اعمال شب اول ماه رجب

انجمن‌ها: 

اعمال شب اول ماه رجب

آیا می دانید اعمال شب اول ماه رجب شامل چه کارها و دعاهایی است؟ اگر به دنبال این هستید که نهایت استفاده را از این شب ببرید با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید : ماه رجب - ویژه نامه این الرجبیون

از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده است که به هنگام رؤیت هلال ماه رجب، این دعا را مى خوانده: «اَللّهُمَّ اَهِلَّهُ عَلَیْنا بِالاْمْنِ وَالاْیمانِ وَالسَّلامَةِ وَالاْسْلامِ رَبّى وَرَبُّکَ اللهُ عَزَّوَجَلَّ»؛ یعنی خدایا این ماه را بر ما به امنیت و ایمان و سلامت و دین اسلام نو کن، پروردگار من و پروردگار تو (اى ماه) خداى عزوجل است.

دعای دیگری که از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل شده هنگام دیدن هلال ماه می خواندند این است: «اَللّهُمَّ بارِکْ لَنا فى رَجَب وَشَعْبانَ، وَبَلِّغْنا شَهْرَ رَمَضانَ، وَاَعِنّا عَلَى الصِّیامِ وَالْقِیامِ، وَحِفْظِ اللِّسانِ، وَغَضِّ الْبَصَرِ، وَلا تَجْعَلْ حَظَّنا مِنْهُ الْجُوعَ وَالْعَطَشَ»؛ یعنی خدایا برکت ده بر ما در ماه رجب و شعبان و ما را به ماه رمضان برسان و کمک مان ده براى گرفتن روزه و شب زنده دارى و نگهدارى زبان و پوشیدن چشم و بهره ما را از آن ماه تنها گرسنگى و تشنگى قرار مده.

کار پسندیده دیگری که در ماه رجب به انجام آن توصیه شده  غسل کردن است. سیّد بن طاووس رحمه الله مى گوید در کتب «عبادات» روایتى از رسول خدا صلی الله علیه و آله یافتم که آن حضرت فرمود: هر کس ماه رجب را درک کند و در اول، وسط و آخر آن غسل کند همانند روزى که از مادر متولد شده، از گناهان خارج شود (و پاک شود).

خواندن زیارت امام حسین علیه السلام نیز در شب اول این ماه فضیلت بسیار دارد.

در اعمال شب اول ماه رجب شخص می تواند بعد از نماز مغرب، ۲۰ رکعت نماز بخواند (هر دو رکعت به یک سلام) و در هر رکعت یک بار سوره «حمد» و یک بار سوره «توحید» بخواند. رسول خدا صلی الله علیه و آله در پاداش این عمل فرموده اند: هر کس چنین کند، به خدا سوگند خودش، خانواده اش، مالش و فرزندانش محفوظ بمانند و از عذاب قبر پناه داده شود... و در قیامت به سرعت از صراط بگذرد.

شخص می تواند بعد از نماز عشا، دو رکعت نماز به جا آورد. به این صورت که در رکعت اول «حمد» و «الم نشرح» را یک مرتبه و سوره «توحید» را سه مرتبه بخواند و در رکعت دوم، سوره هاى «حمد»، «الم نشرح»، «توحید» و «معوّذتین» (سوره هاى ناس و فلق) را یک بار بخواند و پس از سلام ۳۰ مرتبه بگوید: «لا اله الاّ الله» و ۳۰ مرتبه «صلوات» بفرستد. رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرموده اند: کسى که این عمل را انجام دهد، خداوند گناهانش را مى آمرزد و از گناه پاک مى شود.

در اعمال شب اول ماه رجب شخص می تواند در این شب ۳۰ رکعت نماز  (هر دو رکعت به یک سلام) بخواند. به این صورت که در هر رکعت یک مرتبه «حمد» و یک مرتبه «کافرون» و سه مرتبه «توحید» را بخواند.
در روایتى رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هر مرد و زن مؤمنى چنین کند، خداوند تمام گناهان کوچک و بزرگش را مى آمرزد و تا سال بعد، خداوند نامش را در فهرست «نمازگزاران» مى نویسد و از نفاق پاک مى شود.

گرفتن مراسم احیا هم در اعمال شب اول ماه رجب توصیه می شود. شیخ طوسى در «مصباح المتهجّد» از امام صادق علیه السلام به نقل از جدش امیرمؤمنان على علیه السلام شنیده است که آن حضرت دوست داشت که در چهار شب از شب هاى سال فارغ از هر چیز، به عبادت بپردازد: شب اوّل ماه رجب، شب نیمه شعبان، شب عید فطر و شب عید قربان.
در حدیثى دیگر از امام صادق علیه السلام نقل شده است که «تا مى توانى بر احیاى شب هاى عید فطر، عید قربان و... شب اول رجب مراقبت کن.»

اعمال شب اول ماه رجب

 

خواندن این دعا از امام جواد علیه السلام در این شب بسیار خوب است. امام جواد علیه السلام فرموده اند: مستحب است انسان در شب اول رجب با این کلمات دعا کند: «اَللّـهُمَّ اِنّى اَسْئَلُکَ بِاَنَّکَ مَلیکٌ، وَاَنَّکَ عَلى کُلِّ شَىْء مُقْتَدِرٌ، وَاَنَّکَ ما تَشآءُ مِنْ أَمْر یَکُونَ اَللّـهُمَّ اِنّى اَتَوَجَّهُ اِلَیْکَ بِنَبِیِّکَ مُحَمَّد نَبِىِّ الرَّحْمَةِ، صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ، یا مُحَمَّدُ یا رَسُولَ اللهِ، اِنّى اَتَوَجَّهُ بِکَ اِلَى اللهِ رَبِّکَ وَرَبِّى لِیُنْجِحَ بِکَ طَلِبَتى»

Share