احکام عزاداری/ خرید و فروش در روزهای تاسوعا و عاشورا

لیست
  • احکام عزاداری / خرید و فروش در روزهای تاسوعا و عاشورا چه حکمی دارد؟
پاسخ به سوالات شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری توسط حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده این بخش خرید و فروش در روزهای تاسوعا و عاشورا چه حکمی دارد؟...

احکام عزاداری / خرید و فروش در روزهای تاسوعا و عاشورا چه حکمی دارد؟

پاسخ به سوالات شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری توسط حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده

به تازگی یک مغازه ای باز کردم و از آنجایی که در ماه محرم تعداد مشتری ها در منطقه ما بیشتر می شود و با این شرایط من مقداری هم به بازار بدهکارم، می خواستم بدانم اگر تاسوعا و عاشورا مغازه را باز کنم و خرید و فروشی داشته باشم اشکال شرعی دارد؟

مومنین در ایام عزای معصومین علیهم السلام از یکسری کارها پرهیز می کنند: مثلا مجلس شادی ندارند اما اگر عقد خوانده شود اشکالی ندارد. معمولا کارها را تعطیل می کنند که در این مراسمی که جزء شعائر مذهبی شناخته می شود، شرکت کنند. اگر مغازه باز کردن شما در آن ایام توهینی باشد به عزاداران یا به عزاداری یا به اباعبدالله حسین علیه السلام، بله این اشکال دارد. اما اگر یک مغازه ای است که چند ساعتی باز می کنید که برخی از حوائج مومنین برآورده شود و بعد هم مغازه را می بندید و هیچ از آن برداشت نشود که بی احترامی و توهین به عزاداری و عزاداران یا خدای ناکرده به اباعبدالله حسین علیه السلام است، اشکالی ندارد. ولی به طور کلی عرض کردیم معمولا مومنین در یکسری ایام خاص مثل عاشورا، دست از یکسری کارهای دیگر می کشند و همگی در مراسم عزای سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین علیه السلام شرکت میکنند.

Share