آواتار/ پدران امت

تصویر پروفایل

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله): أَنَا وَ عَلِی أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّه؛
من و علی دو پدر این امّت هستیم. (عیون اخبار الرّضا (علیه السلام)، ج ۲، ص ۸۶)

در روایات مختلف آمده است که انسان دارای دو نوع پدر است؛ یکی آنکه باعث و منشأ تولّد و پیدایش انسان است و دیگری آنکه عهده دار تربیت و کمال روحی و معنوی اوست.
۱۹ روز مانده تا پایان عمر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله)،پیامبر اکرم خطاب به امیرالمومنین علی (علیه السلام) می فرمایند: اکنون جبرئیل نزد من بود و از سوی خداوند پیامی برای من آورد ، که من تو را نزد مردم بفرستم تا پیام را برای مردم بازگو کنی.
امام علی(علیه السلام) وارد مسجد شده و بر بالای منبر فرمودند:آگاه باشید هر کس عاقّ پدر و مادرش شود، لعنت خدا بر او باد. آگاه باشید هر کس از مولای خود ببُرد (اطاعت نکند) لعنت خدا شامل حال او می شود. بدانید هر کس اجر و مزد کارگری را ندهد، لعنت خدا بر او باد.
در این هنگام، عمربن خطّاب از جا برمی خیزد و رو به علی(علیه السلام) کرده و می گوید: سخنی سر بسته آوردی؛ آیا تفسیر و شرحی دارد؟امام علی(علیه السلام) جواب می دهند: خدا و رسولش بر تفسیر آن آگاهی بیشتری دارند . همگی به سراغ پیامبر(صلی الله علیه و آله) می روند تا تفسیر پیام را بشنوند.
پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند:
بدانید که من و علی پدران این امّت هستیم. هر کس عاقّ ما شود، لعنت خدا بر او باد! بدانید که هر کس من مولای او هستم، علی مولای اوست و هر کس از او اطاعت نکند، لعنت خدا بر او باد! بدانید که خداوند محبّت و دوستی خاندانم را مزد رسالت من قرار داده است و هر کس اجر مرا ندهد و با خاندانم مهربان نباشد، لعنت خدا بر او باد! ([قسمتی از حدیث] بحارالانوار، ج ۴۰، ص ۴۵؛ جامع احادیث شیعه، ج ۱۹، ص ۱۸.)

توضیحات کامل و متن کامل حدیث در :
پدران مهربان ما

Share