دعای محمد بن ابی قره در شب پنجم رمضان

انجمن‌ها: 

الجزء الأول؛ أبواب أحكام شهر رمضان؛ الباب التاسع فيما نذكره من زيادات و دعوات في الليلة الخامسة و يومها؛ و فيها ما نختاره من عدة روايات

جلد اول، باب های احکام ماه رمضان؛ باب نهم اعمال و دعاهای شب و روز پنجم ماه رمضان و چندین روایت از دعاهای این شب بیان شده است از جمله (دعای اول):

مِنْهَا مِنْ كِتَابِ ابْنِ أَبِي قُرَّةَ فِي عَمَلِ شَهْرِ رَمَضَانَ ‏فِي اللَّيْلَةِ الخَامِسَة مِنْهُ

به نقل از كتاب «عمل شهر رمضان» نوشته ى «ابن ابى قرّه» در شب پنجم:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِأَسْمَائِكَ خَيْرِ الْأَسْمَاءِ الَّتِي تُنْزِلُ بِهَا الشِّفَاءَ وَ تَكْشِفُ بِهَا اللَّأْوَاءَ [الْأَدْوَاءَ]

خداوندا، به اسماى تو، كه بهترين اسم ها است از تو درخواست مى كنم، اسم هايى كه بهبودى را با آن فرو مى آورى و گرفتارى [و دردها] را با آن برطرف مى كنى، 

أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تُنْزِلَ عَلَيَّ مِنْكَ عَافِيَةً وَ شِفَاءً

كه بر محمّد و آل محمّد درود فرستى و عافيت و بهبودى را از جانب خود به من فرو فرستى 

وَ تَدْفَعَ عَنِّي بِاسْمِكَ‏ كُلَّ سُقْمٍ وَ بَلَاءٍ وَ تَقَبَّلَ صَوْمِي وَ تَجْعَلَنِي فِيمَنْ صَامَ وَ قَامَ وَ رَضِيتَ عَمَلَهُ

و به اسم خود تمام بيمارى ها و گرفتارى ها را از من دفع كنى و روزه ام را بپذيرى و از كسانى بگردانى كه روزه داشته و شب خيزى نموده و از عملشان خشنود گرديده اى 

وَ تَجْعَلَنِي مِمَّنْ ضامت [صَامَتْ‏] جَوَارِحُهُ وَ حَفِظَ لِسَانَهُ وَ فَرْجَهُ وَ تَرْزُقَنِي عَمَلًا تَرْضَاهُ

و نيز از كسانى قرار دهى كه اعضايشان روزه داشته است و زبان و عورت خود را حفظ كرده اند و عمل به آنچه را كه مى پسندى روزى ام كنى 

وَ تَمُنَّ عَلَيَّ بِالصَّمْتِ وَ السَّكِينَةِ وَ وَرِعاً يَحْجُزُنِي عَنْ مَعْصِيَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏

و خاموشى و آرامش و پرهيزى كه مرا از نافرمانى تو باز دارد، به من ارزانى دارى اى مهربان ترين مهربانان.

مطالب مرتبط و پیشنهادی :
Share