آنهایی که در فتنه ۸۸ بودند نباید راهی در حکومت داشته باشند

آیت‌ الله موحدی‌ کرمانی درنمازجمعه تهران:
آیت الله موحدی کرمانی

به گزارش خبرنگار ضیاءالصالحین، آیت الله موحدی کرمانی خطیب موقت تهران در نماز جمعه این هفته در جریان خطبه های اول با تسلیت سالروز شهادت مولای متقیان علی (ع) به بیان ویژگی ها و جایگاه بالای امام علی (ع) پرداخت و گفت: عمر به نقل از پیامبر اکرم می گوید اگر هفت آسمان در یک کفه ترازو قرار گیرد و ایمان علی در کفه دیگر، ایمان علی سنگین تر است.

وی ادامه داد: پیامبر (ص) فرمودند علی بهترین انسانهاست و هرکسی شک کند کافر است. همه نیازمند علم علی (ع) هستند و علی نیاز به علم هیچ کس نداشت این نشان می دهد که علی (ع) امام همه است. ابن حجر از ابوبکر نقل می کند که از پیامبر شنیدم هیچ انسانی از پل صراط عبور نمی کنه مگر اینکه جواز عبور را از علی(ع) اخذ کند.

آیت الله موحدی کرمانی در ادامه خطبه اول به ذکر مصیبت شهادت امیر المومنین (ع) پرداخت.

وی در خطبه دوم نماز جمعه با بیان اینکه خدا را ناظر اعمال خود بدانید و در محضر او گناه نکنید اظهار داشت: مساله روز کشور این است که ما یک حکومت به وجود آورده ایم، اگر این شاخصه ها در آن وجود داشت حکومت اسلامی است وگرنه اسلامی نیست.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه سخنانش به بیان شاخص های حکومت اسلامی از دیدگاه امام علی (ع) پرداخت و گفت: امیرالمومنین برای حکومت اسلامی شاخصه هایی مشخص کردند که اگر می خواهیم ببینیم حکومت ما اسلامی است یا خیر باید ببینیم این شاخصه ها در آن وجود دارد یا خیر.

وی ادامه داد:یک توصیه ای که امیرالمومنین به حکام داشتند این بود که می فرمودند «به مردم رحم داشته باشید و آنها را دوست بدارید و به آنها لطف کنید. مسئولین باید درد مردم را حس کنند و به آنها توجه کنند. امیرالمومنین فرمودند من نمی توانم طعام های مختلف بخورم در حالی که برخی نان برای خوردن ندارند یا من سیر بخوابم در حالی که عده ای گشنه باشند. این درد برای مسئولین بس است که سیر بخوابند در حالی که اطراف شان تعدادی گرسنه باشند. من چطور می توانم امیر مومنان باشم ولی در سختی ها شریک مردم نباشم؟»

آیت الله موحدی کرمانی دومین توصیه ای که حضرت علی (ع) به حکام را داشتند عدم دچار شدن به خودبینی دانست و گفت: امیر المومنین فرمودند مراقب باشید دچار خودبینی نشوید زیرا خودبینی بهترین فرصت برای شیطان است تا کارهای نیک شما را نابود کند. سومین توصیه اینکه مسئولین باید انتقادپذیر باشند و سخنان منتقدین را بپذیرند و چهارمین توصیه در مورد کارگزاران است.

وی ادامه داد: حضرت علی (ع) در مورد کارگزاران فرمودند کسانی را که می خواهید پست دهید آزمایش کنید و بعد از آن انتخاب کنید، نباید بر اساس میل شخصی عمل کنید زیرا موجب ظلم است. حقوق مناسب به کارگزاران بده تا آنها به اموال بیت المال دست درازی نکنند، ایشان فرمودند به کسی که مسئولیت دادی رهایش نکن و ببین چه می کند و اگر یکی از آنها خائن شد و دست به اموال عمومی دراز کرد و این عمل به تو ثابت شد در مرحله اول تنبیه بدنی کن و تمام اموال عمومی را از او بگیرد و او را خوار ساز و خائن معرفی کن.

خطیب نماز جمعه تهران یکی دیگر از ویژگی های حاکم اسلامی را انتخاب افراد با سابقه خوب دانست و گفت: علی (ع) می فرمایند مراقب باش وزرایت سابقه بد نداشته باشند. انسان های پاک و متدین را انتخاب کن و در امور با آنها مشورت کن. مثلا آنهایی که در فتنه ۸۸ بودند نباید راهی در حکومت داشته باشند.

آیت الله موحدی کرمانی تصریح کرد: یکی دیگر از توصیه های حضرت علی (ع) به حکام در خصوص نیروهای مسلح بود. ایشان فرمودند نیروهای مسلح به اذن خدا قلعه های محکم مردم هستند که با حضورشان امنیت را برای مردم می آورند و زینت مردم و عزت دین هستند. اینها هستند که امنیت را برای مردم می آورند و مردم زمانی آرامش دارند که نیروهای مسلح سرافراز باشند. همانطور که پدر در حل مشکلات فرزند کوشاست حاکم باید به دنبال حل مشکلات نیروهای مسلح باشد.

وی سفارش دیگر حضرت علی (ع) به حکام را فراموش نکردن مردم دانست و گفت: علی (ع) فرمودند مردم را فراموش نکنید و بکوشید تا مشکلات مردم را برطرف کنید، نگذارید مشکلات آنها جمع شود و به دشمنی آنها با تو تبدیل شود. خویشاوندان و دوستان تان را به دلیل دوستی به سایر مردم اولویت نده و اگر چنین کردی تو ظالم خواهی بود و خداوند در کمین ظالمین است. وای به حال کسی که به جنگ خدا برود و خداوند در فکر نابودی او باشد.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه سخنانش به بیان ویژگی های دیگری از حاکم جامعه اسلامی پرداخت و بیان داشت: علی (ع) درباره مالیات می فرمودند مالیات را بگیر زیرا کسانی که امنیت حکومت اسلامی استفاده می کنند باید مالیات بپردازند اما تو باید به فکر آبادانی باشی، این کار را بکن و بعد مالیات بگیر. اگر می خواهی مالیات بگیری از کسی بگیر که امکانات در اختیارش قرار داده ای زیرا اگر کسی به دنبال گرفتن مالیات باشد بدون ایجاد امکانات، کشور و شهرها را ویران کرده است.

آیت الله موحدی کرمانی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب درباره آمریکا گفت: رهبری در خصوص آمریکا جمله ای فرمودند که کیمیاست. ایشان فرمودند آمریکا دشمن ماست، گول دشمن را نخورید و مبادا به آمریکا اعتماد کنید، مادامی که ما حامی اسلام و جمهوری اسلامی هستیم و تمسک به قرآن و ائمه دارید امکان ندارد آمریکا به ما تبسم کند و اگر تبسم کند می خواهد ما را گول بزند.

وی خطاب به مسئولین اظهار داشت: امید را از آمریکا قطع کنید و دل به مردم دهید و با اقتصاد مقاومتی به مقابله با آمریکا و استکبار بروید.

خطیب نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: نکته دیگری که رهبری فرمودند منافع ملی ما آن زمانی ملی است که با هویت ملی ما تصادم نداشته باشد.

Share