"غربالگری بارداری" یا ماشین مدرن سقط جنین

زمان تقریبی مطالعه : ۳ دقیقه
"غربالگری" یا ماشین مدرن سقط جنین
غربالگری بارداری در وضعیت بحرانی جمعیت ایران، تبدیل به ماشین مدرن جلوگیری از زاد و ولد در خانواده ‌های خواهان فرزند شده است.

"غربالگری بارداری" یا ماشین مدرن سقط جنین

به گزارش خبرنگار ضیاءالصالحین؛ "غربالگری بارداری" رویه ای است که نه در جهت کمک به سلامت مادر است و نه جنین بلکه برای کشف جنین های مبتلا به "سندروم داون" و سقط آنها قبل از تولد است، سندروم داون یا "پریزومی ۲۱" یکی از انواع ناهنجاری ژنتیکی است که میزان شیوع آن به طور تقریبی یک مورد در هزار تولد است!

غربالگری بارداری

این ناهنجاری در دوره حیات فرد به صورت طیفی از ناتوانی ها از مسائل جسمی تا ذهنی بروز می یابد؛ پیرو استفتایی از مقام معظم رهبری درباره امکان اسقاط جنین ناهنجار که موجب "حرج" مادر باشد قبل از ولوج روح، قانون سقط درمانی مصوب و روال سازی گسترده در خصوص غربالگری انجام شد. هرچند مصادیق "حرج" از جمله سندروم داون توسط مقام معظم رهبری تعیین و تأیید نشده است؛ ماده واحده سقط درمانی بر اساس همین فتوا، تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسیده و غربالگری بارداری بر این مبنای قانونی بنا شده است.

رویه اجرایی این غربالگری به صورت خلاصه بدین صورت است: در سه ماهه اول بارداری بر اساس آزمایش خون و سونوگرافی، میزان ریسک ابتلای جنین به سندروم داون مشخص می شود، اگر این ریسک از عددی بالاتر باشد نتیجه غربالگری مثبت اعلام می شود و مادر برای تست های تکمیلی ارجاع می شود که در زمان حاضر حداقل ده درصد از زنانی که تست های غربالگری را در کشور انجام می دهند، نتیجه غربالگری شان مثبت گزارش می شود، چنانچه در تست های تکمیلی، وجود سندروم داون تأیید شد و سن جنین قبل از چهار ماه قمری بود، پزشکی قانونی مجوز سقط جنین را صادر می کند!

این برنامه از اشکالات بسیار مهمی رنج می برد که باعث شده نتایجی بسیار تأسف برانگیز برای کشورمان رقم بخورد با توجه به آمار ولادت های سالانه که یک میلیون و دویست هزار تولد است، بدون هیچ گونه غربالگری، هزار و دویست نوزاد داون به دنیا خواهد آمد اما در زمان حاضر حدود یکصد و بیست هزار مادر باردار در مرحله اول غربالگری به عنوان پرخطر شناسایی و برای تست های تکمیلی معرفی می شوند اما با توجه به هزینه بالای تست های تکمیلی که در زمان حاضر حداقل سه میلیون تومان است و کاملاً با افزایش قیمت دلار روند صعودی دارد و فاقد هرگونه حمایت بیمه ای و... است، بسیاری از خانواده ها که توانمندی مالی را ندارند، سقط غیرقانونی را تنها راه پیش پای خود برای فرار از احتمال بسیار ضعیف فرزند مبتلا به سندروم داون می بینند!

برآورد می شود از یکصد و بیست هزار مورد یادشده حدود بیست هزار مورد بدون انجام تست های تکمیلی، خودشان اقدام به سقط غیرقانونی جنین می کنند! به علاوه انجام تست "آمنیو سنتز" که رایج ترین تست تکمیلی برای تشخیص قطعی سندروم داون است فارغ از اینکه جنین سالم است یا مبتلا، به دلیل ماهیت تهاجمی این تست یک درصد عارضه سقط را به دنبال دارد. نهایتاً غربالگری بارداری در وضعیت بحرانی جمعیت ایران، تبدیل به ماشین مدرن جلوگیری از زاد و ولد در خانواده های خواهان فرزند شده است چرا که از نظر تحمیل هزینه های سنگین مالی، ایجاد استرس و هراس روانی همچنین در معرض سقط قراردادن بارداری سالم، تجربه فرزند آوری را در کام خانواده های ایرانی بسیار تلخ کرده است.

غربالگری بارداری

بیشتر بخوانید :  

سقط جنین چه زمانی قانونی است؟

ببینید| حکم سقط نوزاد ناقص چیست؟

پدیدآورنده: 
Share