احکام عزاداری/ مقارن شدن ایام عزاداری با مناسبت هایی مثل شب یلدا و عید نوروز

لیست
  • احکام عزاداری/ مقارن شدن ایام عزاداری با مناسبت هایی مثل شب یلدا و عید نوروز
پاسخ به سوالات شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری توسط حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده این بخش مقارن شدن ایام عزاداری با مناسبت هایی مثل شب یلدا و عید نوروز...

احکام عزاداری/ مقارن شدن ایام عزاداری با مناسبت هایی مثل شب یلدا و عید نوروز

احکام عزاداری/ مقارن شدن ایام عزاداری با مناسبت هایی مثل شب یلدا و عید نوروز

در مواقعی ایام عزاداری با مناسبت های دیگر همچون شب یلدا و عید نوروز همزمان می شود. پذیرایی از مهمان ها با شیرینی و آجیل چه حکمی دارد؟

همه می دانیم که مومنان و ارادتمندان به اهل بیت علیهم السلام عصمت و طهارت مخصوصا اباعبدالله حسین علیه السلام در ایام عزای آن حضرت، یکسری کارهای شاد و شادی آفرین را کنار می گذارند. حتی لباس شاد نمی پوشند و مجلس شادی برگزار نمی کنند - حالا ممکن است عقدی خوانده شود به عنوان سنت پیغمبر و ازدواجی صورت بگیرد - اما مجلس شادی برپا نمی کنند چرا؟ به خاطر مراعات احترام حضرت اباعبدالله علیه السلام و همچنین ایام عزای ایشان. و لذا شایسته نیست که در مناسبت هایی مانند مناسبت ملی که با ایام عزای اباعبدالله حسین علیه السلام یا پیامبر اعظم صلی الله علیه آله وسلم یا ائمه دیگر تلاقی دارد و همزمان شده است، به شادی بپردازد. من یک توضیح مختصری خدمت شما عرض کنم: اگر ما خودمان را واقعا عزادار اباعبدالله حسین علیه السلام و پیامبر صلی الله علیه آله وسلم می دانیم یا در عزای سایر ائمه خودمان را عزادار می دانیم، آیا شخص عزادار که عزیزی را از دست داده، پدری را از دست داده، فرزندی را از دست داده، مجلس شادی برگزار می کند؟ گاهی وقت ها اقوام، بستگان، آشنایان به خاطر مرگ یک نفر از خاندان، مدت ها دیگر مجلس شادی برپا نمی کنند. برای چی؟ برای اینکه خودشان را عزادار میدانند و لذا از نظر حکم فقهی نمی توانیم بگوییم حرام است، اما شایسته نیست. مگر اینکه در آن ایام اگر کسی مجلس شادی برپا کند یا در آن شب ها، به نحوی اهانت و توهین به صاحب آن ایام باشد، مثلا به پیامبراعظم صلی الله علیه آله وسلم یا سایر ائمه، به اباعبدالله علیه السلام؛ اگر توهین تلقی شود یا قصد خدای ناکرده توهین و جسارت داشته باشد این حرام است و باید پرهیز شود.

Share