روانشناسی نقاشی کودکان / مفهوم خورشید و ماه

تعداد کلمات 500 / زمان تقریبی مطالعه : 3 دقیقه
روانشناسی نقاشی کودکان
نقاشی به ما کمک می کند تا به دنیای درونی و روح کودک پی ببریم و بدانیم چه نیازهایی دارد؟ آیا کودک ناسازگار یا بیمار است؟ در بزرگسالی می خواهد چه کاره شود؟

روانشناسی نقاشی کودکان / مفهوم خورشید و ماه 

نقاشی به ما کمک می کند تا به دنیای درونی و روح کودک پی ببریم و بدانیم چه نیازهایی دارد؟ آیا کودک ناسازگار یا بیمار است؟ در بزرگسالی می خواهد چه کاره شود؟ در ادامه با روانشناسی نقاشی کودکان ما را همراهی کنید.

روانشناسی نقاشی کودکان / مفهوم خورشید و ماه 

مفا آنلاین: نقاشی زبان کودکان است. کودکان برخلاف بزرگسالان هستند. روحیات آنها از طریق نقاشی کشیدن، قصه گویی، بازی کردن و ... شناخته می شوند. نقاشی به ما کمک می کند تا به دنیای درونی و روح کودک پی ببریم و بدانیم چه نیازهایی دارد؟ آیا کودک ناسازگار یا بیمار است؟ در بزرگسالی می خواهد چه کاره شود؟

در اغلب نقاشی های کودکان خورشید دیده می شود. خورشید نشانه امنیت خوشحالی گرما قدرت و به قول روانشناسان خورشید به معنی پدر است. وقتی رابطه کودک و پدر خوب است کودک خورشید را در حال درخشیدن می کشد و وقتی رابطه آن دو مطلوب نیست کودک خورشید را در پشت کوه ناپدید می کند. ترس کودک از پدر به رنگ قرمز تند یا سیاه در نقاشی دیده می شود. البته با یک نقاشی ما به قضاوت نمی پردازیم بلکه باید چندین نقاشی کودک را بررسی کرد. ماه نشانه نیستی است. اغلب کودکان ماه را کنار قبر و قبرستان می کشند. کودکان در نقاشی خود ماه را با مرگ معنی می بخشند.

آسمان و زمین

آسمان به معنی الهام و پاکی است. ولی زمین به معنی ثبات و امنیت است. کودکان خیلی کوچک هیچ وقت خطی برای نشان دادن امنیت زمین ترسیم نمی کنند ولی در سن ۵ یا ۶ سالگی که دلایل منطقی را درک می کنند زمین را نقاشی جا می دهند.

حیوانات

اگر در نقاشی کودک شما تصاویر حیوانات دیده می شود ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که شما با صحبت کردن با کودک پی به آن می برید. کودکی که در روستا زندگی می کند یا حیوان خانگی دارد یا عاشق حیوانات است یا حتی زیاد به باغ وحش برود طبیعی است که حیوان بکشد. پس فرهنگ و طرز زندگی کودک در خانواده از اهمیت زیادی برخوردار است.اما گاهی ممکن است کودک احساس گناه و تقصیری را که تجربه کرده و جرات نکرده آن را ابراز کند در نقاشی و در قالب حیوان نشان دهد. مثلا کودکی به دلیل اینکه دیشب در رختخواب خرابکاری کرده و احساس گناه می کند در نقاشی اش شکل مارمولک بکشد. کشیدن حیوانات درنده نشانه فشارهای درونی مخفی کودک است. نمونه دیگر کودکی است که نسبت به برادر کوچکتر تازه به دنیا آمده اش حسادت می کند و در نقاشی ممکن است گرگ بکشد که این نشان دهنده ترس و دلهره کودک از تازه وارد کوچولو است.

نکته مهم

توجه داشته باشید که شما نباید موضوع نقاشی کودک خود را تعیین کنید و نباید بالای سر او بنشینید و به او مداد رنگی به میل خودتان بدهید. او باید در نقاشی کردن آزادی کامل داشته باشد. در پایان نقاشی از کودک بخواهید که در مورد تصاویر کشیده شده برای شما حرف بزند. کودکان را به کشیدن تشویق کنید، اما آنها را مجبور نکنید که همین الان برای شما نقاشی بکشند.

Share