شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان را بشناسید

تعداد کلمات 1272 / تخمین زمان مطالعه 5 دقیقه
شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان را بشناسید
در این بخش شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان را مرور می کنیم.

شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان را بشناسید

در این بخش از ضیاءالصالحین شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان را مرور می کنیم. در ادامه با ما همراهی کنید تا با شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان بیشتر آشنا شوید.

شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان را بشناسید

✓ اختلالات یادگیری بر روندهای روانشناختی مربوط به یادگیری تأثیر می گذارند.

✓ آنها می توانند نحوه یادگیری ، خواندن ، نوشتن ، حساب کردن یا هر فرآیند یادگیری دیگر فرد را مختل کنند.

✓ شایع ترین اختلال یادگیری ، دیسلکسیا است که تقریباً 80 تا 90% از کل اختلالات یادگیری را درگیر می کند.

درست قبل از جشن شکرگذاری سال گذشته ، معلم دخترم مرا کنار کشید و پیشنهاد داد دخترم را از نظر اختلالات یادگیری بررسی کنیم. من قبل تر می دانستم که این موضوع پیش خواهد آمد، اما باز هم شنیدن آن سخت بود.

مدتها بود که شک داشتم دخترم دیسلکسیا داشته باشد ، اما معلم او بیشتر نگران درس ریاضی او بود. هر چقدر هم که دختربچه من تلاش می کرد، اعداد برای او معنایی نداشتند .

به خانه رفتم و تحقیقی انجام دادم و یک ارزیابی اینترنتی مختصر انجام دادم که شامل پاسخ دادن به سواالات مربوط به توانایی های دخترم در ریاضیات بود.

نتایج نشان داد که وی علائم قوی دیسکلکالیا (dyscalculia) را نشان می دهد ، اصطلاحی که قبلاً هرگز در موردش نشنیده بودم. در ادامه ارزیابی تخصصی را به ما توصیه کردند.

در طی تحقیقاتم ، من همچنین دریافتم که اختلالات یادگیری می توانند شدت های مختلفی داشته باشند ، و برخی از آنها شایعتر از بقیه هستند.

اختلال یادگیری چیست؟

به گفته مددکار اجتماعی و حامی آموزش، مونیکا ماندل ، از MLM Advocacy ، اختلالات یادگیری یا ناتوانی ها ، اختلال در فرایندهای روانشناختی مربوط به یادگیری هستند. وی گفت: "این می تواند بر نحوه یادگیری خواندن ، نوشتن ، ریاضی یا هر فرآیند یادگیری دیگری توسط فرد تأثیر بگذارد."

قبل از اینکه این تجربه را در مورد دخترم داشته باشم ، نمی دانستم که انواع مختلفی از اختلالات یادگیری وجود دارد که یک شخص می تواند با آنها زندگی کند . (من شخصاً فقط در مورد دیسلکسیا شنیده بودم.) اما انجمن ناتوانی های یادگیری آمریکا چندین مورد را شناسایی کرده است. جسیکا میزاک ، دکترای روانشناسی کودک و مدیر مرکز کمک و شفا ، توضیح می دهد که سه اختلال یادگیری وجود دارد که بطور معمول تشخیص داده می شوند:

دیسلکسیا. علائم آن شامل دشواری در خواندن دقیق کلمات است. دیسگرافی. کودک در بیان حرف های خود در هنگام نوشتن مشکل قابل توجهی دارد. او ممکن است ساعت ها بنشیند و سعی کند چند جمله بنویسد یا ممکن است خواندن نوشته های او به دلیل املای ضعیف بسیار دشوار باشد.

دیسکلاکولیا. علائم آن شامل دشواری در درک اعداد ، به خاطر سپردن اصول ساده ریاضی یا توانایی استدلال در مساله است. جیل لورن ، فوق لیسانس ، متخصص یادگیری و نویسنده کتاب "این شبیه منه!" می گوید: "رایج ترین اختلال یادگیری دیسلکسیا است ، که تقریباً 80 تا 90% از تمام اختلالات یادگیری را تحت تأثیر قرار می دهد."

وی گفت: "تخمین زده می شود که حدود 20% از جمعیت کشور دیسلکسیا داشته باشند."

چه کار باید بکنم ؟

دخترم از 2 سالگی از خدمات گفتار درمانی و کار درمانی استفاده می کند. بعد از اینکه بررسی تخصصی توصیه شد ، اولین حس من این بود که با پزشک متخصص اطفال او تماس بگیرم. او با تست عصبی روانشناختی شروع کرد ، آزمایشی که می توانست پاسخ های عمیقی در مورد عملکرد مغز دخترم ارائه دهد.

آموختم که ارزیابی می تواند در مورد مشکلات مربوط به پردازش شنوایی یا زبانی ، نقوص بینایی و حافظه یا چالش های عملکردی یک فرد باشد. کار با سیستم آموزش ویژه ممکن است پیچیده باشد ، اما کمک هایی ارائه می شوند.

شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان را بشناسید

درمان ها و ابزارهای موجود

یکی از مواردی که من در اولین ملاقات خود با مدرسه منطقه پرسیدم این بود که اگر ارزیابی ها نشان داد که دخترم ، دارای یک اختلال یادگیری است ، چه کمکی می توان کرد. آنها گفتند كه انواع روشهای یادگیری وجود دارد كه برای كودكان با چالشهای مختلف یادگیری مفید هستند و گروههای مطالعه كه می تواند در آنها شرکت كند. تدریس خصوصی و اقامت در خوابگاه مدرسه را نیز می توان مهیا کرد تا به او فرصت بیشتری برای تست داده شود.

همچنین ابزارهای مختلفی وجود داشت که ممکن بود به او در پردازش بهتر آنچه می آموخت کمک کند. ماندل با بیان اینکه تدریس خصوصی و همچنین دسترسی به متخصصان خواندن ، ریاضی یا نوشتن، همه گزینه های بالقوه هستند ، گفت: "همه اینها به نوع ناتوانی و اینکه کدام بخش از فرایند یادگیری آسیب دیده است بستگی دارد." میزاک افزود: "خانواده ها همچنین ممکن است از خدمات تدریس خصوصی یا آموزش موضوعی فشرده استفاده کنند."

شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان را بشناسید

مداخله زود هنگام کلیدی است

من با بسیاری از والدین درمورد آنچه که در آغاز با آن سر و کار داشتیم صحبت کردم ، به امید اینکه مشاوره یا نظری که از کسانی که شرایط مشابه را تجربه کرده اند دریافت کنم . متعجب شدم که به نظر می رسد بسیاری از والدین می خواهند اختلالات یادگیری را بطور کامل نادیده بگیرند.

چندین نفر از افرادی که با آنها صحبت کردم گفتند که اختلالات یادگیری ابداع مدرسه برای محدود کردن ذهن بچه ها یا توجیه این است که چرا برخی نمی توانند در سیستم آنها موفق شوند. این برای من تعجب آور بود ، خصوصاً به این دلیل که تحقیقات در مورد اختلالات یادگیری بسیار گسترده است. و گرچه برخی از والدین ممکن است فکر کنند که فرزندانشان نهایتا خود به خود این عقب ماندگی را جبران می کنند ، اما تحقیقات نشان داده است که در هنگام بروز اختلالات یادگیری، بدون مداخله درمانی شکاف یادگیری بین بچه هایی که این اختلالاتت را دارند و همسالانشان ادامه پیدا می کند.

لورن گفت: "مداخله زودهنگام بسیار مهم است." "هر چه والدین بیشتر منتظر بمانند ، جبران وقت از دست رفته از نظر تحصیلی و عاطفی دشوارتر خواهد بود." میزاک توضیح می دهد که کودکان بطور کلی از وضعیتشان در مقایسه با همسالان خود بسیار آگاه هستند و در صورت ادامه این فرایند، آنها ممکن است اعتماد به نفس پایین ، اضطراب و افسردگی را تجربه کنند.

"همه ی والدین بهترین چیز را برای فرزندان خود می خواهند ، فقط ممکن است نیاز به کمک داشته باشند تا بفهمند انتخاب آنها بین تشخیص مشکل خاص کودک و سپس دریافت مداخلات درمانی برای کمک به او در غلبه بر این مشکلات است و یا اینکه هیچ کاری انجام ندهند و اجاره دهند کودکشان آسیب ببیند و بیشتر عقب بماند. "

شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان را بشناسید

مقابله با عقب ماندگی های عاطفی

دلیلی ندارد دروغ بگویم، در طول این فرایند زمان هایی احساس ناراحتی زیادی کرده ام و حس کردم شکست خورده ام. مدرسه برای من خیلی طبیعی بود و به همین دلیل زندگی من از یک میلیون جهت مختلف آسان تر بود. همین راحتی را برای دخترم می خواهم. قلبم می شکند وقتی میبینم به احتمال زیاد راه سخت تری خواهد داشت.

لورن گفت: "هر وقت والدین متوجه شوند کودک مشکلی دارد که مدرسه را برایش سخت می کند ، احساس شدیدی در آنها ایجاد می شود." "والدین نگران می شوند که فرزندشان به توانایی بالقوه خود نرسد و ناتوانی در یادگیری او را عقب نگه دارد."

مجبور شدم به خودم یادآوری کنم که مغز دخترم به طرز باورنکردنی خلاق است . او باهوش، خوشحال و قوی است. و او به تمام مواردی که برای داشتن بهترین نسخه از خودش نیاز دارد دسترسی دارد.

لورن گفت: "با درمان عالی و راهنمایی مناسب ، یک دانش آموز می تواند به توانایی بالقوه خود برسد." و وقتی دخترم را نگاه می کنم و اشتیاق او را برای غلبه بر این مشکل می بینم ... ... به او افتخار میکنم.

شایع ترین اختلالات یادگیری در کودکان را بشناسید

پدیدآورنده: 
Share