با حجامت سبک شده و مواد زاید از بدنشان خارج می شود، براحتی تن به این کار می دادند.

در منابع طب اسلام و طب سنتی انجام حجامت به عنوان یکی از ارکان مهم درمان ذکر گردیده است و بیماری های گوناگون را درمان می کند و به صورت اختصاصی در منابع طب اسلامی به شکل پیشگیرانه درمان همه بیماریها شمرده شده است و در مورد بیماری های خاص درمان تمامی بیماری های ناشی از غلبه خون گفته شده است..بوعلی سینا اعتقاد دارد صفرا و سودا نیز از طریق حجـامت قابل دفع است.

حجامت

دردهایی که حجامت تسکین می دهد

تقریبا در تمامی بیماری های جسمی و روحی انسان حجامت یا درمان کامل خواهد کرد یا به طور نسبی درمان می کند یا لااقل کمک به اثرگذاری سایر درمان ها خواهد کرد. طی پژوهش های انجام گرفته در شعب موسسه تحقیقات حجـامت ایران طی ۲۰ سال اخیر و حجم نمونه آماری ۵۰۰ هزار مورد حجامت، تاثیر درمان نسبی تا کامل حجـامت بر روی بیش از ۲۰۰ بیماری به اثبات رسیده که در این فهرست برخی از آنها نام برده شده است:

۱- سردردهای عصبی و میگرن

۲- جوش ها و لکه های صورت

۳- تقویت بینایی چشم

۴- فشار خون و رفع غلظت خون

۵- چربی، قند و اوره خون

۶- ترک اعتیاد و ترک سیگار

۷- بیماری های پوستی و خارش بدن

۸- سکته مغزی و قلبی

۹- ریزش مو و شوره سر

۱۰- آرتروز و رماتیسم

۱۱- خواب رفتگی دست و پا

۱۲- کوتاهی قد اطفال و نوجوانان

۱۳- آسم و سرفه و تنگی نفس

۱۴- آلرژی و حساسیت

۱۵- سرماخوردگی مزمن و آنفولانزا

۱۶- نازایی و بیماری های تناسلی

۱۷- افزایش هوش و حافظه اطفال و بزرگسالان

۱۸- افزایش قدرت ایمنی بدن

۱۹- عفونت ها و بیماری های زنانگی

۲۰- ناراحتی های عادت ماهیانه بانوان

۲۱- سینوزیت

۲۲- افزایش اشتها و رفع لاغری

۲۳- اختلالات هورمونی

۲۴- سوء هاضمه و ورم معده

۲۵- سیاتیک و واریس

۲۶- سم خون و عفونت های مزمن

۲۷- بیماری های اعصاب و روان

۲۸- افسردگی و کسالت بدن

۲۹- کیست تخمدان

۳۰- آفت دهان و تبخال

۳۱- رفع موهای زاید بدن

۳۲- اختلالات خواب

۳۳- لکنت زبان

۳۴- سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا

۳۵- هپاتیت

۳۶- دیسک کمر و کمر درد

۳۷- کهیر و اگزما

۳۸- بیماری های پروستات

۳۹- زردی نوزادان

۴۰- سرطان

۴۱- زونا و آبله مرغان و اوریون

۴۲- ویار بارداری

۴۳- ضعف و ناتوانی جنسی

۴۴- اسپاسم و گرفتگی عضلات

۴۵- عفونت لوزه

۴۶- ضعف عضلات

۴۷- دلهره و ترس

۴۸- کم خونی

۴۹- پوکی استخوان و دندان

۵۰- چین و چروک پوست

فقط اینها نیست بیش از یکصد و پنجاه بیماری دیگر هم هست که ادعای هواداران حجـامت این است که آنها هم با همین روش بهبود می یابند.

حجامت

نقاط مختلف مورد حجامت بدن و خواص هر یک از آنها

حجامت سر (نجات بخش): محل انجام در بالای سر می باشد . خواص آن این است: درمان بیماری های اعصاب و جنون ، تقویت چشم و تقویت مغز.

حجامت عام ( نافع) : محل آن بین دو کتف می باشد و بیشترین توصیه انبیاء و اولیاء و دانشمندان طب سنتی به حجـامت کردن در همین نقطه از بدن می باشد . خواص آن عبارت است از : تفصیه خون ، درمان خفقان ، درمان همپیتزی یعنی( سرفه خونی) ، طپش قلب ، هموراژیک ، دوران سر که از سنگینی معده می باشد و درمان درد های مزمن مثل درد کلیه ، مثانه ، رحم ، باز کردن قاعدگی ، درمان آکنه و جوش بدن ، میگرن و سر درد های مزمن .

حجامت اختدعین (کتف ها ): محل آن در دو طرف پشت کتف ها و بر روی استخوان های اسکاپولا (برابر با کتف) می باشد و نتیجه عمل آن شبیه فصد ورید قیفال می باشد به معنی درمان و رفع سنگینی سر ، صورت ، چشم ها ، گوش ها و شروع درد دندان ها (خصوصا دندان های آسیاب) بر طرف کردن حالت لرزش در سر ، باز کردن رنگ رخسار، رفع درد در دست ها و درمان سندرم مچ دستی ( نوعی احساس درد و مورمور شدن در مچ دست ها است که بیشتر در خانم ها دیده می شود ) .

حجامت تحت الذقن یا زیر چانه: خواص آن اینهاست: درمان زخم های دهانی ( قلاع ) ، بهبود وضعیت گردن ، بهبود رنگ رخسار ، رفع بیماری های دهان و دندان ، تصفیه خون از سر ، فک ها و لثه ها می نماید . اگر این حجـامت همه ماه ها انجام شود به شرط انجام مسواک مرتب ، لثه ها و دندان ها برای همیشه سالم می ماند .

حجامت پشت گوش ها: خواص : رفع سرگیجه ، بی عقلی و پیری زود رس ، جلوگیری از سفید شدن مو ها ، درمان بیماری های چشم (نظیر عفونت ها ، گل مژه ، ریزش مژه و ابرو ها )

حجامت کمر (رهاننده): محل آن در گودی کمر می باشد . خواص از این قرار است: رفع درد و اسپاسم کمر ، رفع جوش و دمل در ناحیه کمرو باسن ، درمان التهاب رحم ، تخمدان ها و مثانه ، نقرس ، بواسیر ، خارش پشت ، دوالی (بیا DVT وورم پا ها ). حجامت کمر بهترین حجامت برای درمان کیست تخمدان و فیبروم رحیم می باشد .

حجامت زانو ها: خواص آن این است: رفع دمل های چرکی و مزمن در ساق پا ها، رفع اخلاط گرم از زانو ها و درمان درد زانو ها (به شرط ی که در دفعات متعدد حجامت انجام شود ) .

حجامت ساق پاها: خواص عبارت است از: تصفیه خون ، بازکردن خون قاعدگی (درمان آمنوره) مفید در بیماران کم خونی ارثی مثل تالاسمی و غیره ، رفع خارش کلی بدن ، درمان سندرم ساق پای بی قرار ، درمان واریس پاها ، درمان واریس پا ها، درمان درد سیاتیک ، درد کمر و اسپاسم ساق پاها . خاصیت هم آن است که این حجامت مانند فصد صافن پا عمل می کند.

حجامت

حجامت چه مزیتهایی دارد؟

بطورکلی حجامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است واگربه صورت تخصصی ازآن استفاده شود برتری های فراونی نسبت به روشهای درمانی جاری مانند مصرف داروهای شیمیایی وجراحی دارد.مزیتهای درمان با حجـامت می توان بطورخلاصه بدین شرح بیان کرد:

 ۱-حجـامت یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است .

۲-حجـامت برای تمامی سنین از اوان تولد کاربرددارد.

۳-حجـامت باحداقل توان فنی وتجهیزات اجرایی می تواند بیماریهای سخت ومزمن رادرمان کند.

۴- حجـامت هیچگونه وابستگی فنی ؛علمی وابزاری به خارج ازکشورندارد.

۵- حجـامت یک رفتاردرمانی سرپایی است ونیازی به تجهیزات بیمارستانی ندارد.

۶- درحجـامت فاکتورهای مداخله گروجودنداردویک رفتارکامل موجب درمان می شود.

البته به این روش درمانی نقدهایی هم وارد است که در مطالب بعدی درباره آن هم سخن می گوییم.

پیشنهادی: نامناسب ترین اوقات برای حجـامت را بشناسید

پدیدآورنده: 
Share