انقلاب اسلامی اعتکاف را احیا کرد/ برخی جوانان تحت تأثیر تبلیغات ماهواره‌ ها هستند

آیت‌ الله العظمی سبحانی:
حضرت آیت الله سبحانی

به گزارش خبرگزاری ضیاءالصالحین به نقل از حوزه نیوز ، حضرت آیت الله سبحانی عصر امروز در دیدار اعضای ستاد مرکزی و شورای علمی جشنواره بین المللی اعتکاف با بیان اینکه برخلاف اندیشه های مادی گراها انسان موجودی است مرکب از تن و روان، گفتند: مادی گراها انسان را در تن و زندگی دنیوی خلاصه می کنند و اعمال انسان را مانند یک ماشین توجیه می کنند و برای انسان یک زندگی مکانیکی قائل هستند.
ایشان بیان کردند: در مقابل مادی گراها اسلام برای انسان دو چیز قائل است، تن و روان، و به یک معنا حقیقت انسان را در روان خلاصه کرده است.
این مرجع تقلید تصریح کردند: ماده گراها شبهه مطرح می کنند که ما وقتی مُردیم چگونه دوباره زنده می شویم و قرآن در جواب آن ها می فرماید شما تنها تن نیستید، بلکه شما دارای روح و روان هستید و روح شما است که نزد ما می آید.
ایشان ادامه دادند: مرگ به معنای زندگی نیست، بلکه واقعیت روح است و همانطور که تن غذا می خواهد روان و روح ما برای خود غذای مناسب می خواهد.
معظم له گفتند: زندگی ماشینی روان انسان را تا حدی تحت تأثیر قرار می دهد و او را از عالم بالا منقطع می کند و اسلام برای اینکه روح ما را از این عوامل نجات دهد برای ما عبادت را معین کرده است تا انسان متوجه عالم بالا شود.
ایشان بیان کردند: اعتکاف در حقیقت انقطاع انسان از دنیا و توجه به تمام معنا، ارزش ها و فضیلت ها است.
حضرت آیت الله سبحانی اذعان داشتند: حتی پیامبر(ص) به اعتکاف می پرداختند و در یک سال که نتوانستند به اعتکاف بروند سال بعد ۲۰ روز را معتکف بودند تا آن یک سال را جبران کنند.
ایشان عنوان کردند: برخی جوانان ما تحت تأثیر ماهواره ها و تبلیغات سوء قرار دارند و اعتکاف یکی از بهترین راه ها است تا با این تبلیغات مقابله کنیم.

قبل از انقلاب اعتکاف فراموش شده بود

معظم له با بیان اینکه قبل از انقلاب اعتکاف فراموش شده بود، گفتند: یکی از آثار انقلاب اسلامی ایران احیای اعتکاف بود و توانست این فضیلت را احیا کند.
ایشان با اشاره به اینکه قرآن به برگزاری اعتکاف در ماه مبارک رمضان تأکید کرده است، افزودند: باید اعتکاف را از انحصار این سه روز خارج سازیم و آن را به زمان های دیگر سال نیز گسترش دهیم.
این مرجع تقلید بیان کردند: هر چقدر بتوانیم خدا را در زندگی مشاهده کنیم و از دنیا دوری کنیم سعادت ما در دنیا و آخرت بیشتر می شود.

Share