شخصیت شناسی از طریق حس بویایی

تعداد کلمات ۴۰۸ / تخمین زمان مطالعه ۳ دقیقه
شخصیت شناسی از طریق حس بویایی
در این نوشتار درباره شخصیت شناسی از طریق حس بویایی بیشتر بدانید.

شخصیت شناسی از طریق حس بویایی

در این نوشتار قصد داریم به بررسی شخصیت شناسی از طریق حس بویایی بپردازیم، با ضیاءالصالحین همراه باشید تا در این مورد بیشتر بخوانید.

شخصیت شناسی از طریق حس بویایی

آیا تا حالا به این فکر کرده بودید که حس بویایی شما می تواند رابطه مستقیمی با شخصیت داشته باشد؟! این نوشتار را مرور کنید و آگاه شوید.

انگشت نگاری حس بویایی

بیشتر انسان ها به شیوه مشابهی بوها را درک می کنند، اما ژن های مربوط به سازوکار های مولکولی که انسان ها برای تشخیص بوها به کار میگیرند، در هر فرد به میزان ۳۰% با فرد دیگر متفاوت است. این تغییر به این معنی است که حتی نزدیک ترین افراد هم تفاوت های ظریف و دقیقی در درک بویایی شان دارند و هر فرد بوها را با شیوه مخصوص به خودش توصیف می کند.

محققان طی آزمایشی که از آن به نام «انگشت نگاری حس بویایی» یاد می کنند، به بررسی این امر پرداختند که افراد مختلف چگونه ۲۸ بوی قوی همچون بوی گل میخک یا کود را در قالب ۵۴ صفت مربوطه همچون خوش بو یا دلپذیر دسته بندی می کنند. نتایج نشان داد که شباهت هایی در نحوه احساس بو در افراد مختلف وجود دارد، اما نحوه توصیف بو در هر فرد منحصر بفرد است.

هر ۸۹ شرکت کننده در این آزمایش، اثر انگشت بویایی مشخص و منحصر به فردی داشتند. محققان محاسبه کردند که تنها هفت رایحه و ۱۱ صفت می تواند هر فرد را در گروه شناسایی کند. با ۳۴ رایحه، ۳۵ صفت و حدود ۵ ساعت آزمایش برای هر فرد، محققان تخمین زدند که می توانند حدود ۷ میلیارد فرد مختلف را شناسایی کنند که تقریبا به معنای کل جمعیت انسانی است.

افرادی که انگشت نگاری بویایی مشابهی دارند، دارای شباهت هایی در ژن های مربوط به پروتئین های سیستم ایمنی هستند که با بوی بدن و انتخاب جفت مرتبط است. این یافته ها به این معنی است که افراد با انگشت نگاری بویایی مشابه، بو ها را به شیوه مشابه به هم درک می کنند. مشخص شده است که افراد می توانند از حس بویایی برای شناسایی شباهت ژنتیکی خود با سایرین استفاده کنند.

انگشت نگاری حس بویایی احتمالا یک روز می تواند برای ایجاد یک شبکه اجتماعی مبتنی بر حس بویایی به کار آید. این تحقیق همچنین می تواند بعنوان ابزاری برای کمک به تشخیص و آسیب شناسی بیماری هایی مثل پارکینسون که حس بویایی را تحت تاثیر قرار می دهند، بکار گرفته شود.

شخصیت شناسی از طریق حس بویایی

منبع: ناز وب

پدیدآورنده: 
Share