دیدار آیت الله جوادی آملی با فیلسوف فرانسوی/یاد خدا؛داروی شفابخش بیماری های بشر

پاسخ به شبهات محیط زیست
دیدار آیت‌الله جوادی آملی با فیلسوف فرانسوی

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: داروی شفابخش بسیاری از بیماری های بشر امروز آه و یاد خدا است.

آیت الله عبدالله جوادی آملی در دیدار پرفسور برونو لاتور، فیلسوف و جامعه شناس فرانسوی بیان داشت:
انسان شناسیِ ما و فلسفه علوم ما و دیگر اندیشه های ارزشمند ما باید در این دو عنصر محوری خلاصه شود: یکی اینکه ما ابدی هستیم و از بین نمی رویم، دیگر اینکه تا زنده ایم نه بیراهه برویم نه راه کسی را ببندیم.

آیت الله جوادی آملی در پاسخ به سؤال پروفسور برونو لاتور در خصوص جایگاه محیط زیست در دیدگاه فلسفی اسلام، تصریح کرد: بیماری یک هشدار است تا انسان بداند اگر ذرّه ای از ذرّات بدن از کار بیفتد انسان ناتوان است، لذا در زمان سلامت باید مراقب رفتار خود باشد؛ سخن در فضای محدود زمین و هوا و فضای ما نیست، امروز بشر به این فکر است که آسمان ها را فتح کند چه اینکه بعید نیست، خداوند فرمود: «هُوَ الَّذی فِی السَّماءِ إِلهٌ وَ فِی الْأَرْضِ إِلهٌ»، اما انسان هر کُره ای از کرات را تسخیر کند باز حکم همین است! به این فکر نباشیم که زمین و هوای ما محدود است. آلودگی محیط زیست مانند همان بیماری است که نشانه وجود مشکل در ذره ای از ذرات بدن دارد.

وی ادامه داد: محصول جنگ جهانی اول و دوم حداقل هفتاد میلیون کشته است و هیچ کاری از پیش نبرد! امروز جنگ های نیابتی از آستین ستمکار غرب به در آمده و آن هم کاری از پیش نخواهد برد! آنچه کمبود جهان است همان آه است. هر چه بر آهن افزوده می شود از آه کم می شود. پیامی که از عیسای مسیح(ع) به وسیله رهبران الهی به ما رسیده است این است که «التارک لشفاء المجروح شریک لجارحه» یعنی اگر زخم خورده ای را در جایی ببیند و به درمان او نشتابد شریک جُرم آن جرّاح است، یعنی نه تنها جنگ را بر کسی تحمیل نکن بلکه اگر کسی جنگ را بر ملت مظلومی تحمیل کرد تو پانسمان کن. آن نسخه درمان کننده، درمان جامعه کنونی بشر نیز است.

آیت الله جوادی آملی همچنین در پاسخ به شبهه پروفسور برونو لاتور در خصوص فراموش شدن محیط زیست در اثر توجه به جهان آخرت و جاودانگی انسان، گفت: انسان گاهی در اثر زیادیِ نزدیکی نمی بیند، اگر شما یک جِرمی را به چشمتان بچسبانید آن را نمی بینید! نه برای اینکه او نیست بلکه برای آن که به شما خیلی نزدیک است. فکر ابدیّت در درونِ درون ما ذخیره شده است، آن گرایش به خدا در نهادِ ما نهان خانه شده است. اینکه می بینید انسان بیچاره می نالد برای اینکه سرمایه را در درون دارد، همانگونه که اشاره شد تمام مشکلات زمین و آسمان ما این است که ما یا بیراهه می رویم یا راه کسی را می بندیم، داروی شفابخش بسیاری از بیماری های بشر امروز آه و یاد خدا است! اگر کسی بداند ابدی است و در برابر تمام اندیشه و فکرش مسوول است و باید پاسخگوی تمام عزم و جزمش باشد نه تنها درباره بدن خود بد نمی کند، نه تنها درباره زمین بد نمی کند، درباره فضا و هوا نیز بد نمی کند، بلکه درباره هیچ چیزی که سهمی از هستی دارد بد نمی اندیشد. اسلام چنین فرموده است که اگر کسی یک سطل آب به پای نهالی بریزد مثل اینکه انسان تشنه ای را از مرگ نجات داده باشد، این اسلام است. در مقابل این تفکر، ساختن بمب که در غرب و امثال غرب صورت می گیرد یک نوع توحّش است

استاد حوزه علمیه قم تاکید داشت: شما عزیزان باید بدانید انسان گاهی سرماخورده است، گاهی غدّه سرطان در دل دارد، آن غدّه را باید درمان کرد نه سرماخوردگی را. محیط زیست یک گوشه ای از بیماری ماست، محیط زیست که جنگ جهانی اول و دوم را درست نمی کند، جنگ های نیابتی را درست نمی کند، الان مردم یمن را روزانه دارند می کشند! اما شما به فکر این هستید که سرماخورده اید، مشکل محیط زیست در مقابل این مشکلات مانند یک سرماخوردگی در مقابل سرطان است! از دین داریم دور می شویم! این ها که داعیه تمدّن دارند جنگِ روزانه راه انداختند، داعش و سلفی راه انداختند. امیدواریم روزی بشر عاقل شود و ببیند که چه می کند.

منبـــــع: قم پرس

 

Share