بیانات امام خامنه ای در دیدار با اعضای مجلس خبرگان

تخصیص بودجه سنگین برای جهاد تبیین کاری غلط و بی‌ نتیجه است؛
دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با رهبر انقلاب
امام خامنه ای : اگر اجازه ی قطع بازوهای قدرت ملی داده می‌ شد امروز کشور با خطرات بزرگ مواجه بود.

بیانات امام خامنه ای در دیدار با اعضای مجلس خبرگان

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله امام خامنه ای صبح امروز (پنج شنبه - نوزدهم اسفند هزار و چهارصد) با رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری دیدار کردند. در ادامه با مشروح بیانات امام خامنه ای در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری با ضیاءالصالحین همراه باشید. 

بیانات امام خامنه ای در دیدار با اعضای مجلس خبرگان 

بیانات امام خامنه ای در دیدار با اعضای مجلس خبرگان

حضرت آیت الله خامنه ای، با بیان عناصر مجموعه به هم پیوسته ی قدرت و قوت ملی، مسئله معیشت و روان بودن مسائل مرتبط با مردم را مهم خواندند و با اشاره به جنگ نرمِ سخت و سنگین دشمنان برای اغوا و اثرگذاری بر مردم و خواص افزودند: علاج این جنگ پیچیده، جهاد تبیین با «روش های نوین نرم افزاری و متکی بر معارف و مفاهیم عمیق و عالیه ی اسلام» است.

امام خامنه ای با تبریک اعیاد شعبانیه به خصوص نیمه ی شعبان، این عید سعید را روز شکوفایی آرزوهای تاریخی بشر برشمردند و با اشاره به عظمت معنوی ماه شعبان و مضامین عالی مناجات شعبانیه افزودند: امام خمینی(رضوان الله علیه) به دعای کمیل و مناجات شعبانیه علاقه و انس بیشتری داشتند و امیدواریم خداوند متعال، به همه ظرفیت روحی استفاده هر چه بیشتر از برکات این ماه را عنایت فرماید.

رهبر معظم انقلاب، مجلس خبرگان رهبری را دارای نقش آفرینی مهم در استحکام نظام اسلامی خواندند و افزودند: شرط تأثیرگذاری همه ی نهادهای قانونی از جمله مجلس خبرگان، عمل بر اساس وظایف و حدودی است که قانون اساسی برای آنها مشخص کرده است.

امام خامنه ای در همین زمینه افزودند: مجلس خبرگان باید ضوابط دقیق قانونی را در قبال کسی که اکنون در جایگاه رهبری است و کسی که بعدها با رأی نمایندگان همین مجلس به رهبری انتخاب می شود، اعمال کند.

رهبر معظم انقلاب سایر دستگاه ها از جمله مجلس و دولت را نیز موظف به عمل به ضوابط قانونی دانستند و فرمودند: دولت باید از قوانین مجلس تبعیت کند و مجلس نیز مطلقاً در کار اجرا وارد نشود.

حضرت آیت الله خامنه ای، استحکام نظام را منجر به قدرت و قوت ملی دانستند و گفتند: قدرت ملی برای هر کشوری حیاتی است و هر ملتی اگر استقلال، سرافرازی، استفاده از منابع حیاتی بر مبنای اراده خود، و ایستادگی در مقابل خواسته های دیگران را می خواهد، باید قوی باشد و گرنه در حال ضعف و ذلت و ترس، مدام نگران طمع ورزی بیگانگان خواهد بود.

رهبر معظم انقلاب، قدرت ملی را امری مرکب و مجموعه ای به هم پیوسته خواندند و در بیان ارکان آن افزودند: «علم و فناوری» و «تفکر و اندیشه ورزی و آزاد فکری» جزو ارکان قوت ملی است و اگر آزاد فکری و پیشرفت فکری نباشد، علم و فناوری، راهگشا نیست.

رهبر انقلاب، «امنیت و قدرت دفاعی»، «اقتصاد و رفاه عمومی و آسودگی معیشتی مردم»، «قدرت سیاست ورزی و چانه زنی برای تأمین منافع ملی در عرصه منطقه و جهان»، «فرهنگ و سبک زندگی»، و «منطق جذاب و تأثیر گذار بر دیگر ملت ها» را از دیگر بازوهای قدرت ملی خواندند و گفتند: جذب ملت ها برای هر کشور عمق راهبردی ایجاد می کند که بسیار مهم است.

ایشان با بیان نکته ای مهم افزودند: هیچ یک از این بازوهای قدرت ملی نباید به نفع یک رکن و بازوی دیگر قطع شود.

حضرت آیت الله خامنه ای با ذکر چند مصداق در این زمینه، پیشنهادهایی نظیر صرف نظر کردن از حضور منطقه ای برای ندادن بهانه به دست دشمن و یا انصراف از پیشرفت علمی در زمینه هسته ای را، ضربه به قدرت ملی خواندند و افزودند: حضور منطقه ای، به ما عمق راهبردی و قوت بیشتر ملی می دهد چرا از آن صرف نظر کنیم؟ پیشرفت علمی هسته ای هم به تأمین نیازهای کشور در آینده نزدیک مربوط می شود و اگر صرف نظر کنیم، چند سال بعد پیش چه کسی و به کجا دست دراز کنیم؟

رهبر معظم انقلاب اسلامی، کوتاه آمدن در مقابل امریکا یا هر قدرت دیگر را برای مصون ماندن از تحریم، خطایی بزرگ و ضربه به قدرت سیاسی دانستند و در بیان مصداقی دیگر افزودند: ساده لوحانه تر و ناشیانه تر از پیشنهاد کسی که می گوید قدرت دفاعی را برای حساس نشدن دشمن، کاهش دهیم وجود ندارد.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: در طول زمان، از این پیشنهادهای سست و پر ایراد مطرح شده که همه آنها ابطال پذیر بود و ابطال هم شد و اگر به کسانی که می خواستند برخی بازوهای قدرت ملی را قطع کنند، اجازه این کار داده می شد، ایران، امروز با خطرات بزرگی مواجه بود که با اراده و عنایت خداوند، امکان عملی شدن این پیشنهادها به وجود نیامد.

رهبر معظم انقلاب، در پرداخت بیشتر ارکان اقتدار ملی، افزودند: مسائلی که به طور مستقیم به توده های مردم باز می گردد مانند «اتحاد ملی، اعتماد ملی، امید عمومی، اعتماد به نفس ملی، حفظ ایمان ملی، مسئله معیشت عمومی و روان بودن و آسان بودن مسائل اجتماعی مرتبط با مردم» در افزایش قدرت ملی بسیار مهم است.

ایشان تأمین این گونه مسائل را منجر به حضور 100 درصدی مردم در صحنه خواندند و افزودند: البته با وجود مشکلات مختلف، مردم همیشه در صحنه بوده اند اما اگر این مسائل تأمین شود، ملت یکپارچه در صحنه خواهد بود و دیگر هیچ غم و هراسی برای کشور وجود نخواهد داشت.

ایشان، تأثیر بی بدیل حضور مردم در صحنه را علت تلاش شیاطین برای اغوای مردم دانستند و گفتند: شیاطین با ابزار رسانه دائماً در حال ترویج دروغ و تزیین حرف های بی مبنا هستند تا با کاهش ایمان و اعتماد به نفس عمومی، ملت را مأیوس و ناامید کنند.

مقام معظم رهبری، اغوای خواص را با هدف نهایی اغوای مردم، دستور کار مهم دشمنان برشمردند و گفتند: مستکبران جهان، در سنگین ترین جنگ نرم تاریخ با ملت ایران، درصددند کسانی را که عنوان، امکان و احیاناً سوادی دارند اغوا کنند تا آنها، توده های مردم را بفریبند و از حقیقت و واقعیت دور سازند.

رهبر معظم انقلاب، «مزدورپروری، حرام خوارسازی، تهدید و تطمیع» را جزء روش های مختلف دشمن خواندند و افزودند: این جنگ نرم سنگین، البته نشان دهنده ی قوی شدن زیرساختها و امکانات جبهه ی حق است که چالش با جبهه ی حق را دشوار کرده و دشمن را به جنگ نرم برای تخریب ذهنیات مردم کشانده است.

ایشان، شمار زیادی از خواص و پرورش یافتگان با بصیرت، پر انگیزه و مؤمنِ حوزه و دانشگاه به ویژه مجموعه های متعدد جوانان را استوانه های واقعی در مقابل تقلّاهای دشمن دانستند و تأکید کردند: راه مقابله با جنگ نرم پیچیده دشمن همچنان که بارها گفته ایم جهاد تبیین است یعنی همان چیزی که امیرالمؤمنین علیه السلام در نامه به حسنین علیهم السلام از آن به «جهاد با زبان ها» یاد کرده اند.

رهبر انقلاب اسلامی قبل از بیان چند نکته درباره الزامات جهاد تبیین، تصویب بودجه ای سنگین در مجلس شورای اسلامی برای جهاد تبیین را غلط و بی نتیجه خواندند و گفتند: من با این شیوه برخورد با مسائل موافق نیستم و تجربه گذشته نیز نشان می دهد این بودجه ها غالباً هدر می رود.

ایشان افزودند: البته مسئولانی که این بودجه ها در وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی به دست آنها می رسد افراد مؤمن، سالم و قابل اعتمادی هستند ولی طبیعت این کار غلط است و امیدواریم مسئولین به این موضوع توجه کنند.

رهبر انقلاب سپس لازمه ی موفقیت در جهاد تبیین را «به روزرسانی ابزارها در جنگ نرم» دانستند و خاطرنشان کردند: همچنان که دیگر نمی توان در جنگ های سخت از ابزارهای قدیمی استفاده کرد، در جنگ نرم نیز باید ابزارهای خود را به روز کنیم البته بعضی شیوه های قدیمی مانند منبر و مداحی همچنان اثرگذار و بدون جایگزین هستند.

رهبر انقلاب، وضعیت کشور در بخش سخت افزاریِ جنگ نرم و فضای مجازی را نسبتاً خوب و البته نیازمند بهبود و همت رئیس جمهور محترم و همکارانشان برشمردند و گفتند: اما بخش نرم افزاری یعنی بیان سخن نو با شیوه های جذاب نیازمند تقویت و نوآوری است.

حضرت آیت الله خامنه ای، بهترین و مؤثرترین سلاح در جنگ نرم را «تبیین مفاهیم عالی اسلامی» دانستند و افزودند: در زمینه مسائل معرفتی، سبک زندگی اسلامی و بیان آیین های حکمرانی اسلامی همچون مردمی بودن، دینی و اعتقادی بودن، اَشرافی و مُسرف نبودن، و ظالم نبودن و مورد ظلم واقع نشدن، حرفهای ناگفته، جذّاب و شیرینی برای دنیا وجود دارد که باید به خوبی تبیین شود.

ایشان، وجه دیگری از جهاد تبیین را «جدا کردن راه پیشرفت و تعالی مادی ملت از بیراهه ها و کج راهه ها» خواندند و گفتند: این تفکیک به معنی جداسازی بر مبنای منافع خویشاوندی و حزبی نیست بلکه باید بر اساس اعتقاد به اسلام و قرآن و حرکت عظیم نظام اسلامی، راه صحیح از بیراهه ها جدا و روشن شود.

امام خامنه ای در پایان، کوتاهی در جهاد تبیین را موجب سوءاستفاده دنیاطلبان حتی از ابزار دین دانستند و تأکید کردند: اگر جهاد تبیین به درستی صورت نگیرد، دنیامداران، دین را نیز وسیله هوسرانی و شهوترانی خود قرار می دهند همچنانکه حتی در صدر اسلام، گروههایی مانند بنی امیه اینگونه عمل می کردند.

در ابتدای این دیدار، آیت الله احمد جنتی رئیس و حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری، گزارشی از نظرات و نطقهای نمایندگان در این اجلاسیه به ویژه دغدغه های فرهنگی و اقتصادی آنان بیان کردند.

بیانات امام خامنه ای در دیدار با اعضای مجلس خبرگان 

Share