مقام و منزلت صلوات فرستنده در بهشت

عباس عزيزى
صلوات

۱ - دوست پيامبر در بهشت اعلى  
امام رضا - عليه السلام - فرمودند:
يكى از اسرار آل محمد در صلوات بر پيامبر و آل او، اين صلوات است :
اللهم صل على محمد و آل محمد فى الاءولين و صل على محمد و آل محمد فى الآخرين و صل على محمد و آل محمد فى الملاء الاءعلى و صل على محمد و آل محمد فى المرسلين . اللهم اعط محمدا الوسيلة و الشرف و الفضيلة و الدرجة الكبيرة . اللهم انى آمنت بمحمد و لم اره فلا تحرمنى يوم القيامة رؤ يته و ارزقنى صحبته و توفنى على ملته واسقنى من حوضه مشربا رويا سائغا هنيئا لا اظماء بعده ابدا انك على كل شى ء قدير اءللهم كما آمنت بمحمد و لم اءره فعرفنى فى الجنان وجهه اءللهم بلغ روح محمد عنى تحية كثيرة و سلاما ؛
همانا كسى كه سه بار در بامداد و سه بار در شب با اين ذكر صلوات بفرستد، گناهانش از بين رفته و خطاهايش محو مى گردد؛ سرورش دوام يافته و دعايش مستجاب مى شود؛ به آرزويش رسيده و رزقش زياد مى گردد، در مقابل دشمنش يارى گرديده ، اسباب همه خيرها برايش مهيا شده و از دوستان پيامبر در بهشت هاى اعلى قرار داده مى شود. (۱)
۲ - درجات صلوات فرستاده بر پيامبر  
رسول خدا - صلى الله عليه و آله - فرمود:
در روز قيامت ، اول كسى كه حله بهشت پوشد، پدر من ابراهيم - عليه السلام - است ، و كرسى بر طرف راست عرش نهند، و او را بر آن نشانند و بعد از آن مرا حله پوشانند، و امير المؤ منين على بن ابى طالب - صلوات الله و سلامه عليه - در پيش روى من بايستد، و تمام امت در عقب سر من بايستند - با تفاوت درجات - و هر بنده اى كه در عقب هر نماز فريضه ، ده مرتبه بر من و آل من صلوات فرستد، او را نزد من جاى دهند و مرا ببيند و من او را ببينم و روى او - مانند شب چهارده - تابان باشد. (۲)
۳ - اعطاى هفتاد هزار قصر بهشتى  
هر كه در شب جمعه يا روز جمعه ، يا شب پنج شنبه يا روز پنج شنبه ، يا شب دوشنبه يا روز دوشنبه ، چهار ركعت نماز به جاى آورد، به دو سلام ؛ و در هر ركعت ، هفت مرتبه سوره فاتحه و يك مرتبه سوره انا انزلناه بخواند و بعد از نماز، صد مرتبه بگويد:
اللهم صل على محمد و آل محمد
و صد مرتبه بگويد: اللهم صل على جبرئيل .
حق تعالى به او هفتاد هزار قصر عطا فرمايد كه در هر قصرى ، هفتاد هزار خانه باشد و در هر خانه ، هفتاد هزار جاريه باشد.
۴ - تحفه اى در بهشت  
شخصى از پيامبر پرسيد: صلوات فرستادن امت ، ارسال تحفه اى است به نزد شما، آيا از جانب شما تحفه اى براى ايشان خواهد بود؟
آن حضرت فرمود:
امروز، صلوات امت بر من ، تحفه اى است از ايشان براى من ؛ و فردا، تحفه من براى ايشان ، در بهشت خواهد بود.
۵ - نوشيدن شراب سلسبيل  
رسول خدا - صلى الله عليه و آله و سلم - فرمود:
هر كه بر من صد بار صلوات فرستد، حق تعالى ، بر وى هزار بار صلوات فرستد و اگر هزار بار بر من صلوات فرستد، حق تعالى او را از فضل خود، ثواب ده هزار ركعت نماز عطا فرمايد و بياشامد و او را در حظيره قدس از شراب سلسبيل .
۶ - صلوات امير المؤ منين در روز جمعه  
از امير المؤ منين على - عليه السلام - روايت است كه :
هر كه هر روز سه بار، و در روز جمعه صد بار بگويد:
صلوات الله و ملائكته و انبيائه و رسله و حملة عرشه و جميع خلقه على سيدنا محمد و آله و عليهم السلام و رحمة الله و بركاته . 
صلوات فرستنده خواهد بود به صلوات تمام خلايق ، و در روز قيامت ، در زمره خواص آن حضرت ، مبعوث گرديد. و آن حضرت ، دست او را گرفته ، با خود، داخل بهشت خواهد كرد.
۷ - به جاى آوردن حق نعمت بهشت  
در كتاب ازهار - كه از كتب عامه است - مذكور است :
هر كه هر روز، سه بار بگويد:
اللهم صل على محمد و آل محمد و سلم و اجزه عنا خير الجزاء. 
حق نعمت بهشت را به جاى آورده خواهد بود. و رسول خدا صلى الله عليه و آله از او عذرخواهى نمود. و از حق تعالى ، رفعت درجه او را سؤ ال خواهد فرمود.(۳)
۸ -  شرط ورود به بهشت  
رسول اكرم - صلى الله عليه و آله فرموده است :
من كان آخر كلامه الصلوة على و على على دخل الجنة 
هر كه آخرين سخنش به هنگام مرگ صلوات بر من و على عليهما السلام - باشد، داخل بهشت مى گردد.
۹ -  درخت محبوبه در بهشت  
رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود:
بهشت ، درختى است كه آن رامحبوبه گويند. ميوه آن درخت از انار، كوچك تر، و از سيب بزرگ تر؛ و سفيدتر از شير و شيرين تر از عسل و نرم تر از مسكه ، و از آن ميوه نمى خورد، مگر كسى كه هر روز مداومت نمايد به گفتن : اللهم صلى على محمد و آل محمد و سلم 
۱۰ - رضايت خداوند  
رسول الله صلى الله عليه و آله فرمود:
من سره ان يلقى الله غدا راضيا فليكثر الصلاة على 
هر كه خوشحال مى شود كه فرداى قيامت خدا را ديدار كند در حالى كه از او راضى و خشنود باشد، پس بسيار بر من صلوات و درود فرستد.
۱۱ - مژده بهشت  
رسول خدا - صلى الله عليه و آله - فرمودند:
هر كس هزار بار بر من صلوات بفرستد، نميرد تا مژده بهشت گيرد. و در رساله جمعه شهيد ثانى اين اثر را براى هزار بار صلوات در روز جمعه آورده .
۱۲ - از رفيقان پيامبر در بهشت  
امام صادق عليه السلام فرمود: هر كس اين صلوات را بر رسول خدا صلى الله عليه و آله - فرستد، گناهانش محو مى گردد و بر دشمنانش پيروز شود و روزى او زياد گردد و در بهشت از رفقاى حضرت ختمى مرتبت محمد - صلى الله عليه و آله خواهد بود.
اللهم صل على محمد و آل محمد حتى لا يبقى صلوة اللهم بارك على محمد و آل محمد حتى لا يبقى بركة اللهم و سلم على محمد و آل محمد حتى لا يبقى سلام و ارحم محمدا حتى لا يبقى رحمة . 
۱۳ - عمل ديگر  
سيد در اقبال و مصباح الزاير به سند از پيغمبر - صلى الله عليه و آله - روايت كرده هر كس شب هفتم رجب چهار ركعت نماز بخواند با حمد يك بار و توحيد و معوذتين سه بار و پس از فراغ ده بار صلوات بر پيغمبر صلى الله عليه و آله - فرستد و ده بار تسبيح بخواند، خدايش زير عرش جاى دهد، تا فرموده و از دنيا نرود تا جايش را در بهشت بيند .
عمل ديگر: و در آن دو از پيغمبر - صلى الله عليه و آله - آورده كه هر كس ‍ شب نيمه شعبان خوب خود را طاهر كند و دو جامه پاكيزه پوشد نماز عشاء را بخواند و آن گاه دو ركعت نماز بخواند، در ركعت يكم حمد و سه آيه از اول سوره بقره و آية الكرسى و سه آيه آخر آن ، و در دوم حمد يك بار و معوذتين هفت بار و توحيد هفت بار و سلام گويد و پس از آن چهار ركعت نماز بخواند و در ركعت يكم يس و در دوم حم دخان در سوم الم سجده در چهارم تبارك و آن گاه صد ركعت نماز بخواند، در هر ركعت يك بار حمد و ده بار توحيد خدا سه حاجتش را روا كند يا در دنيا و يا در آخرت و آن گاه اگر از خدا خواهد كه همان شب من را خواب بيند مى بيند.(۴)

 

پی نوشت:
[۱]-ثواب الاعمال و عقاب الاعمال ، ص ۳۳۵.
[۲]-شرح و فضايل صلوات ، ص ۸۵.
[۳] شرح و فضايل صلوات ، ص ۱۷۷.
[۴]. ترجمه درالسلام ، ج ۳ ، ص ۱۴.
---------------------------------------
منبع: آثار و بركات صلوات در دنيا، برزخ و قيامت

Share

دیدگاه‌ها

سلام
بسیار عالیـــــ . ممنون. خدا قوت و پایدار باشید
در بهشت برین همنشین حضرت رسول صلوات الله علیه و اله باشید

علیکم السلام

از حسن نظرات و همراهی شما با سایت ضیاءالصالحین ممنونیم و آرزوی توفیقات روزافزون داریم.