شرح احادیث اخلاقی توسط رهبر معظم انقلاب / اثر توبه عملی در عفو خداوند از گناهان گذشته

لیست
  • شرح احادیث اخلاقی توسط رهبری/ اثر توبه عملی در عفو خداوند از گناهان گذشته
توبه ی عملی و رجوع از رفتار بد موجب می شود که خدای متعال از آنچه که از قبل از او سر زده است از گناهان صرفه نظر بکند.

شرح احادیث اخلاقی توسط رهبر معظم انقلاب / اثر توبه عملی در عفو خداوند از گناهان گذشته

عَن الصّادِقِ جَعفرِ بنِ محمدٍ علیهماالسلام عن اَبیه عن آبائِه علیهم ُالسلام قالْ قالَ رسول الله صلی الله علیه وآله مَن أَحسَنَ فیما بَقِیَ مِن عُمرِهِ لَم یُؤاخَذْ بِما مَضی مِن ذَنبِه

یعنی توبه ی عملی و رجوع از رفتار بد موجب می شود که خدای متعال از آنچه که از قبل از او سر زده است از گناهان صرفه نظر بکند.

وَ مَن أساءَ فیما بَقِیَ مِن عُمرِه اُخِذَ بالأوَلِ وَ الآخِر

اما اگر چنانچه انسان در این آخر عمر، در این سال های کهولت و پیری و نزدیکی به مرگ، رفتار خود را رفتار خوبی نکرد، آن وقت، هم این گناه، هم گناهان قبل به حسابش نوشته می شود. بنابراین این [حدیث] به ما می گوید که در هر لحظه ای که هستیم، رفتار را سعی کنیم از حالا خوب کنیم. یعنی آنچه که [از عمر ما] باقی مانده است، آن نقد است و در اختیار ما [قرار دارد اما] آنچه که رفت که رفت.

اینکه [گفته شده] «هر چه از عمر انسان باقی مانده» خب انسان که نمی داند [چه زمانی عمرش به پایان می رسد]. حالا جوان ها خواهند گفت که خب این حرف ها مال پیرمردها است؛ ولی واقع قضیه این است که نه، مال پیرمردها فقط نیست؛ چون جوان ها هم معلوم نیست چقدر بناست عمر بکنند. کسی چک تضمینی از خدای متعال نگرفته که حتماً باید فلان قدر عمر کند.

منبع: کتاب الامالی شیخ صدوق، صفحه ی ۱۱۱

Share