ضیاءالصالحین نگاهی به طبیعت بی نظیر ییلاق اولسبلنگاه ماسال گیلان |ضیاءالصالحین

نگاهی به طبیعت بی نظیر ییلاق اولسبلنگاه ماسال گیلان

تخمین زمان مطالعه: 4 دقیقه
ییلاق اولسبلنگاه ماسال
ییلاق اولسبلنگاه یا اولسبلانگاه ماسال بهترین مقصد برای عاشقان طبیعت گردی در ایران است، برای آشنایی بیشتر با این منطقه بکر و زیبا همراه ما باشید.

نگاهی به طبیعت بی نظیر ییلاق اولسبلنگاه ماسال گیلان

وقتی تکنولوژی به یک جاذبه طبیعی راه پیدا نکند، یعنی آن منطقه هنوز بکر و دست نخورده باقیمانده و می توان در آن به معنای واقعی حتی در مدت زمانی کوتاه " زندگی کرد". اولسبلانگا (Olasbelanga) یکی از این جاذبه ها است. با اینکه دسترسی به این منطقه آسان است، اما هنوز برق به این منطقه راه نیافته است و خانه ها تنها با چوب ساخته شده اند. اینجا مکان مناسبی برای اهالی منطقه ماسال و شهرهای اطراف در روزهای گرم تابستان است و به همین علت ییلاق نامیده شده است.

این منطقه در نزدیکی شهر ماسال واقع شده است. اولسبلانگاه یکی از بی نظیرترین جاذبه های طبیعی ایران و استان گیلان بوده و به ییلاق اولسبلانگا معروف شده است. کسانی که کمی به طبیعت و طبیعتگردی علاقه مند باشند، ماسال و این منطقه را در بالای لیست گردشگری خود برای لذت از طبیعت قرار می دهند.

رفتن به ییلاق اولسبلنگاه

در مسیر ییلاق اولسبلانگاه ماسال که آنقدرها هم زیاد نیست، می توان از جادبه بی نظیر آسفالته لذت برد. این ییلاق در 25 کیلومتری ماسال قرار دارد و شهر ماسال خود 50 کیلومتر تا مرکز استان گیلان یعنی رشت فاصله دارد. برای رفتن به این ییلاق به سادگی می توانید از ماسال به وسیله تاکسی و یا ماشین شخصی اقدام کنید. اقامت در ییلاق اولسبلانگاه یکی از به یادماندنی ترین اوقات زندگی شما خواهد بود. یکی از دلایل شلوغی این جاذبه طبیعی، دسترسی ساده به آن است.

ییلاق اولسبلنگاه | ییلاق اولسبلانگاه ماسال

ییلاق بدون تکنولوژی

جالب است بدانید که هنوز برق به این ییلاق راه پیدا نکرده است. شب ها برای روشنایی از موتور برق استفاده می شود که پیشرفته ترین تکنولوژی روشنایی در این منطقه است. همچنین به جز هتل اولسبلانگاه که در حال ساخت است و هنوز تکمیل نشده، هیچ کدام از خانه ها از مصالح ساختمانی برای ساخت و ساز استفاده نکرده اند.

لذت از طبیعت در ییلاق اولسبلنگاه

کلبه های چوبی قدیمی مهمترین ویژگی ییلاق اولسبلنگاه است. خوشبختانه اجازه ساخت خانه با مصالح داده نمی شود و همین موضوع می تواند شما را مطمئن سازد که تا چند سال آینده می توانید با خیال راحت به این منطقه سفر کرده و از اقامت در خانه های چوبی آن لذت ببرید.

قدم زدن در عصرهنگام، بسیار لذت بخش است. اگر در زمان سکونت شما در اولسبلانگاه بتوانید مناظر مه گرفته را نیز از نزدیک ببینید، زیبایی این ییلاق را با اتمام وجود حس خواهید کرد. تپه های سبز و زیبا که در میان مه گم می شود و بعد از مدتی مقداری از درختان سبزرنگ مشخص می شود، می تواند شما را محو تماشای خود کند؛ شاید بیشتر از مهیج ترین فیلم های سینمایی تاریخ! به صورت کلی وجود مه در این منطقه اتفاق عادی به حساب می آید.

لذت مشاهده و لمس انواع گیاهان و گل های خوش عطر و بو، ویژگی مهم این ییلاق است. فندق و آلو جنگلی در فصل خود به وفور مشاهده می شوند. شما می توانید زیر درختان استراحت کنید و یا بر روی چمن های سر سبز دراز بکشید. راستی مراقب گله های گاوها نیز باشید!

صعود به منطقه اولسبلانگاه

چرخ زدن در ییلاق نیز بسیار لذت بخش است. درست است که به بوم گردی آمده اید اما می توانید با فاصله گرفتن از جاده و رد شدن از بین کلبه های چوبی به بالای روستا بروید تا از آنجا به کل مناظر تسلط داشته باشید. از بالای روستا شما حتی ماسال را نیز می بینید. اگر از هوای تاریک نمی ترسید، پیشنهاد می کنیم تا غروب آفتاب در ارتفاعات اولسبلانگاه بمانید چراکه مشاهده غروب آفتاب از این بالا یک تجربه تکرار ناپذیر است.

اسکان در کلبه های چوبی

اولسبلانگاه در ایام تعطیلات مثل تابستان و یا عید نوروز بسیار شلوغ است. دو مکان وجود دارد که شما می توانید از قبل آن را رزرو کنید و برای اقامت با خیالی آسوده به ماسال و بعد از آن ییلاق اولسبلانگاه سفر کنید. البته در زمان هایی که سفرها محدود هستند، نیازی به رزرو کردن نیست.

آنچه که مشخص است، زیبایی های خدادادی و طبیعی اولسبلانگاه تمام نشدنی است. البته مراقبت از این منطقه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و همه باید برای تمیز نگهداشتن و مراقبت از درختان و گیاهان تلاش کنند. در صورتی که این جاذبه طبیعی حفظ شود همه می توانند با مراجعه به آن از دیدن مواهب طبیعی موجود در منطقه لذت برده و با روحی شادتر به شهر و دیار خود بازگردند. طبیعت به فکر ماست تا شادتر باشیم؛ ما هم کمی به فکر طبیعت باشیم.

ییلاق اولسبلنگاه | ییلاق اولسبلانگاه ماسال

 

منبع: سایت ستاره

Share