برای ورود به وادی معرفت باید وارد دایره ولایت شد

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهدی میرباقری
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهدی میرباقری

به گزارش  خبرنگار ضیاءالصالحین به نقل از حوزه، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهدی میرباقری امشب در هشتمین سالگرد ارتحال آیت الله بهجت (ره) در مدرسه علمیه حقانی اظهارداشت: انبیای اولوالعزم منعم به نعمت ولایت شده و اثر آن نیز محبوبیت و رسیدن به مقام معرفت الهی است؛ بنابراین تنها کسانی که وارد این مسیر شده اند، معصومین (ع) هستند و دیگران در ذیل ولایت آن ها خواهند بود و باید زیر سایه ولایت آنان قرار گیرند.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه انسان ها می توانند به مراتب بالایی دست یابند گفت: صفات معصومین (ع) در برخی از افراد به صورت کامل بروز می کند و آن ها مؤمنان کامل و حاملان ولایت هستند.

این استاد حوزه افزود: چنین انسان هایی حامل علم امام هستند اما باید ابتدا به حقیقت بندگی دست یابند.

وی با اشاره به دستیابی برخی از انسان ها به مقامات بالای بشری افزود: در بیان شخصیت آیت الله بهجت هر چه گفته شود کم است.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری ادامه داد: این مرجع تقلید شیعه دارای کرامات بسیاری بود؛ ضمن اینکه آیت الله بهجت مراقبت فراوانی بر اعمال خویش داشت به طوری که حتی در موارد شبهه ناک نیز نامی از اشخاص نمی برد تا غیبت آن ها صورت نگیرد.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با اشاره به شیوه سخن گفتن و تدریس آیت الله بهجت گفت: وی دارای کرامات ظاهری و باطنی بود که بسیاری از آن ها بر ما روشن نبوده و درک نمی شود.

وی آیت الله بهجت را از جمله افرادی دانست که در وادی ولایت امیرالمؤمنین (ع) گام نهاده اند و اظهار کرد: از جمله امتیازات وی، جامعیت شخصیت علمی و فقهی بود و اکنون شاگردان او باید در زمینه نشر این وجهه علمی اقدام کنند.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری ادامه داد: کرامت واقعی، همین وجوه ظاهری و باطنی شخصیت آیت الله بهجت است که شامل جاذبه وجودی وی و تأثیرگذاری یاد او در توجه به پروردگار می شود.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با تاکید بر درس آموزی از شخصیت هایی چون آیت الله بهجت گفت: اساتید و فضلای حوزوی باید توجه کنند که پایداری در مسیر و ثبات قدم از دیگر ویژگی های این مرجع تقلید بود.

وی با بیان اینکه آیت الله بهجت تاکید فراوانی بر ادامه تدریس و تحقیق در حوزه علمیه داشت افزود: به عقیده وی، بزرگان حوزوی، عبادت و اشتغالات علمی را در کنار یکدیگر ادامه می دادند و در هر دو جنبه پیشرفت می کردند بنابراین تأسی به این شیوه در میان طلاب و فضلای امروز نیز ضرورت دارد.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری عنوان داشت: توسل به اهل بیت (ع) و دعا به درگاه الهی، سیره آیت الله بهجت بود و این مرجع تقلید بیش از آنچه که با گفتار، دیگران را به تقوای الهی دعوت کند، عامل به سخنان خود بود.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: از جمله امتیازات آیت الله بهجت، جامعیت شخصیت علمی و فقهی وی بود و اکنون شاگردان او باید در زمینه نشر این وجهه علمی اقدام کنند.

وی افزود: رسیدن به مقام اخلاص و سیر در مراتب تقوا از جمله مسائلی بوده است که انبیای الهی انسان ها را به سمت آن دعوت کرده اند.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به عوامل رسیدن انسان به قرب الهی افزود: دستوراتی که پیامبران و امامان معصوم (ع) به بشریت عرضه کرده اند موجب تحقق این امر می شود.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی گفت: تنها عاملی که انسان را به خداوند نزدیک می کند، شعاع محبت الهی است و راهی برای تقرب وجود ندارد جز اینکه اعمال محبوب پروردگار را انجام دهیم.

وی محبوب ترین اعمال را واجبات دانست و خاطر نشان کرد: چنانچه بنده ای بتواند این مسیر را طی کند، وارد گام بعدی قرب الهی می شود که شامل نوافل و اعمال مستحب می شود.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با بیان اینکه شکر نعمت های خداوند از طریق به کارگیری نعمت ها در راستای قرب الهی امکان پذیر است گفت: عبادت شاکرین به معنای عبادت محبان بوده و مقام شکر نیز به مقام عبودیتی گفته می شود که از روی محبت به پروردگار حاصل شده باشد.

این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: مهم ترین فریضه واجب ایمان به خداوند و ولایت است و پس از اینکه انسان تمام قوای خود را صرف امور واجب و مستحب کرد، به مقام محبوبیت در نزد خداوند می رسد.

 

Share