احادیثی با موضوع کنترل نگاه

انجمن‌ها: 

در این نوشتار مجموعه احادیثی با موضوع کنترل نگاه در گفتار گرانبهای ائمه اطهار علیهم السلام تقدیم شما عزیزان می گردد...

پيامبر اکرم صلی الله علیه و آله در احادیثی در خصوص کنترل نگاه فرموده اند:

1- أَوْصَانِي رَبِّي بِسَبْعٍ أَوْصَانِي بِالْإِخْلَاصِ فِي السِّرِّ وَ الْعَلَانِيَةِ وَ أَنْ أَعْفُوَ عَمَّنْ ظَلَمَنِي وَ أُعْطِيَ مَنْ حَرَمَنِي وَ أَصِلَ مَنْ قَطَعَنِي وَ أَنْ يَكُونَ صَمْتِي فِكْراً وَ نَظَرِي عَبَراً.[1]  پروردگارم 7 چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد.

2- إیّاکُم وَ فُضولَ النَّظَرَ فَإنَّهُ یَبذُرُ الهَوَی وَ یولِّدُ الغَفلَهَ[2] از نگاه های اضافی بپرهیزید چرا که تخم هوس می پراکند و غفلت می آورد.

امام على علیه السلام  در احادیثی در خصوص کنترل نگاه فرموده اند:

1- إِنَّ الْمُؤْمِنَ إِذا نَظَرَ اعْتَبَرَ... وَ الْمُنافِقُ إِذا نَظَرَ لَها؛[3] نگاه مؤمن عبرت آميز و نگاه منافق سرگرمى است.

2- مَنْ غَضَّ طَرْفَهُ اَراحَ قَلْبَهُ؛[4] هر كس چشم خود را [از نامحرم] فرو بندد، قلبش راحت مى  شود.

امام صادق علیه السلام در احادیثی در خصوص کنترل نگاه فرموده اند:

1- اَوَّلُ النَّظَرَةِ لَكَ وَ الثّانيَةُ عَلَيكَ وَ لا لَكَ وَ الثّالِثَةُ فيهَا الهَلاكُ؛[5] نگاه اول [ناخودآگاه به نامحرم] براى تو [حلال] است و نگاه دوم ممنوع است و حرام و نگاه سوم، هلاكت بار است.

2- إِيَّاكُمْ وَ النَّظِرَةَ فَإِنَّهَا تَزْرَعُ فِي الْقَلْبِ الشَّهْوَةَ وَ كَفَى بِهَا لِصَاحِبِهَا فِتْنَة[6]  از نگاه [ناپاک] بپرهیزید که چنین نگاهى تخم شهوت را در دل مى‌کارد و  همین براى فتنه‌ى صاحب آن دل بس است.

منابع و پی نوشت ها :
[1] كنزالفوائد ج 2 ، ص 11
[2] عده الداعی ص 313 - بحارالانوار(ط-بیروت) ج69 ، ص 119
[3] تحف العقول ص 212
[4] تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص 260 ، ح 5555
[5] من لايحضره الفقيه ج 3، ص 474، ح 4658
[6] تحف  العقول ص 305

پدیدآورنده: 
Share