مرفهین بی درد و بی تفاوت

آیت الله قرائتی؛
حجت الاسلام محسن قرائتی

بسم الله الرحمن الرحیم
«الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی»

بحث ما در این جلسه بحث مرفهین بی درد است. مرفه یعنی خوش، آدم هایی که خوش می گذرانند، بعضی هایشان غیور و دردمند هستند. به فکر دیگران هم هستند. بعضی ها بی خیال بی خیال هستند. سی، چهل آیه من در مورد مرفهین با درد و بی درد پیدا کردم.
اما مرفهین بی درد، می گوید: ما خوش باشیم گور پدر همه. مغازه اش را تمیز می کند. آب پنیر را پای درخت می ریزد. بابا آب نمک درخت را خشک می کند. باسمه تعالی! به درک. دکان من تمیز شود. درخت ها خشک شود. برف های خانه ما بیرون برود، باقی در کوچه یخ زده و افتاده، باسمه تعالی به درک. بی خیال، بی غیرت، آیات زیادی داریم. یکی در سوره ی «نون و القلم» است. برای من پیدا کنید. جزء 29 است. 
1- طرد نیازمندان، عامل از دست دادن نعمت
در سوره ی نون والقلم یک قصه ای را نقل می کند. ماجرا به این صورت است. پدری باغی دارد به فقرا از این میوه ها می دهد. این پدر می میرد، بچه هایش می گویند: ما نمی دهیم. الآن بابا که نیست. ارث ما است. ما نمی دهیم. می گویند: فقرا به این باغ چشم دارند. می گوید: سحر بخوابید، صبح زود تاریک و روشن برویم میوه ها را انبار کنیم، تا فقرا بیدار شوند، تمام شده است. می خوابند سحر بلند می شوند، می گویند: بلند شوید. بلند شوید. اگر می خواهید فقیرها نفهمند الآن وقتش است. در دل شب بلند می شوند، می روند می بینند باغشان یک تخته خاکستر شده است. در این چند برادری که وارث بودند، یکی از برادرها می گفت: پدر کمک می کرده، ما هم کمک کنیم. این در اقلیت قرار می گیرد و کسی به حرفش گوش نمی دهد. ولی باقی ها بیشتر بودند. می گوید: اینها باغ داشتند اما می گویند: فقرا به درک.
بسم الله الرحمن الرحیم. قرآن می فرماید: «إِنَّا بَلَوْناهُمْ كَما بَلَوْنا أَصْحابَ‏ الْجَنَّة» (قلم/17) ما امتحان می کنیم، همینطور که بچه های آن باغ را امتحان کردیم. بچه های باغ چه کسی هستند؟ می گوید: «أَقْسَمُوا لَیصْرِمُنَّها مُصْبِحِین‏» صبح زود میوه ها را صندوق کنند. «وَ لا یسْتَثْنُونَ» به هیچ کس ندهند یا انشاءالله نگویند. خدا می گوید: حالا که خوابیدید سحر بلند شوید و میوه ها را در صندوق کنید، «فَطافَ عَلَیها طائِفٌ مِنْ رَبِّكَ وَ هُمْ نائِمُونَ» همینطور که خوابیده بودند یک باد وزید و باغشان یک تخته خاکستر شد. بلند شدند و همدیگر را صدا زدند و دیدند باغشان سوخته است. این یک نمونه از آدم هایی که می گویند: من خوش باشم. فقرا هم گرسنه شدند، باشند. این یک مورد.
2- قرآن یک قصه ای نقل می کند، می گوید: یک کسی یک باغی داشت، آمد این باغ و تشکیلات را دید و گفت: این باغ از بین نمی رود. «وَ ما أَظُنُ‏ السَّاعَةَ قائِمَة» (فصلت/50) اصلاً قیامتی نیست. فکر نمی کنم قیامتی هم باشد. «وَ لَئِنْ رُجِعْتُ إِلى‏ رَبِّی» اگر بر فرض هم قیامتی بود، من همینطور که اینجا خوش هستم، آنجا هم خوش هستم. «لَأَجِدَنَّ خَیراً مِنْها مُنْقَلَباً» (کهف/36) این هم باغش یک تخته خاکستر شد.
2- منطق قارون، در برابر کمک به نیازمندان
3- به قارون گفتند: خیلی پولدار هستی. «أحسِن» به فقرا احسان کن. «وَ أَحْسِنْ كَما أَحْسَنَ‏ اللَّهُ‏ إِلَیك‏» (قصص/77) خدا به تو داده، تو هم به فقرا کمک کن. گفت: خدا به من نداده. خودم زرنگ بودم. «إِنَّما أُوتِیتُهُ عَلى‏ عِلْمٍ‏ عِنْدِی‏» (قصص/78) یعنی من یک علمی دارم، اقتصاد دان هستم. یک زرنگی دارم. تیز هستم. زرنگ هستم. علم و تخصصی دارم. به خاطر آن مغزم پول پیدا کردم. این هم یک نمونه بود.
گاهی افراد بی تفاوت، یعنی مرفهان بی درد، می گوییم: آقا کمک کن. می گوید: خدا خواسته من خوش باشم. خدا خواسته او بدبخت باشد. به گردن خدا می اندازند. قرآن گفته: وقتی به افراد مرفهی می گفتیم: به فقرا کمک کنید. می گفتند: «أَ نُطْعِم‏» (یس/47) ما اطعام کنیم؟ ما کمک کنیم؟ «أَ نُطْعِمُ‏ مَنْ لَوْ یشاءُ اللَّهُ أَطْعَمَه‏» اگر می خواست خود خدا کمک می کرد. همین که خدا به او نداده، پیداست خدا برای من خوشی خواسته و برای آنها بدبختی. 
یک سوره برای مرفهین بی درد داریم. سوره ماعون، یک صلوات بفرستید تا من پیدا کنم. (صلوات حضار)
قرآن می فرماید: «أَ رَأَیتَ الَّذِی یكَذِّبُ‏ بِالدِّینِ، فَذلِكَ الَّذِی یدُعُّ الْیتِیم، وَ لا یحُضُّ عَلى‏ طَعامِ الْمِسْكِین‏» (ماعون/1-3) اسم سوره ماعون است. ماعون یک چیزهایی است که در بعضی خانه ها هست و در بعضی خانه ها نیست. مثل چی؟ مثل دیگ بزرگ. نردبان، همه خانه ها نردبان و دیگ بزرگ ندارد. می گوید: ما مهمان داریم دیگت را به ما بده. یا نردبان را به ما بده. این را ماعون می گویند. قرآن می گوید: یک عده مرفهین هستند، «أَ رَأَیتَ الَّذِی یكَذِّبُ‏ بِالدِّینِ» من خوش هستم. «فَذلِكَ الَّذِی یدُعُّ الْیتِیم» به یتیم می رسد طردش می کند. «وَ لا یحُضُّ عَلى‏ طَعامِ الْمِسْكِین‏» به مسکین و فقیر می رسد غذایش نمی دهد. یتیم را طرد می کند. به گرسنه ها غذا نمی دهد. آخرش هم می گوید: «وَ یمْنَعُونَ الْماعُون‏» (ماعون/7) چیزهایی که بعضی خانه ها هست، از دادن یک پارچ، یک سرویس، ماشین، موتور، یک چیزی که دارد به دیگران نمی دهد. در رفاه است اما دیگران از رفاهش خیر نمی بینند. این هم نمونه های دیگر...
3- کیفر تدریجی گنهکاران در دنیا
قرآن می فرماید: مرفهین فکر نکنند ما اینها را دوست داریم. اینها را خوابشان می کنیم یک مرتبه مچ می گیریم. دیدید که افرادی که تحت تعقیب هستند، هم نیروی انتظامی، هم اطلاعات و هم باقی نیروها در کنار این، این فکر می کند کسی نمی فهمد، می گوید: نه بگذارید این تریاک را گرفت و به او داد، مسافرت کرد. با او تلفن کرد، بگذارید ما ببینیم ریشه کجاست، یک مرتبه او را می گیریم. دم بزنگاه او را می گیریم. قرآن می گوید: یک عده که در رفاه هستند، فکر نکنند دوستشان داریم. اینها را گذاشتیم یک مرتبه مچشان را بگیریم. «سَنَسْتَدْرِجُهُمْ‏ مِنْ حَیثُ لا یعْلَمُونَ» (اعراف/182) از راهی که اینها نفهمند درجه درجه اینها را به خطر نزدیک می کنیم. مرفهین بیشتر در جبهه ها خودشان را نشان می دهند.
قرآن می فرماید: «وَ ما لَكُمْ لا تُقاتِلُون‏ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ الْمُسْتَضْعَفِین‏» (نساء/75) وقتی مستضعفین از شما کمک می خواهند، چرا کمک نمی کنید؟ حالا سوریه و عراق و افغانستان و بحرین و اینها که مسلمان هستند و همسایه هستند. از نظر قرآن اسلام مرز نمی شناسد. آن طرف کره زمین مظلومی باشد شما باید از او دفاع کنی. آقا من دارم به بچه ام می زنم، به همسرم می زنم، خانه ام ملاک من است، اگر می بینی خانم من و بچه من به ناحق مظلوم است، شما حق داری از سر دیوار خانه من بیایی و مظلوم را نجات بدهی. اینکه خانه برای خودم است، برای خودت هست ولی برای خودت نیست برای اینکه یک مظلوم گیر بیاوری و او را بزنی. 
4- وظیفه مسلمانان در برابر مظلومان جهان
هرجای کره ی زمین مظلومی بود مسلمان ها اگر می توانند نجاتش بدهند. قرآن می گوید: «وَ ما لَكُمْ لا تُقاتِلُون‏» چرا بلند نمی شوید مستضعفین را از شر مستکبرین نجات بدهید؟ اینکه فلسطین به ما چه. غزه به ما چه. افغانستان به ما چه. در اسلام به ما چه نداریم. به ما چه در اسلام نیست. بعضی از افراد وقتی به آنها مراجعه می کنی می گوید: این مشکل شماست. در اسلام مشکل شماست، نداریم. حدیث داریم مؤمنین همه عضو همه هستند.این شعر سعدی که می گوید:
بنی آدم اعضای یکدیگرند *** که در آفرینش ز یک گوهرند 

چو عضوی به درد آورد روزگار *** دگر عضوها را نماند قرار

این شعر سعدی حدیث است. حدیث داریم همه مسلمان ها عضو هم هستند. بگذارید قرآن هم بخوانم. در قرآن یک آیه داریم: «بَعْضُكُمْ‏ مِنْ بَعْض‏» (آل عمران/195) یعنی من از شما هستم، شما هم از من هستید. شوخی نداریم. من یکوقت داشتم می رفتم تهران، دیدم یک کله پاچه یک سطل بزرگ از این استخوان ها کله پاچه را که گوشتش را فروخته بود در جوی ریخت. من تا این صحنه را دیدم ترمز کردم و گفتم: چرا ریختی؟ گفت: مگر شما مأمور شهرداری هستی؟ گفتم: بله. وقتی یک کسی استخوان در جوی می ریزد و جوی بند می آید. فردا باران می آید و آب رد نمی شود. کف خیابان را سیل می گیرد و خرابی می رساند. همه ما کارمندهای شهرداری هستیم. در یکجا همه آخوند هستیم. در یک جا همه شهرداری هستیم. در یک جا همه پلیس هستیم. در یک جا همه وزارت اطلاعات هستیم. به ما چه. کار وزارت اطلاعات است. بابا تو فهمیدی فلان مقدار تریاک جا به جا شد یا نه؟ تو فهمیدی فلان جا توطئه شد یا نه؟ اگر فهمیدی نمی توانی بگویی: به من چه؟ کلمه به من چه در فرهنگ اسلام نیست. من 55 سال است آخوند هستم. بیش از نیم قرن است آخوند هستم. سر و کار من با قرآن و حدیث بوده است. کلمه به من چه در اسلام نیست.این مشکل او است. نه مشکل او مشکل شما هم هست. مشکل شما هم مشکل او هست. این مرز است. مرز در اسلام نداریم. همه انسان ها حقی دارند. 
ما نمی توانیم به حیوان ظلم کنیم. حتی در راه مکه، این حدیث را گفتم. اسلام می گوید: اگر یک حاجی دوشنبه مکه آمد. باقی حاجی ها سه شنبه آمدند. این زودتر آمد. به او می گوییم: چرا زود مکه آمدی؟ می گوید: من اسبم را، شترم را در راه دواندم. با دو آمدم که برسم. اسلام می گوید: این حاج آقایی که به حیوانش رحم نکرده است، امضایش دیگر از اعتبار می افتد. یعنی در دادگستری امضایش قابل قبول نیست. به حیوان نمی شود بی رحمی کرد حتی در راه مکه. حتی حیوان خودت. حیوان خودت در راه مکه نمی شود ظلم کنی. شما بچه ات را حق تأدیب داری. اما روبروی مهمان به بچه بگویی: حرف نزن. خفه شو. برو گمشو. پدر و مادر حق دارد به بچه اش بگوید: برو گمشو یا نه؟ حق تربیت دارید. حق توبیخ دارید. حق تحقیر ندارید. بابا یک آدم خلافکار را می برند شلاق می زنند. اگر قاضی به شما دستور داد شلاقش بزن. اما حق نداری بگویی: خاک بر سرت کنند. به تو چه؟ من جرم کردم شلاق می خورم. چرا به من گفتی: خاک بر سرت کنند. آن هم به همان اندازه.    
یکوقت در شلاق زدن سه تا زیادی زدند. حضرت امیر شلاق را گرفت و به آن آقا گفت: تو شلاق زدی؟ بخواب. سه تا زیادی زدی. همان که شلاق می زد را خواباند و آن سه تا شلاق اضافی را به او زد. در اسلام می گفتند: چرا کمک نمی کنید؟ «لا تَنْفِرُوا فِی‏ الْحَر» (توبه/81) 
5- دلبستگی به اموال دنیا، عامل ترک جبهه
مرفهین بی درد! می گفتند: آقا دشمن به ما حمله کرده است. می گوید: فعلاً هوا گرم است. «لا تَنْفِرُوا فِی‏ الْحَر» آیه قرآن است. یعنی در گرما حال سفر نیست. باشد هوا خنک شود. طفره می روند. حالا باشد بعد. آقا نمازت غلط است، حالا باشد بعد. مکه دیر شده، باشد بعد. خمست دیر شده، باشد بعد. خواستگار برای شوهرت آمد، باشد بعد. پسرت همسر می خواهد، باشد برای بعد. هر چیزی می گویی، می گوید: باشد بعد. در قرآن یک آیه داریم برای آنهایی که می گویند: باشد بعد. باشد بعد عربی اش تربُّص می شود. تربُّص یعنی من و من کردن.
قرآن می گوید: روز قیامت منافقین به مؤمنین می گویند: «انْظُرُونا نَقْتَبِسْ مِنْ نُورِكُمْ» (حدید/13) به ما نظر کنید ما از نور شما گیرمان بیاید. مؤمنین دور صورتشان نور است. منافقین ظلمت است. می گویند: یک نگاهی کنید ما از نور شما استفاده کنیم.آقا چراغ قوه ات را این طرف بگیر. «قِیلَ ارْجِعُوا وَراءَكُمْ فَالْتَمِسُوا نُوراً» می گویند: بروید از دنیا نور بیاورید. اینجا به کسی نور قرض نمی دهند. می گوید: «ْ أَ لَمْ نَكُنْ مَعَكُمْ» (حدید/14) ما در یک محله و شرکت و مزرعه و بازار و اداره نبودیم؟ می گوید: چرا یکجا کار می کردیم. ولی تو هر کار خیری پیش می آمد من و من می کردی. «وَ تَرَبَّصْتُمْ» یعنی من و من می کردی. چیزی را که فهمیدی حق است، من و من نکنید. حق وقتی ارزش دارد که 1- فوری باشد. 2- پنهان باشد. 3- بی منت باشد. در کار خیر اصل کار خیر است. مثل نماز اصلش خیر است.    ولی اگر گلاب بزنی، بخاطر عطر گلاب یک رکعت سی رکعت می شود. مسواک بزنی هفتاد رکعت هم برای مسواک اضافه می شود. یعنی یک رکعت هفتاد رکعت می شود. شانه هم بزنی، برای شانه سی تا اضافه می شود. مسواک هفتاد تا، گلاب سی تا.
کار خیر هم همینطور است. در کار خیر عجله کنی، ارزشش بیشتر می شود. مخفیانه باشد، ارزشش بیشتر می شود. بی منت باشد ارزشش بیشتر می شود. در یک ماجرای دیگر قرآن می گوید: به مردمی گفتیم: به ما حمله کردند، جبهه بروید. می گفتند: «إِنَّ بُیوتَنا عَوْرَةٌ» (احزاب/13) عورت در فارسی هم داریم. یعنی خانه های ما پیداست. خانه ی ما در ندارد. بی حفاظ است. بی دیوار است. قرآن می گوید: نه خانه هایشان دیوار دارد، خودشان دین ندارند. 
می گویند: یک آقا پیشنماز مسجدی بود، کنار مسجد یک میوه فروشی بود. رفت گفت: یک خربزه به ما بده. این میوه فروش هم دید آقاست، یک خربزه بی مزه داد. خربزه را نگاه کرد و گفت: این را نمی خواهم. یکی دیگر بده. باز یک خربزه بی مزه گذاشت. چند بار یک خربزه بی مزه را گذاشت، گفت: آقا جان آن خربزه را بده. بقال دید این آقا خوب خربزه را می شناسد. گفت: ببخشید شما آیت الله هستی. خربزه شناس هم هستی. گفت: من خربزه را خوب می شناسم. مریدهایم را خوب نمی شناسم. حالا آمدیم یک خربزه از تو بخریم، می خواهی کلاه سر پیشنماز بگذاری. 
حالا اسم ببرم همه ایران می شناسند. مکه دیدمش و گفت: ما یک قطعه زمین داشتیم، به یک مهندسی دادیم چهار تا خانه کند. برای بچه ها و گفتیم: چهار تا خانه کوچک درست کند و از بس که پای منبر من گریه می کرد، گفتیم: این حتماً آدم خوبی است. بعد می گفت: خانه را که به او دادیم هم زمین را خراب کرد، هم سی سال پیش چهل میلیون کلاه سر ما گذاشت. نمی شود به هیچی اطمینان کرد. البته قرآن به ما گفته: بصیرت داشته باشد و به گریه گول نخورید. برادران یوسف که یوسف را در چاه انداختند، گریه کردند. «وَ جاؤُ أَباهُمْ عِشاءً یبْكُونَ‏» (یوسف/16) یبکون یعنی گریه کردند. گرگ او را خورد. دروغ می گفتند، ولی با گریه می خواستند این دروغشان را محکم کنند. که گرگ او را خورد. به قسم اطمینان نکنید. ممکن است کسی قسم بخورد.
یکی بود که می گفت: هرکس قسم می خورد من بیشتر شک می کنم. گفت: ببین اول که حرف زدی من باور کردم. دیدم اصرار می کنی شک کردم. تا قسم خوردی فهمیدم دروغ می گویی. یعنی گاهی وقت ها افراد «اتَّخَذُوا أَیمانَهُمْ‏ جُنَّة» (مجادله/16) قرآن می گوید: بعضی ها «أیمان» یمین، قسم می خورند، اما قسمش سپر خلافکاری اش است. گول اشک را نخورید. گول سوگندن را نخورید. گول بیان را هم نخورید. بعضی ها خیلی خوش بیان هستند. حرف می زنند آدم می گوید: به به به! قرآن می گوید: «یعْجِبُكَ‏ قَوْلُه‏» (بقره/204) پیغمبر به قدری خوب حرف می زند، تو پیغمبر هم تعجب می کنی. «یعْجِبُكَ‏ قَوْلُه‏» یعنی تو پیغمبر هم از حرف زدن او تعجب می کنی. به چقدر خوب حرف می زند. بعد می گوید: «وَ هُوَ أَلَدُّ الْخِصام‏» خیلی نا اهل است. خیلی بد جنس است. بیانش نرم است اما جنسش خوب نیست. اینکه قرآن می گوید: بصائر، بصیرت، یعنی اگر آدم قرآنی باشد، دیر سرش کلاه می رود. 
خانه های ما بی حفاظ است. قرآن می گوید: نخیر خانه هایشان بی حفاظ نیست. خودشان بی دین هستند. 
6- بهانه تراشی برای فرار از جبهه و جنگ
یکبار در یکی از جنگ ها یک عده نزد پیغمبر آمدند و گفتند: ما نمی توانیم جبهه بیاییم. پیغمبر فرمود: برویم جبهه. گفتند: نه ما نیستیم. گفت: چون شما به سمت روم می روید. ما یک طوری هستیم که اگر دخترهای رومی را ببینیم، دلمان این طرف و آن طرف می رود. و نگاه می کنیم و برای اینکه نگاه کنیم به فتنه می افتیم. «وَ مِنْهُمْ مَنْ یقُولُ ائْذَنْ لِی وَ لا تَفْتِنِّی» (توبه/49) به من اذن بده جبهه نیایم و مرا به فتنه نیانداز. چرا؟ برای اینکه در جنگ رومی ممکن است نگاه من به دخترهای رومی بخورد و هوس کنم. پیغمبر می گوید: «أَلا فِی الْفِتْنَةِ سَقَطُوا» همین که در مقابل پیغمبر به حرف پیغمبر گوش نمی دهند، بزرگترین فتنه است. گاهی وقت ها آن کسی که می گوید: فتنه نکن، همان فتنه نکردنش ممکن است فتنه باشد. 
یک کسی لجن برمی داشت با لجن به دیوار می نوشت نظافت را رعایت کنید. گفت: بابا همین سفارش تو خودش لجن کاری است. پیغمبر می گوید: جبهه بروید. تو می گویی: چنین و چنان است. نمونه اش را من در یک جایی دیدم. یک خانمی از خانه اش بیرون آمد، یک نهر آبی جلوی خانه اش بود. یک سطل آشغال در نهر ریخت. گفتیم: خانم این نهر آب است، چرا آشغال را ریختی؟ گفت: در این سطل خورده نان بود. من برای اینکه این خورده نان حفظ شود، گفتم: دور بریزم. یعنی نهر را بخاطر خورده نان خراب می کند. ما بلد نیستیم چطور مسلمان باشیم.
خیلی از عزاداری ها ما گیر دارد. خیلی از عبادت های ما گیر دارد. خیلی از کارها در یک زمانی کار صالحی است. زمانش که برسد دیگر کار صالحی نیست. «ضربة علی» نه ضربت کس دیگر، آن هم «یوم الخندق» نه یوم الخیبر! ظهر عاشورا یک لیوان آب یک میلیارد می ارزد. اما غروب عاشورا یک قران هم نمی ارزد. باید دید چه کاری، صلوات حرام هم داریم؟ بله. روز شهادت امام صادق بود. قبل از انقلاب بود. ما طلبه جوانی بودیم در مسجد فیضیه بودیم. یک مرتبه دیدیم یک جمعیتی نظامی آمدند، کت و شلواری بودند ولی آمدنشان به صف بود. جمعیتی نشستند و یک آقایی بالای منبر رفت. مرحوم آقای انصاری قمی واعظ درجه یک بود. هی حرف می زد و اینها هم صلوات می فرستادند. صبر می کرد صلوات تمام شود. دوباره صلوات می فرستادند. این صلوات می فرستد ولی این صلوات برای این است که منبر این آقا را خراب کند. اسمش صلوات است، در قالب صلوات منبر را بر هم بزنند. بعد هم بلند شدند چماق درآوردند و بزن بزن و چه کتکی! بعضی ها هم کشته شدند. بعضی ها هم از بالای فیضیه پایین افتادند. اصلاً آغاز انقلاب از همان جا بود. آیت الله العظمی گلپایگانی هم آنجا بود. دیگر طلبه ها همه کمر سپر کردند که هرچه چوب می خورند این مرجع عزیز چوب نخورد. یعنی صلوات است، پوستش صلوات است ولی مغزش زهر مار است.     
اینها پوستش قسم است. پوستش سخنرانی است. پوستش می گویند: خانه ما حفاظ ندارد. پوستش می گویند: دخترهای کدام کشور... کشورهای روم را می ترسیم تحریک شویم. تشویق شویم. بحث ما چیست؟
یک وقت من می گفتم: آقایانی که دیر پیچ تلویزیون را باز کردند. یک کسی گفت: آقای قرائتی تلویزیون خانه شما پیچی است؟ تو همیشه می گویی: پیچ تلویزیون. گفتم: نه این اصطلاح است. آنهایی که دیر پیچ تلویزیون را باز کردند. بحث ما این است. بحث ما مرفهین بی درد است. امام مرفهین بی درد را توبیخ می کرد. افرادی هستند وضع مالی شان هم خوب است، افراد خوبی هم هستند. هرجا از مالشان و آبرویشان و شهرتشان استفاده می کنند. مرفهین با درد هم می گویم.
قرآن می فرماید: وقتی دستور جبهه می آمد، «ِ اسْتَأْذَنَكَ‏ أُولُوا الطَّوْلِ مِنْهُم وَ قالُوا ذَرْنا نَكُنْ مَعَ الْقاعِدِین‏‏» (توبه/86) آدم های مرفه می گفتند: اجازه بده ما مرخصی بگیریم. اینها مرفهین بی درد هستند. آدم خودش هم نمی داند. یک قصه در سوره توبه آیه 75 تا 77 هست. یک صلوات بفرستید. (صلوات حضار)
7- خطر عهدشکنی با خداوند
بحث این است قرآن می گوید: «وَ مِنْهُمْ مَنْ عاهَدَ اللَّهَ» (توبه/75) بعضی از مردم با خدا عهد می بندند. به خدا قول می دهد. می گوید: قول شرف می دهم. با خدا عهد می بندد که «لَئِنْ آتانا مِنْ فَضْلِهِ» اگر خدا از فضلش زندگی ما را سر و سامان داد، اگر وضع مالی ما خوب شد. «لَنَصَّدَّقَنَّ» ما به فقرا صدقه می دهیم. «وَ لَنَكُونَنَّ مِنَ الصَّالِحِینَ» ما آدم صالحی هستیم. «فَلَمَّا آتاهُمْ مِنْ فَضْلِهِ» ولی همین که وضع مالی اش خوب شد، «بَخِلُوا» (توبه/76) بخل می کند. وقتی ندارد، می گوید: خدایا به من بده. من به فقرا کمک می کنم. همین که به او دادیم به فقرا کمک نمی کند. روزهای اولی که ماشین می خرد می گوید: شرکت با ابالفضل. در بیمه امام حسین است. وضعش خوب شد پاک می کند.
خداوند می فرماید: «فَأَعْقَبَهُمْ نِفاقاً فِی قُلُوبِهِمْ» (توبه/77) آدم هایی که به نذرشان، به عهدشان عمل نمی کنند، خداوند یک نفاقی در قلبشان می رود. تا کی؟ «إِلى‏ یوْمِ یلْقَوْنَهُ» یک نفاق تا روز قیامت. چطور آدم منافق می شود؟ چرا آدم منافق می شود؟ قرآن می گوید: کسی که با خدا عهدی ببندد و به عهدش وفا نکند، خدا سیلی به او می زند. سیلی اش این است که یک نفاق دائمی در قلبش قرار می دهد. این هم یک گروه هستند.
اسمش ثعلبه بود. آمد نزد رسول خدا و گفت: یا رسول الله! من کشاورزی می کنم. مدینه برای من تنگ است. می خواهم بیرون مدینه بروم. حضرت فرمود: بیرون از مدینه بروی. به کشاورزی ات توسعه بدهی، دیگر نماز جمعه نمی آیی. نماز جماعت نمی آیی. گفت: نه! من می خواهم بیرون بروم. برای نماز هم می آیم. کم کم بیرون رفت و توسعه توسعه توسعه داد. مثل همین توسعه هایی که در کشور ما هست. همه توسعه سیاسی، توسعه اقتصادی، توسعه علمی، بعد نگاه می کنیم می بینیم خروجی اش بهتر نشده است. همه ما تلفن همراه با کم و زیاد داریم. اما خودمان با هم رابطه نداریم و قهر هستیم. وسیله ارتباط هست و خود ارتباط نیست. من با شما قهر هستم. شما با من قهری هستی. ولی خوب وسیله ارتباط، تلفن هست. ماشین داریم، از این ماشین چقدر برای توسعه اقتصادی می دهی. بازار و اداره، چند بار با این ماشین نماز جمعه رفتی؟ اگر یک بچه متولد شد، سرش پنج کیلو شد و بدنش نیم کیلو شد، این بچه مردنی است. توسعه اقتصادی، توسعه علمی، توسعه سیاسی، همه توسعه ها را پیدا کرد. توسعه دینی پیدا نشده است. نماز جمعه ها شلوغ نمی شود. صداقت بهتر نمی شود. امانت بهتر نمی شود. توسعه پیدا کردیم، آمار طلاق زیاد شد. نه آمار ازدواج! این توسعه های فلجی که یک دست چاق می شود و یک دست باریک است. اگر عضوی چاق شود و عضوی باریک شود این بچه مردنی است. دلتان را به این توسعه ها خوش نکنید. ثعلبه از نظر اقتصادی توسعه پیدا کرد. در مدینه جایش تنگ شد و بیرون از مدینه رفت. کم کم نماز جماعتش قطع شد. نماز جمعه اش قطع شد. پیغمبر فرستاد که آقا زکات بده. گفت: نمی دهم. توسعه مال پیدا کرد. دینش توسعه پیدا نکرده بود.
خیلی خوشحال نشوید، این زمین اینقدر برنج می داده، حالا اینقدر است. این زمین اینقدر گوجه می داده، اینقدر کیوی می داده، اینقدر پرتقال می داده، اینقدر زعفران می داده، حالا اینقدر شده، اینقدر شده. اینها بخشی از توسعه است. به این آقای زعفران کار و این آقای پرتقالی و کیوی و هندوانه و خربزه بگویید: ببخشید. از وقتی پارسال تا به حال شما وضعت بهتر شده، به فقیر بیشتری هم کمک کردی؟ 32 کلمه زکات و 32 کلمه برکت در قرآن است. اینها شوخی نیست. حرف های خداست. 32 برکت و 32 زکات، یعنی زکات بدهید برکت هست. زکات ندهید برکت نیست. ما هم همینطور هستیم.
الآن که حوزه علمیه قم که پنجاه هزار آخوند دارد، بچه قمی ها از باقی بچه های ایران باید بهتر باشند. چون توسعه علمی حوزه های علمیه توسعه پیدا کرد. بچه قمی ها قرآن یاد گرفتند؟ جلسات قم بهترین و بیشترین جلسات است. قمی ها آدم های خوبی هستند و بچه هایشان هم بچه های خوبی هستند، اما آن مقداری که پنجاه هزار آخوند آنجا است، باید معارف اینها بیشتر شود. شما که خانه ات کنار مسجد است نباید نمازت را در خانه بخوانی. تو که خانه ات کنار مسجد است، بیشترین نهج البلاغه باید در شهر نجف باشد. برویم حوزه علمیه نجف ببینیم درس نهج البلاغه دارد یا نه؟ حضرت علی در نجف غریب است. یعنی در نجف نهج البلاغه نیست. توسعه راهپیمایی، ده میلیون آدم کربلا می روند. آیا حالا که زیارت امام حسین توسعه پیدا کرده است، نماز جماعت هم توسعه پیدا کرده است؟ یعنی یک نماز ده میلیونی هم داریم؟ نمی گویم نیست. می خواهم بگویم توسعه. یعنی همراه با توسعه مالی و اقتصادی و سیاسی باید باقی چیزها هم توسعه پیدا کند. اگر پول زیاد شد باید اخلاق هم بهتر شود. کمک به فقرا بیشتر شود. وام دادن هم بیشتر شود. اگر قدرت پیدا کردم بیشتر مشکلات را حل کنم. توسعه یک جانبه توسعه نیست.
خدایا ما را از مرفهین بی درد قرار نده. جلسه بعد مرفهین با درد را می گوییم.

«والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته»

 

************************************

منبع:درس هایی از قرآن

 

Share