بنابر فتوای مراجع تقلید داخل خودرو حریم خصوصی نیست

آیت‌الله موحدی‌کرمانی در خطبه‌‌های نماز جمعه تهران:
آیت‌الله موحدی‌ کرمانی در نمازجمعه تهران

به گزارش خبرنگار ضیاءالصالحین به نقل از «حوزه» در تهران، آیت الله محمدعلی موحدی کرمانی در خطبه های امروز (23 تیرماه) نماز جمعه تهران، در دانشگاه تهران با اشاره به ماهیت کثیف آمریکا، اظهارداشت: آنچه مایه تعجب است این است که برخی ضعیفان می گویند آمریکا قوی است و ایران قدرت مقابله ندارد و چه بهتر که دست از مقاومت بردارد و رو به سازش بیاورد؛  وا عجبا، اینها گویا وعده های قرآن را فراموش کرده اند و یا باور ندارند.
امام جمعه موقت تهران افزود: قرآن کریم می فرماید، ما گروه های اندک را یاری می کنیم، اما بحمد لله نظام ما اندک نیست و جمع ما کثیر است. امام حسین(ع) در روز عاشورا به صف رزمنده هایش گفت جمعیت کم در نظر ما زیاد است و آنها که ما را محاصره کردند، ناچیزند.
وی ادامه داد: ما مقتدر هستیم، دنیا این را بداند؛ ما رهبر مقتدر و توانا و شجاع داریم. پوتین وقتی از فرودگاه می خواست به تهران بیاید مستقیماً به دیدار مقام معطم رهبری می رود و شیفته رهبری می  شود و ما رهبر قاطع داریم، ما نیروهای مسلح کاردان داریم. سپاه و ارتش و نیروی انتظامی داریم. سپاهی داریم که دل دشمن را با موشک لرزاند.

آمریکا جرأت ندارد دست از پا خطا کند
آیت الله موحدی کرمانی تصریح کرد: آمریکا آگاه باشد اگر نسبت به ایران دست از پا خطا کند و به طمع ایران عزم قوا کند، قوای مسلح جمهوری اسلامی ایران مرکز سالم برای آمریکا در جهان باقی نخواهند گذاشت،  آمریکا فکر می کند با فشار اقتصادی می تواند مردم را خسته کرده و در مقابل نظام قرار دهد، غافل از اینکه مردم 36 سال مقاومت کردند و خسته نشدند و همه نوع فشاری را تحمل کردند، البته این به آن معنی نیست که مسئولان باید برای حل مشکلات به ویژه اقتصادی و تولید و اشغال فکر و اندیشه و تدبیری نداشته باشند.
وی افزود: آمریکا خوب می داند و متوجه است، که ولایت فقیه، ستون خیمه نظام است و تمام سعی آمریکایی ها سُست کردن این پایه و رکن می باشد،  مثلا در برابر هر سخنی که مقام معظم رهبری می گوید، تلاش می کنند زمزمه مخالفی را به وجود بیاورند و مردم را در سیاست کلی نظام که به وسیله رهبر انقلاب بیان می شود به تردید بیاندازند، البته در مردم این وسوسه ها اثری ندارد و شجاعت و تدابیر و اشراف در بیانات مقام معظم رهبری را مشاهده می کنند که به برکت همین قاطعیت و بینش قوی ایشان، کشور از خطر مصون و ایران در جهان ناامن، جزیره امن است.
آیت الله موحدی کرمانی با یادآوری خیانت های آمریکا به برخی رهبران دنیا گفت: آمریکا در طول دوران حیات خود هر کجا قدم نهاده مایه بدبختی، جنگ، نزاغ ، تجاوز و غارت شده است، اگر تاریخ رهبران دنیا به ویژه جهان عرب را بنگریم، واضح است که دنیا می داند آمریکا با مرسی در مصر چه کرد؟ آنها هیچ دستاوردی برای ملت ها نمی گذارند، دیدید با قذافی در لیبی چه کردند؟ آنها تماماً خوی استکباری دارند و اینها مایه عبرتی برای طرفداران مذاکره با آمریکاست.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پیروزی دلیرمردان جبهه مقاومت در عراق و سرنگونی  داعش در موصل و ریشه کن کردن خلافت نامشروع سلفی تکفیری، گفت: پلیس فدرال عراق اعلام کرده در جریان آزادسازی موصل بیش از 1000 تکفیری داعشی کشته شد و ده ها خودروی انتحاری منهدم شد.

لزوم پایبندی به حجاب
خطیب نماز جمعه تهران افزود: چهارشنبه گذشته سالروز سرکوب خونین مردم علیه کشف حجاب در سال 1304 شمسی بود. این روز در نظام ما به عنوان روز "حجاب و عفاف" نام گذاری شده است. برادران و خواهران! باید عرض کنم مسئله حجاب بسیار مهم است. هم با دین ارتباط دارد و هم با سیاست و استقلال کشور. وقتی دنیا ببیند در ایران حجاب مورد توجه است، قضاوت می کند که این مردم متدین هستند، پایبند به حجاب هستند و بنابراین به سادگی نمی شود به این مردم آسیب رساند و اما اگر ببیند بدحجابی رایج شده و جاهایی احیاناً کشف حجاب شده، چشم به کشور خواهند داشت.

فضای داخل اتومبیل خصوصی نیست
آیت الله موحدی کرمانی در ادامه به نظر مراجع معظم تقلید در خصوص حریم شخصی افراد  اشاره کرد و اظهارداشت:   می گویند در برخی ماشین ها کشف حجاب وجود دارد. شما بدانید فضای داخل اتومبیل خصوصی نیست که کسی بگوید فضای خصوصی است و چه کار به کار خصوصی دارید. این ماشین است که در خیابان حرکت می کند، از پشت شیشه همه مردم، ساکنین خودرو را می بینند، بدحجاب و بی حجاب باشد همه می بینند و این دیگر فضای خصوصی نیست و فضای عمومی است و باید نیروی انتظامی با قاطعیت با این افراد برخورد کند.
امام  جمعه موقت تهران افزود: آیت الله العظمی مکارم شیرازی در این زمینه تصریح کرده اند که داخل ماشین حریم خصوصی نیست و ماشین فضای عمومی است و همه می بینند و باید دقت شود، چه بسا افرادی که حجاب را مراعات نمی کنند، آدم های نجیبی باشند، اما فرهنگ غلط در خانواده آنها حاکم است، به خود بیایید، والله قیامتی است و در قیامت نمی توانید جواب دهید. در عالم برزخ نمی توانید جواب دهید، اگر گفتند با این کارتان به استقلال کشور آسیب رساندید و عزت انقلاب را از بین بردید و دشمن فکر کند در ایران از انقلاب دست کشیده اند و بدانید جواب این ضربه ها را در قیامت نمی توانید بدهید. مادران روی دختران شان دقت کنند، البته باید از نیروی انتظامی تشکر کنم که نسبتا خوب عمل کرده است.

معضل قاچاق هم باید حل شود
وی در بخش دیگری از خطبه های خود بیان داشت: معضل قاچاق هم باید حل شود. دادستان کل کشور در این زمینه فریادشان بلند شده و اعلام خطر کرده است.
 آیت الله موحدی کرمانی در خطبه اول نمازجمعه نیز  با اشاره به مسئله قیامت گفت: مسئله یاد قیامت از مسائلی است که قرآن درباره آن بسیار سخن گفته است. باید قیامت را بشناسیم،  اینکه قیامت چه روزی است. روزی است که به تعبیر قرآن 50 هزار سال عمر دارد.
وی افزود: در روز قیامت پرده  ها پس زده می شود، پرده ها فقط در این دنیا محفوظ است، اما در قیامت پرده ها دریده می شود و همه مسائل آشکار می شود، در این دنیا فردی را ملاقات می کنیم که او را نمی شناسیم که اخلاقش خوب است یا بد، در این دنیا پوشانده شده، اما در قیامت همه اینها آشکار خواهد شد.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به روایاتی از پیامبر گرامی اسلام در زمینه قیامت تصریح کرد: رسانه ها و روزنامه دقت کنند آبروی افراد را نبرند، کلمه ای را نگویند که آن کلمه موجب سقوط یک فرد شود، اگر هم واقعا به این شکل است، مجاز به گفتن آن نیستیم، ما باید پرده پوش باشیم، نه اینکه پرده ها را بدریم. خداوند همه ما را پیوسته به یاد قیامت بیاورد.

سودهای بانکی، ربا و حرام است
خطیب موقت نمازجمعه تهران در بخش پایانی سخنان خود مشکلات سپرده گذاران بانکی را مورد توجه قرار داد و افزود: مشکل سپرده گذارها حل شود. مجلس گام مهمی برداشته و دولت هم شروع کرده و ان شاءالله این مشکل حل خواهد شد. این موضوع مهم است و به اعتماد مردم به نظام و دولت ربط دارد و باید این ارتباط حفظ شود.
آیت الله موحدی کرمانی در پایان به اشاره به موضوع سود بانکی گفت:  سودهای بانکی، ربا و حرام است. بانک ها باید براساس شرع عمل کنند. خطر بسیار بزرگ است، نظام را تهدید می کند، اگر یک درهم ربا هم باشد آیا می دانید چه تعبیری دارد؟ سود بانکی، ربای خالص است و می خواهید ربا نباشد، به دستور شورای نگهبان عمل کنید و قرارداد شرعی به صورت وکالت و مضاربه ببندید و در آن صورت حلال می شود.

 

Share

قابل توجه کاربران عزیز! با اعلام وزارت ارتباطات هزینه های دانلود در کلیه سایتهای ضیاءالصالحین نیم بهاء محسوب می شوند.