سه محور مهم زندگانی حضرت ام البنین سلام الله علیها - دکتر رفیعی

لیست
  • سه محور مهم زندگانی حضرت ام البنین سلام الله علیها - دکتر رفیعی
سه محور مهم زندگانی حضرت ام البنین سلام الله علیها را در کلام دکتر رفیعی به مدت 40 دقیقه مشاهده می فرمایید.

سه محور مهم زندگانی حضرت ام البنین سلام الله علیها - دکتر رفیعی

سه محور مهم زندگانی حضرت ام البنین سلام الله علیها را در برنامه تلویزیونی "آستان خورشید" با حضور کارشناس محترم برنامه، حجت الاسلام دکتر ناصر رفیعی به مدت 40 دقیقه مشاهده می فرمایید.

بیشتر بخوانید : وفات حضرت ام البنین سلام الله علیها - ویژه نامه مادر ماه

هنگامی که امام حسین علیه‏ السلام آهنگ ترک مدینه و تشرف برای حج و به دنبال آنْ هجرت به سوی عراق کرد، ام البنین علیهاالسلام به همراهان امام حسین علیه‏ السلام چنین سفارش می ‏کرد: «چشم و دل مولایم امام حسین علیه‏ السلام و فرمان‏بردار او باشید» مورخان می نویسند: پس از واقعه کربلا بشیر در مدینه ام البنین را ملاقات می کند تا خبر شهادت فرزندانش را به او بدهد.

ام البنین پس از دیدن وی که فرستاده امام سجاد علیه‏ السلام بود می گوید:«ای بشیر! از امام حسین علیه‏ السلام چه خبر داری؟ بشیر گفت: خدا به تو صبر دهد که عباس تو کشته گردید. ام ‏البنین فرمود: از حسین علیه‏ السلام مرا خبر ده!» بشیر خبر شهادت بقیه فرزندان او را هم اعلام کرد، ولی ام‏ البنین پیوسته از امام حسین علیه‏ السلام خبر می‏ گرفت و با صبر و بصیرتی بی نظیر می گوید:

«یا بشیر اخبرنی عن ابی عبدالله الحسین (علیه‏االسلام). اولادی و من تحت الخضراء کلهم فداء لابی عبدالله الحسین»
ای بشیر خبر از [امام من] اباعبدالله الحسین بده فرزندان من و همه آنچه زیر این آسمان مینایی است فدای اباعبدالله (علیه السلام) باد.

چون بشیر خبر شهادت امام حسین علیه‏ السلام را به آن حضرت داد، صیحه ‏ای کشید و گفت: قد قَطّعتَ نیاطَ قلبی: ای بشیر! رگ قلبم را پاره کردی و سپس صدا به ناله و شیون بلند کرد. [1
اما فقدان فرزندانش او را متأثر و ناراحت کرده بود، چنانکه وقتی حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) سپرخونین حضرت عباس را به عنوان یادگاری به ام البنین نشان داد، وی تا آن رادید چنان دلش سوخت که نتوانست تحمل کند و بی هوش بر زمین افتاد.

پی نوشت :

(1) ذبیح اللّه محلاتی، ریاحین الشریعه، ج3، ص294 ،تنقیح المقال، ج 3، ص 70 و منتهی الامال، حاج شیخ عباس قمی، ص 226.

موضوع: 
Share

دیدگاه‌ها

سلام. ممنون بابت این کلیپ. مبلغ مدارس هستم همین یه کلیپ کلی کارهامو ردیف کرد. واقعا دست تون درد نکنه

علیکم السلام
موفق و موید باشید إن شاءالله