زندگینامه شهید مسعود علیمحمدی رحمه الله

شهید مسعود علیمحمدی رحمه الله
مسعود علی‌محمدی معروف به استاد علی‌محمدی ۳شهریور۱۳۳۸ در تهران(کن) متولد شد و دربامداد ۲۲دی۱۳۸۸ و در سن ۵۰ سالگی، به هنگام بیرون آمدن از منزلش بر اثر انفجار یک بمب کنترل از راه دور ترور شد و به درجه رفیع شهادت رسید.

زندگینامه شهید مسعود علیمحمدی رحمه الله

زندگینامه شهید مسعود علیمحمدی رحمه الله دانشمند هسته ای ایران و از شهدای ترور ....

شهید مسعود علیمحمدی مدرک کارشناسی خود را در سال 1364 از دانشگاه شیراز، کارشناسی ارشد را در سال 1367 و دکترای فیزیک با گرایش ذرات بنیادی را در سال 1371از دانشگاه صنعتی شریف، کسب کرد. او از دانشجویان نخستین دوره دکترای فیزیک در داخل ایران بود و نخستین کسی بود که در ایران دکترای خود را در فیزیک دریافت.او ده ها مقاله ISI منتشر نمود.

بالاخره در صبح روز 22 دی ماه 1388 در اثر انفجار بمبی که در موتورسیکلت جاسازی شده بود و به فاصله یک متر از درب ورودی منزل وی به یک درخت بسته شده بود، در قیطریه تهران، به لقای معبود شتافت.
 

پیشینه علمی شهید مسعود علیمحمدی

او مدرک کارشناسی را از دانشگاه شیراز(۱۳۶۴) و کارشناسی ارشد(۱۳۶۷) و دکترای فیزیک با گرایش ذرات بنیادی را از دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۷۱ کسب کرد. او از دانشجویان نخستین دوره دکترای فیزیک در داخل ایران بود و نخستین شخصی است که در ایران دکترای خود را در فیزیک دریافت نموده است.

تخصص اصلی او ذرات بنیادی، انرژی های بالا و کیهان شناسی بود. با پژوهشگاه دانش های بنیادی مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات نیز طی سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ همکاری داشت.

وی از سال ۱۳۷۴در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران و در مقاطع مختلف تحصیلی رشته فیزیک در تربیت معلم، مشغول به تدریس بود. و عضو هیئت علمی و از اعضای اصلی دانشگاه تهران به شمار می آمد.

وی همچنین به عنوان استاد راهنما و مشاور در پروژه های پایان نامه های مرتبط با علوم فیزیکی، به فعالیت مشغول بود. از جمله درس های ارایه شده توسط وی می توان به مکانیک کوانتومی و الکترومغناطیس، مکانیک آماری، ذرات بنیادی و نظریه میدان های کوانتمی اشاره کرد. علیمحمدی، یکی از برگزیدگان جشنواره بین المللی خوارزمی در سال ۸۶ بود و در پژوهش های بنیادی رتبه دوم را کسب کرد.

تخصص اصلی او ذرات بنیادی، انرژی های بالا و کیهان شناسی بوده است. با پژوهشگاه دانشهای بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات) نیز طی سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ همکاری داشته اند.

از جمله درسهای ارایه شده توسط وی می توان به مکانیک کوانتومی و الکترومغناطیس، مکانیک آماری، ذرات بنیادی و نظریه میدان های کوانتمی اشاره کرد. علیمحمدی، یکی از برگزیدگان جشنواره بین المللی خوارزمی در سال ۸۶ بود و در پژوهش های بنیادی رتبه دوم را کسب کرد.

وی از سال ۱۳۷۴ در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران مشغول به تدریس بود و عضو هیئت علمی و ممیزه این دانشگاه بود. وی همچنین به عنوان استاد راهنما و مشاور در پروژه های پایان نامه های مرتبط با علوم فیزیکی، به فعالیت مشغول بوده است.

روابط عمومی سازمان بسیج مستضعفین در پیام تسلیتی که به جهت ترور مسعود علیمحمدی منتشر کرد اعلام نمود که مسعود علیمحمدی در دانشگاه مالک اشتر و دانشگاه امام حسین نیز تدریس می کرده است.

زندگینامه شهید مسعود علیمحمدی

مشارکت در برنامه هسته ای ایران

همزمان با انتشار خبر ترور این استاد دانشگاه، رسانه های ایران علیمحمدی را «دانشمند هسته ای» معرفی کردند و برخی از خبرگزاری ها اعلام کردند شهید علیمحمدی یکی از دانشمندان ارشد فناوری هسته ای ایران بوده است.

ترور دکتر علیمحمدی

انفجار بمب در قیطریه تهران در ساعت ۷:۳۰ صبح ۲۲ دی ۱۳۸۸ روی داد. در این حادثه مسعود علیمحمدی کشته شد، دو فرد دیگر زخمی شدند و خساراتی به ساختمان مجاور وارد شد. بمب منفجرشده در یک موتورسیکلت که به فاصله یک متری از در ورودی منزل علیمحمدی به یک درخت بسته شده بود، جاسازی شده بود

واکنش ها به ترور شهید مسعود علیمحمدی

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مدعی وجود شواهدی مبنی بر دخالت و نقش آمریکا، اسرائیل و مخالفان نظام جمهوری اسلامی در این ترور شد.

ظهر همان روز خبرگزاری فارس در خبری پذیرش مسؤولیت این ترور را منتسب به گروه «انجمن پادشاهی ایران» کرد.

روابط عمومی دانشگاه تهران درپی وقوع انفجاری که به کشته شدن دکتر مسعود علیمحمدی منجر شد، پیام تسلیتی صادر کرد. در اطلاعیه روابط عمومی دانشگاه تهران آمده است:«دشمنان اسلام و انقلاب بدانند که شجره طیبه انقلاب اسلامی ایران با این خون ها روز به روز تنومندتر و پرثمرتر می گردد.

سازمان بسیج مستضعفین در اطلاعیه ای از مسعود علیمحمدی به عنوان استاد بسیجی و موفق دانشگاه های امام حسین، مالک اشتر و تهران یاد کرد و شهادت وی به دست عوامل ضد حکومتی را محکوم کرد. سازمان بسیج مستضعفین در این اطلاعیه از قوه قضاییه درخواست نموده تا هرچه سریعتر با عاملان این ترور برخورد قضایی نماید.

محمدجواد لاریجانی ضمن عرض تسلیت، بیان کرد:«این ترور پرده از نقشه دشمن جنایتکار کشور ما برداشته است و نشان می دهد که توطئه های بزرگی علیه پیشرفت، سعادت، عزت و توانمندی کشور ما در جریان است که با لطف و فضل الهی این هم مانند دیگر توطئه ها خنثی خواهد شد.» وی همچنین از اینکه این ترور سرآغاز تهاجم به توانمندی علمی ایران باشد ابراز نگرانی کرد.

وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری با صدور اطلاعیه ای ضمن ابراز تأسف از حادثه مشکوک انفجار، درگذشت وی را به خانواده دکتر مسعود علیمحمدی و جامعه دانشگاهی تسلیت گفت.

شاگردان استاد شهید دکتر علیمحمدی (دانش آموختگان دوره لیسانس و فوق لیسانس دانشکده فیزیک دانشگاه تهران) محصل در دوره دکتری فیزیک خارج از کشور از دانشگاه های مختلف دنیا آمریکا، کانادا، اروپا، استرالیا و آسیای دور با صدور بیانیهٔ مشترکی ضمن محکوم کردن این ترور اعلام کردند: «جای بسی تأسف و حسرت که سرانجامِ عمری پژوهش و تدریس، آن هم در شاخه ای از علم چون فیزیک تئوری که در مرزهای دانش بشری و مستلزم سالیان دراز تلاش و جدیت و مسلماً استعداد ذاتی است، در کشور ما چنین دردناک است. البته که فهم عمق این فاجعه برای کوته فکران، مغرضان و طمع ورزان بسیار دشوار و ناممکن است.» در این بیانیه همچنین آمده است: «علاوه بر خباثت، دنائت و جهالت عاملان این عمل شوُم و غیرانسانی که بر هیچکس پوشیده نیست، بدون تردید شرایط متشنج کنونی کشور که منجر به وارد آمدن چنین ضایعه عظیمی به جامعه علمی کشور شده است در عملی شدن این نقشه پلید بی تاثیر نبوده است.

آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی بیانیه ای صادر کرد که در آن آمده است: «دست جنایتکاری که این ضایعه را آفرید، انگیزه دشمنان جمهوری اسلامی را که ضربه زدن به حرکت و جهاد علمی کشور است افشاء و برملا کرد.»

آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی این ترور، پیام تسلیتی صادر کرد. در بخشی از این پیام «ترور ناجوان مردانه» این دانشمند، نشان از «آغاز خط تازه توطئه» دانسته شد.

۱۱۰ نفر از اساتید دانشگاهی جهان، با ارسال نامه ای به سازمان های مدافع حقوق بشر، خواستار پیگیری مستقل این سازمانها در ارتباط با ترور علی محمدی شدند و به خشونت در فضای دانشگاه علیه دانشجویان و استادان ایرانی اعتراض کردند.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیانیه ای با اعلام آشنایی ۲۰ ساله خود با دکتر علیمحمدی، اعلام داشت:«آسمان دانش و تعهد، سوگوار فقدان مهر فروزانی است که در عرصه جهاد علمی خوش درخشید و در پرتو انوار تابناکش روح زلال دانش پژوهان فراوانی بهره بردند و مسیر کمال و سعادت را یافتند.» وی ادامه داده است:«شهید والامقام استاد دکتر مسعود علی محمدی نمونه بارز یک دانشمند برجسته، مومن، مخلص و پرتلاش بود.اینجانب بیش از ۲۰ سال است که او را می شناختم و شاهد خدمات بنیادی او بودم، او مجاهدی با تقوا، انسانی آزاده و مستقل بود و در راه خدمت به کشور حقا سر از پای نمی شناخت

محمود احمدی نژاد در طی مراسم افتتاحیه دومین جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی، ضمن ملاقات با همسر و فرزندان علیمحمدی، لوح یادبودی را به پاس قدردانی از زحمات شهید مسعود علیمحمدی به آنان اهدا کرد.

جامعه فیزیک آمریکا (ASP) نیز در پیامی، شهادت دکتر شهید مسعود علیمحمدی را تسلیت گفت.

ادعای دستگیری عامل بمب گذاری

در ۲۰ آذر ۱۳۸۹ وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد موفق به دستگیری عامل این بمب گذاری شده است. در همین ارتباط اعترافات تلویزیونی فردی به نام «مجید جمالی فشی» از صدا و سیمای ایران پخش گردید. در این مصاحبه فرد یاد شده به نقش خود در ترور استاد شهید مسعود علیمحمدی اعتراف می کند که آموزش های مورد نیاز برای این ترور را در سفری به اسرائیل و دوره هایی را زیر نظر مامورین موساد دیده است وی در بخش دیگری از اعترافات تلویزیونی، مدعی می شود که در پادگانی نظامی در جوار اتوبان تل آویو اورشلیم به وی آموزش هایی نظیر «تعقیب و گریز، تعقیب ماشین، جمع آوری اطلاعات از یک محل خاص و چسباندن بمب به زیر ماشین» داده شده است مجید جمالی فشی یکی از اعضای تیم ملی پانکریشن ایران بوده و در مسابقات ۲۰۰۹ باکو مدال برنز دریافت کرده است.

دیدار حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با خانواده شهید علیمحمدی

پیام تسلیت رهبر معظّم انقلاب به مناسبت شهادت آقای دکتر شهید مسعود علیمحمدی

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی شهادت استاد دانشمند آقای دکتر مسعود علیمحمدی را تسلیت گفتند.

متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

شهادت استاد دانشمند مرحوم آقای دکتر مسعود علیمحمدی رضوان الله علیه را به مادر و همسر و خاندان گرامیش و به همه دوستان و شاگردان و همکارانش تبریک و تسلیت عرض میکنم.

دست جنایتکاری که این ضایعه را آفرید، انگیزه دشمنان جمهوری اسلامی را که ضربه زدن به حرکت و جهاد علمی کشور است، افشاء و برملا کرد. بیگمان همت دانشمندان و استادان و دانش پژوهان کشور، به رغم دشمن، این انگیزه خباثت آلود را ناکام خواهد گذاشت. علوّ درجات آن شهید سعید و صبر و اجر بازماندگان را از خداوند متعال مسألت میکنم.

بهترین هدیه معنوی شهید علیمحمدی به همسرش - شهید مسعود علیمحمدی و همسرش در سفر حج

بهترین هدیه معنوی شهید مسعود علیمحمدی به همسرش

رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور در منزل شهید دکتر شهید مسعود علیمحمدی و شهید دکتر مجید شهریاری، با خانواده های این دانشمندان شهید دیدار کردند.

در اواسط حضور آیت الله خامنه ای در منزل شهید علیمحمدی، همسر شهید با نشان دادن قاب عکسی به رهبر انقلاب، خاطره خود را از ماجرای سفر حج تمتع به اتفاق همسر فقیدش در سال 83، برای ایشان بازگو کرد.

وی، با تأکید بر این که شهید علیمحمدی هیچ کاری را بدون مطالعه و شناخت عمیق انجام نمی داد، گفت: «این سفر بهترین هدیه معنوی از سوی همسرم بود؛ چرا که ماجرا و فلسفه تمام اعمال حج را به صورت لذت بخشی برای من بازگو می کرد و این، بهترین لحظات عمرم بود». خانم کرمی، افزود: «همسرم در صفا و مروه به من می گفت: خودت را بگذار جای هاجر و ببین چه حسی داری. یا در رمی جمرات می گفت: فرض کن جای حضرت ابراهیم(علیه السلام) بودی و می خواستی فرزندت را ببری به قتلگاه. آن وقت شیطان وسوسه ات می کرد».

لازم به ذکر است رهبر انقلاب در پایان این دیدار با تقدیر از روحیات معنوی شهید علیمحمدی، همسر و خانواده ایشان را به حفظ و انتقال این روحیه توصیه کردند.

Share