طرح درس عقاید - کتاب خواندنی ویژه ابتدایی

انجمن‌ها: 

از سری طرح درس های ره توشه دانش آموزی تابستان 82 ، طرح درس عقاید - کتاب خواندنی با هدف آشنایی با قرآن و عمل به دستورات آن جهت زندگی بهتر برای استفاده در تبلیغ های دانش آموزی تقدیم می گردد

نام درس: کتاب خواندنی

موضوع: عقاید

هدف کلی: دانش آموزان در این درس با چند دستور قرآن برای زندگی بهتر آشنا می شوند.

اهداف جزیی: دانش آموزان در این درس با موارد زیر آشنا می شوند:

1. شعری درباره قرآن؛
2. راه بازگشت از کارهای بد، توبه و عمل صالح؛
3. اعتدال و میانه روی در زندگی؛
4. کمک به فقیران.

هدف رفتاری: امید می رود در پایان درس دانش آموزان با مطالعه قرآن به دستورات آن در زندگی عمل نمایند.

روش های مناسب تدریس: توضیحی، فعال (خط فانتزی، کارت، شعر، جدول)

رسانه های آموزشی: (تابلو) تخته و گچ ـ کارت

کتاب خواندنی

مــــن آرزو دارم که روزی مثل پدر قــــرآن بخوانم در گوشه ای بنشینـــم آرام از قصــه هــای آن بخوانم من خوب می دانم که قرآن از هـدیه های آسمان است هر حــرف زیبایی که دارد حرف خدای مهربان است قرآن برایم مثل باغی است باغی پر از گل های خوشبو باید همیشـــه دوست باشم ماننــد یـــک پرنده با او1

بچه های خوب! سلام، امیدوارم که حالتان خوبِ خوب باشد و سرحال وخوشحال باشید. حالا که شاد و سرحال هستید، آیا دوست دارید با اجرای برنامه ای خوب و جذاب، شاداب تر شویم؟

خوب، پس برنامه را با سؤال شروع می کنم. آماده اید؟

احسنت، بارک الله. کوچک ترین سوره قرآن کدام است؟ سوره کوثر

حالا همه با هم این سوره را می خوانیم. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم‏

«إِنَّا أَعْطَیْناکَ الْکَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَ انْحَرْ إِنَّ شانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ » اللهم صل و سلم و زد و بارک علی رسول الله و آله الاطهار

بچه ها! یک سؤال می پرسم. مهم ترین کتابی که در طول تحصیل خوانده اید، کدام است؟ کتاب فارسی سال اول ابتدایی که دارای دو قسمت است: بخوانیم ـ بنویسیم.

در این دو کتاب ما با الفبای فارسی آشنا می شویم و می توانیم آن ها را بنویسیم و بخوانیم. به طور نمونه در حل مسایل ریاضی، تا صورت مسأله را نتوانید بخوانید، آیا می توانید آن ها را حل کنید؟

در درس علوم، جغرافی، تاریخ و... درس فارسی جایگاه خاصی دارد. کتاب دیگری نیز هست که به آن نیازمندیم2.

من نام آن کتاب را روی تابلو می نویسم. چه کسی می تواند حدس بزند؟

قرآن به ما می گوید. چه کار انجام دهیم و چه کاری را ترک کنیم. تا به مقام های عالی برسیم. برای درست زندگی کردن به قرآن نیازمندیم، چون کتاب زندگی است. برای رسیدن به این هدف چه کار باید انجام دهیم؟

باید به کتاب زندگی، یعنی قرآن مراجعه کنیم. به طور مثال خدا در قرآن سوره لقمان آیه 19 روش درست راه رفتن را را بیان می کند.

از 5 نفر می خواهم که بیایند و مطابق شماره های پشت کارت، کارت ها را مرتب کنند تا آیه و ترجمه اش به دست آید. وَ اقْصِد فِی مَشْیِک در راه رفتن میانه رو باش .

یعنی: در راه رفتن نه تند تند برویم و نه خیلی آهسته آهسته. این یکی از آیه های قرآن بود. آیه های زندگی در قرآن زیاد است.

باید به آن ها عمل کنیم. چرا؟! چون... در قیامت به آدم های خوب که در دنیا این کتاب زندگی را خوانده و به دستوراتش عمل کرده اند، می گویند بخوان و بالا برو.

یکی دیگر از دستورهای قرآن وظیفه ما را در مقابل انسان های فقیر مشخص می کند. دستور قرآن در این مورد چیست؟

برای پاسخ به این سؤال داستانی تعریف کنم. یک روز فقیری خدمت پیامبر اعظم(صلی الله علیه وآله) آمد و عرض کرد. «آقا جان! بیچاره ام، گرسنه ام، آیا چیزی دارید که به من بدهید؟» 

پیامبر(صلی الله علیه وآله) به داخل خانه رفت، اما چیزی پیدا نکرد. از این رو به اصحاب فرمود: «آیا کسی هست که به این مسکین غذا بدهد؟» امام علی(علیه السلام) جواب داد: «بله من هستم.»

آن حضرت فقیر را به خانه برد. حضرت زهرا(سلام الله علیها) عرض کرد: « ای علی! امشب غذای ما به اندازه یک نفر است و آن را برای دخترم زینب گذاشته ام، اما صاحب اختیار شما هستی.» حضرت فرمود: «بهتر است که بچه را بخوابانی و چراغ را خاموش کنی تا مهمان از کم بودن غذا باخبر نشود.»

مهمان از غذا خورد. او در حالی از غذا دست کشید که مقدار کمی از آن باقی مانده بود. فردای آن شب رسول خدا(صلی الله علیه وآله) از نحوه مهمانداری حضرت علی(علیه السلام) و زهرا(سلام الله علیها) خبر داد. به این مناسبت آیه ای نازل شد. بچه ها می دانید چه آیه ای؟

دوست شما اکنون این آیه را که در سوره حشر، آیه 9 آمده است را با ترجمه آن می خواند. شما خوب گوش دهید. «... وَ یُؤْثِرُونَ عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ وَ لَوْ کانَ بِهِمْ خَصاصَه... ؛ دیگران را بر خودشان مقدم می دارند. هر چند خودشان به آن نیازمند هستند.»

اگر یکی از همکلاسی های شما، دفتر یا خودکار و یا مداد نداشته باشد، شما چه می کنید؟ یا این که زنگ تفریح می بینید، دوست شما یا همکلاسی شما چیزی برای خوردن ندارد. آیا از خوراکی خود به او می دهید؟ تا حال با دو دستور از قرآن آشنا شدیم.

اگر خدای نکرده، شیطان به سراغ ما آمد و ما را گول زد و ما حرف بدی به همکلاسی، یا خواهر و برادرمان زدیم و آن ها را ناراحت کردیم، آیا می توان آن کار را جبران کرد؟ بله، قرآن در این مورد راه آن را بیان می کند.

راهش چیست؟ اگر بخواهید راهش را به شما بگویم، خوب حواستان راجمع کنید تا این شعر را برای شما بخوانم.

اتل متل توتوله آهای حسن کوچوله

تجدیدی هم قبوله یعنی نباید امید خودمان را از دست بدهیم، بلکه باید

مقداری تلاش کنیم. خوب بچه ها! من قسمتی از آیه را روی تخته می نویسم.

هر کسی بلد بود ترجمه آن را بگوید. .... لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّه‏.... 3

بله، از رحمت خدا ناامید نشوید. چرا؟ چون خدای خوب و مهربانی داریم که دوست ندارد ما به جهنم برویم.

خوب حالا چطور دل خدای خوب و مهربان را به دست آوریم تا ما را ببخشد؟ خوب گوش کنید. اما یه شرطی داره

باید که وقت بذاره درسای ناخوندشو

روهم روهم موندشو که تاشو وا نکرده

اصلا نگاه نکرده همش گفته ولش کن

رها و باطلش کن. چه شرطی؟

برای پیدا کردن «شرط» به سراغ یک جدول می رویم. ابتدا چند سؤال از شما می پرسم.

1. سی و هشتمین سوره قرآن کدام است؟ ص (3)
2. بزرگ ترین حیوان دریایی چه نام دارد؟ وال (4، 2 و7)
3. نام مادر ما انسان ها چیست؟ حوا (11، 6 و10)
4. نَه در زبان عربی چه می شود؟ لا (7 و5)
5. اتو دم برید چه می شود؟ ات (8 و1) 6. 

آن چه به وسیله بینی احساس می شود4؟ بو (9) رمز جدول: چهار

خوب حرف اول را می نویسیم. چهار تا چهار تا می شماریم تا آن «شرط» به دست آید. «شرط» این است.

..... تابُوا وَ أَصْلَحُوا...5 یعنی اگر حرف بدی زدی و کسی را ناراحت کردی، راهش این است که بروی و از او معذرت خواهی کنی.

آقا فقط همین؟ نه باید یک کار دیگری نیز انجام دهد. باید فول فول شه تا شهریور قبول شه

یعنی باید تصمیم بگیری که دیگر این کار را انجام ندهی و این عیب خود را اصلاح کنی. اگر معذرت خواهی نکردی و آن عیب را درست نکردی می دانی چطور می شود؟

ورنه می گن چه تنبله حیرون ول معطله

یه راست رفوزه می شه شیرجه تو کوزه می شه

کوزه که در نداره خودش خبر نداره

جزای آدم هایی که حرف شیطان را گوش کرده اند، جهنم است. آتش سوزان آن همه چیز را می سوزاند. از خدای مهربان بخواهیم که به ما کمک کند تا آدم خوبی باشیم و به حرف شیطان گوش... بدهیم! نه، گوش ندهیم.

حالا شعر را من می خوانم، شما تکرار کنید. اما یه شرطی داره

باید که وقت بذاره درسای ناخوندشو

روهم روهم موندشو که تاشو وا نکرده

اصلا نگاه نکرده همش گفته ولش کن

رها و باطلش کن شرطش چیه؟

باید که فول فول شه تا شهریور قبول شه

ورنه می گن چه تنبله حیرون ول معطله

یه راست رفوزه می شه شیرجه تو کوزه می شه

کوزه که در نداره خودش خبر نداره

ان شاءالله که همه ما جزء بهشتیان باشیم. چند دعا می کنم شما هم آمین بگویید.

خدایا! ما را با قرآن آشنا کن. خدایا! به ما توفیق بده تا به دستوراتت عمل کنیم.

خدای مهربان! به ما توفیق تلاوت قرآن عنایت بفرما. خدایا خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

طرح درس خداشناسی - در جستجوی خدا ویژه ابتدایی

طرح درس توحید برای ابتدایی توحید برای ابتدایی

طرح درس صفات خدا ویژه ابتدایی

طرح درس با امام زمان ابتدایی

طرح درس عقاید - جایگاه جاوید ویژه ابتدایی

Share