پوستر اعمال روز دحوالارض / 25 ذی القعده

پوستر اعمال روز دحوالارض / 25 ذی القعده

پوستر اعمال روز دحوالارض / 25 ذی القعده

در این پست به مناسبت روز بیست و پنجم ماه ذی القعده، پوستر اعمال روز دحوالارض جهت استفاده و بهره مندی شما همراهان گرامی درج می شود...

 

توجه : برای دریافت و مشاهده تصویر اینفوگرافیک در ابعاد اصلی و بزرگ تر روی آن کلیک کنید.

پوستر اعمال روز دحوالارض / 25 ذی القعده

مطالب مرتبط و پیشنهادی : ویژه نامه روز دحوالارض - روز 25 ذی القعده

 

آداب و اعمال دحوالارض

1  روزه داشتن، که ثواب هفتاد سال عبادت را دارد.

2  احیاء و شب بیداری شب بیست و پنجم، که برابر با یک سال عبادت است.

3  ذکر و دعا خواندن.

4  انجام غسل به نیّت روز دحوالارض.

5  دو رکعت نماز؛ به این صورت که هنگام ظهر (و زوال شمس) دو رکعت نماز بخواند، در هر رکعت یک بار «حمد» و پنج مرتبه سوره «شمس» را بخواند، و بعد از سلام نماز بگوید: «لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاّ بِاللّه الْعَلِیِّ الْعَظیمِ». آن گاه این دعا را بخواند: «یا مقیلَ الْعثَراتِ اَقلْنی عَثْرَتی. یا مُجیبَ الدَّعَواتِ اَجِبْ دَعْوَتی. یا سامِعَ الْاَصْواتِ اِسْمَعْ صَوْتی وَارْحمْنی وَتجاوَزْ عَنْ سَیِّئاتی وَما عِنْدی، یا ذَالْجَلالِ وَاالْاِکْرامِ؛ ای در گذرنده لغزش ها، از لغزش [و خطایم [در گذر. ای اجابت کننده درخواست ها، دعاهایم را بپذیر. ای [خدایی] که صداها را می شنوی، صدایم را بشنو [و به من توجّه فرما] و مرا مورد رحمت خویش قرار بده، و از بدی های من و آنچه نزد من است در گذر، ای صاحب جلالت و بزرگواری.»

6  خواندن دعای ذیل: «اَللّهُمَّ داحِیَ الْکَعْبَةِ وَفالِقَ الْحَبَّةِ وَصارِفَ اللَّزْبَةِ وَکاشِفَ کُلِّ کُرْبَةٍ اَسْئَلُکَ فی هذَا الْیوْمِ مِنْ اَیّامِکَ الَّتی اَعْظَمْتَ حقَّها وَاَقدَمْتَ سَبْقَها وَجعَلْتَها عنْدَ الْمؤْمِنینَ وَدیعَةً...»

به دلیل طولانی بودن دعا، تمام آن را در اینجا نقل نمی کنیم. خوانندگان محترم می توانند برای خواندن این دعا به کتاب «مفاتیح الجنان»، اعمال روز دحو الارض در ماه ذی قعده مراجعه کنند.

7  زیارت ثامن الحجج، امام هشتم علیه السلام از برترین اعمال مستحب این روز می باشد و سخت مورد تأکید و سفارش قرار گرفته است.

8  احیاء و بیدار بودن در شب 25 ذی قعده و انجام عبادات در آن شب برابر با صد سال عبادت است.

Share