دعای فرج با صدای علی فانی (الهی عظم البلاء)

لیست
  • دعای فرج با صدای علی فانی (الهی عظم البلاء)
نماهنگ دعای فرج (الهی عظم البلاء) با صدای علی فانی

دعای فرج با صدای علی فانی (الهی عظم البلاء)

مرحوم شیخ عباس قمی قدس سره در کتاب شریف مفاتیح الجنان در مورد این دعا می‌گوید: کفعمی در بلد الامین می‌گوید: این دعای حضرت صاحب الامر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است که تعلیم فرمود آن را به شخصی که محبوس بود پس خلاص شد.

دعای فرج با صدای علی فانی (الهی عظم البلاء)

ماجرای دعای فرج (الهی عظم البلاء)

در کتاب «الزام الناصب» چنین نقل شده است: شیخ جلیل امین الاسلام فضل بن حسن طبرسی رحمه الله مؤلف کتاب تفسیر «مجمع البیان» در کتاب «کنوز النجاح» گفته است: دعایی که حضرت امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به أباالحسن محمد بن أحمد بن أبی لیث - رحمت خدای متعال بر او باد - در شهر بغداد در مقابر قریش به او تعلیم داد و أبوالحسن از زندان از ترس کشتن به مقابر قریش پناه برده بود و به برکت این دعا، خداوند او را از کشته شدن نجات داد.

دعای فرج با صدای علی فانی (الهی عظم البلاء)

ابى الحسن محمّد بن احمد بن ابى الليث از ترس كشته شدن به مقابر قريش گريخته و پناه برده بود. پس به بركت خواندن اين دعا از كشته شدن نجات يافته است و وی گفته است كه آن حضرت به من تعليم نمود كه بگو:

متن دعای فرج (الهی عظم البلاء)

«اللَّهُمَّ عَظُمَ الْبَلَاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مَنَعَتِ السَّمَاءُ وَ إِلَیْکَ یَا رَبِّ الْمُشْتَکَی وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِی الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ.
اللَّهُمَّ فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِی الْأَمْرِ الَّذِینَ فَرَضْتَ عَلَیْنَا طَاعَتَهُمْ فَعَرَّفْتَنَا بِذَلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عَاجِلًا کَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ.
یَا مُحَمَّدُ یَا عَلِیُّ اکْفِیَانِی فَإِنَّکُمَا کَافِیَایَ وَ انْصُرَانِی فَإِنَّکُمَا نَاصِرَایَ یَا مَوْلَایَ یَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِکْنِی أَدْرِکْنِی أَدْرِکْنِی
».

ترجمه دعای فرج (الهی عظم البلاء)

خدایا! بلا و مصایب ما بزرگ شد و بیچارگی ما بسی روشن و پرده از روی کار برداشته شد و امیدم ناامید شد و زمین (با همه پهناوری) بر ما تنگ آمد و آسمان، رحمتش را از ما منع کرد و تنها تویی یاور و معین ما و مرجع شکایت ما و یگانه اعتماد ما در هر سختی و آسانی بر لطف توست.

خدایا! درود فرست بر محمد و آل‌محمد که صاحب امر الهی (و مقام خلافت) هستند و بر ما اطاعتشان را واجب کردی و به واسطه این مطاع بودن مقامشان را به ما شناساندی، پس به حق منزلت و قدر آنها که به ما گشایشی نزدیک چون چشم بهم زدن یا زودتر عطا فرما!

ای محمد و ای علی! شما مرا کفایت کنید که شما کافی هستید و مرا یاری کنید که شما یاران منید. ای مولای من! ای صاحب الزمان! فریادرس فریادرس فریادرس، مرا دریاب مرا دریاب مرا دریاب.[یزدی حایری، علی‌، الزام الناصب فی إثبات الحجة الغائب (عجّل الله تعالی فرجه الشریف)‌، محقق و مصحح:عاشور، علی‌، ج۲، ص۴۳، مؤسسة الأعلمی‌، بیروت، چاپ اول، ۱۴۲۲ق]

دعای فرج با صدای علی فانی (الهی عظم البلاء)

راوی گوید: همانا آن ‌حضرت وقتی به این فراز از دعا «یا صاحب الزمان» که رسید به سینه شریف خود اشاره کرد.

مرحوم محدث نوری گويد: ظاهر آن است كه مراد آن حضرت از اين اشارت اين باشد كه در وقت گفتن يا صاحب الزمان مرا بايد قصد نمود.(محدث نوری؛ نجم ثاقب؛ باب هفتم؛ حکایت ۲۴)

دعای فرج با صدای علی فانی (الهی عظم البلاء)

مطالب مرتبط :
ميلاد امام زمان عليه السلام - ویژه نامه منجی موجود
آغاز امامت امام مهدی علیه السلام - ویژه نامه خاتم الاوصیاء/9 ربیع الاول

پدیدآورنده: 
Share

دیدگاه‌ها

سلام. اشک ریختم. ممنون. خدا، شما را سرباز و همراه و خادم مولای عالم و عالمیان در دنیا و آخرت قرار دهد.

علیکم السلام
تشکر از حسن توجهتان...

سلام.میتونم از مطالب سایتتون کپی کنم و انتشار بدم؟

علیکم السلام
هرگونه استفاده از مطالب سایت که موجب نشر فرهنگ اسلامی می شود موجب خوشحالی و رضایت ماست ولی باید توجه داشت که هیچ شخص و گروهی ، اجازه قرار دادن هیچ گونه محدودیتی در استفاده از فایل ها را نخواهد داشت.... یعنی مطالب را که منتشر می کنید محدود نکنید تا دیگران هم بتوانند مثل شما استفاده کنند إن شاءالله

موفق باشید

عالی

عالی .