حکم شیر خوردن بچه از مادر بزرگ

حکم شیر خوردن بچه از مادربزرگ
حکم شیر خوردن بچه از مادر بزرگ

حکم شیر خوردن بچه از مادربزرگ

حکم شیر خوردن بچه از مادربزرگ ؛ در این پست به پرسش «به چه دلیل پدر و مادر طفلی که از مادر بزرگش شیر خورده باشد به هم حرام می شوند؟» پاسخ داده می شود...

توجه : برای دانلود و مشاهده تصویر در ابعاد اصلی و بزرگ تر روی آن کلیک کنید.

برای دریافت تصویر، یک صلوات برای تعجیل در ظهور امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بفرستید.

حکم شیر خوردن بچه از مادربزرگ

پرسش : به چه دلیل پدر و مادر طفلی که از مادر بزرگش شیر خورده باشد به هم حرام می شوند؟

پاسخ:

اگر زنى بچه دختر (نوه دختری) خود را [با شرایط خاص آن] شیر دهد، دخترش به شوهر خود حرام مى شود [و ازدواج آنها باطل است و در آینده هم نمی توانند با هم ازدواج نمایند]. ولى اگر بچه پسر خود را شیر دهد، زنِ پسرش که مادر آن طفل شیرخوار است بر شوهر خود حرام نمى شود.[۱]

دلیل باطل شدن ازدواج این زن و شوهر آن است که در فرض مذکور، شوهر، پدر کودک شیرخوار است و زن هم، دخترِ زنِ شیردهنده (مادربزرگ مادری) است. و یکی از کسانی که مرد نمی تواند با او ازدواج کند، دختر زنی است که فرزند آن مرد را شیر داده است.[۲] و در این جا همسر مرد می شود دختر زنی که آن زن فرزند این مرد را شیر داده است.

بیشتر بخوانید: حکم شیر دادن مادربزرگ به نوه دختری و نوی پسری (طبق نظر مراجع تقلید)

حکم شیر خوردن بچه از مادربزرگ

پی نوشتها :
-------------------------------
[۱]. امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، گردآورنده : بنی هاشمی خمینی، سید محمدحسین، ج ۲، ص ۵۰۵، م ۲۴۷۲، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ هشتم، ۱۴۲۴ ق.

[۲]. فاضل لنکرانى، محمد، تفصیل الشریعة فی شرح تحریر الوسیلة، کتاب النکاح، ص ۱۹۹، م ۱، مرکز فقهى ائمه اطهار علیهم السلام، قم - ایران، اول، ۱۴۲۱ ه‍ ق.

Share