مستند آن مرد بسیار | داستان زندگی آیت الله بهجت از زبان فرزند ایشان

دریافت ویدئو
دانلود فایلاندازه
فایل مستند آن مرد بسیار - کیفیت 480130.26 مگابایت
فایل مستند آن مرد بسیار با کیفیت بالا440.49 مگابایت
فیلم کامل مستند «آن مردِ بسیار»؛ مرحوم آیت‌الله العظمی بهجت به روایت فرزند

مستند آن مرد بسیار | داستان زندگی آیت الله بهجت از زبان فرزند ایشان

آیت الله محمدتقی بهجت فومنی (رضوان الله تعالی علیه) از عارفان نامدار، استاد اخلاق و مرجع تقلید برجسته شیعه بود که در سن 93 سالگی در شهر قم از دیار ابدی و لقای محبوب خویش شتافت؛ هر چند که واژه ها یاری گر این مسئله نیستند که عبارتی درخور نوشت چون نه چشم به دنیا دوخته بود که بگوییم؛ چشم از دنیا فرو بست و نه از ملکوت اعلی جدا بود که بگوییم به ملکوت اعلی پیوست. از کرامات اخلاقی و ویژگی های مثبت ایشان نقل های بسیاری شده است.

مستند «آن مرد بسیار » به کارگردانی احمد شریف زاده، داستان زندگی این عالم ربانی به روایت فرزند ایشان، حجت الاسلام حاج شیخ علی بهجت است. این مستند چند روز قبل و به مناسبت سالروز رحلت این عالم وارسته از تلویزیون پخش شد.

❖❖❖ ویژه نامه اردیبهشت بی بهجت - آیت الله بهجت قدس سره ❖❖❖

مستند آن مرد بسیار | داستان زندگی آیت الله بهجت از زبان فرزند ایشان

احمد شریف زاده کارگردان مستند «آن مرد بسیار» درباره شکل گیری ایده ساخت این مستند گفت: از سال های آخر حیات آیت الله بهجت که مجموعه ای تاریخ شفاهی درباره ایشان ضبط می کردم، شخصیت حاج علی آقا، فرزند ایشان، برایم جذاب بود. او در ۴۰ سال پایانی عمر پدر، خودش را وقف آقا کرده بود و سعی می کرد تمام وقت در خدمت ایشان باشد. به واسطه این همراهی، او شاهد و راوی بی واسطه دست اولی محسوب می شد.

این مستندساز در خصوص توصیه علامه جعفری نسبت به حفظ گفته های آیت الله بهجت توضیح داد: اوایل دهه ۱۳۶۰ علامه محمدتقی جعفری فیلسوف و چهره علمی شناخته شده، در یکی از دیدارهایشان با آیت الله بهجت هنگام خروج به علی آقا می گوید: «پیش پدرت باش و هرچه می گوید را بنویس حتی اگر به نظر مهم نباشد، هرچند ۱۰۰ سال یک بار خدا انسانی همچون آیت الله بهجت را می فرستد تا برای بندگان اتمام حجت باشد...»، علی آقا اهتمام جدی به خرج می دهد و بسیاری از نکاتی را که از پدر می شنود و خاطراتش را می نویسد؛ حتی بسیاری از گفته های ایشان را با نوار کاست ضبط می کند.

وی ادامه داد: بهار امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و برگزار نشدن مراسم سالگرد و بزرگداشتی برای آیت الله بهجت، تصمیم گرفتیم مستندی کوتاه درباره او بسازیم. با توجه به آرشیو خوبی که از مرحوم آیت الله بهجت در دفتر حفظ و نشر آثار ایشان وجود داشت و پژوهشی که از گذشته درباره مبانی فکری ایشان داشتیم، به ایده ای برای ساخت «آن مرد بسیار» رسیدیم.

کارگردان مستند «آن زمستان» با تأکید بر این که باید در مدت زمانی کوتاه، مستندی ساده ساخته می شد، تصریح کرد: با توجه به سابقه ای که از آقازاده آیت الله بهجت (علی آقا) در همراهی شان با پدر داشتیم و تا به حال مستندی تنها با روایت ایشان ساخته نشده بود، علی آقا را برای روایت مستند «آن مرد بسیار» انتخاب کردیم. متأسفانه او چند ماه درگیر ویروس کرونا بود و بسیار آسیب دیده بود، تا حدی که تنها امکان نیم ساعت صحبت در طول شبانه روز داشت. خوشبختانه با وجود این شرایط، علی آقا حضور در مستند ما را پذیرفت و بالای دو ساعت گفت وگویی ساده و روان با ایشان داشتیم.

شریف زاده افزود: در بخش دوم سراغ گفت وگوهای آقای بهجت که کمتر شنیده شده بود، رفتیم؛ از جمله این که ایشان با زبانی ساده بسیاری از مسائل را تشریح و آرامش و قُرب الهی را تعریف می کنند. خوشبختانه این مستند ۵۰دقیقه ای بسیار خوب دیده شد و تا به حال از شبکه های مستند، افق، یک، چهار و سیمای استان ها بارها پخش شده است.

وی با ابراز اینکه «آن مرد بسیار» مقدمه ای برای ساخت مجموعه مستندی بلند از زندگی آیت الله بهجت است، توضیح داد: علاقه مندم اگر خدا بخواهد و شرایطی فراهم شود مجموعه مستندی بلند در مورد نگاه، روحیه عرفانی، مبانی فکری و اخلاقی آیت الله بهجت بسازم که روایتی فراتر از بیوگرافی ایشان است.

عوامل تولید «آن مرد بسیار» عبارت اند از:

کارگردان و تهیه کننده: احمد شریف زاده، مدیر فیلمبرداری: سیدمحمود حسینی، تدوین و صداگذاری: محمد امین محقق راد، پژوهش: حسن ابراهیم زاده، صدابردار: مجتبی آقاپور، گرافیک: عبدالمهدی آگاه منش، تهیه شده در شبکه مستند با حمایت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله بهجت.

پدیدآورنده: 
Share