دیدار مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب 98

سالروز قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن ۱۳۵۶؛
دیدار مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب
هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم استان آذربایجان شرقی، صبح امروز با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

دیدار مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب 98

دیدار مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب 98 : هم زمان با سالروز قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن ۱۳۵۶، هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم استان آذربایجان شرقی، صبح امروز با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

دیدار مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب 98

نگاهی به دیدار مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب :

انتخابات یک جهاد عمومی

من به شما عرض بکنم که انتخابات یک جهاد عمومی است؛ انتخابات مایه تقویت کشور است؛ انتخابات مایه آبروی نظام اسلامی است. می بینید تبلیغات آمریکایی ها را که چطور میخواهند بین نظام اسلامی و بین مردم فاصله بیندازند؟ زیاد هم کار میکنند، دائم مشغول کارند، به قول خودشان اتاق فکر -به هیئتهای اندیشه ورز میگویند اتاق فکر- تشکیل میدهند، می نشینند، فکر میکنند، برنامه ریزی میکنند؛ چند دَه نفر، چند صد نفر در بخشهای مختلف، مسئول کار ایران و بحث افکار عمومی ایران هستند که می نشینند فعّالیّت میکنند. هدف فعّالیّت این است که جوان ایرانی را از نظام اسلامی جدا کنند؛ امّا به نتیجه نمیرسند. می بینید در 22 بهمن چه اتّفاق می افتد، در بزرگداشت شهید عزیزمان سلیمانی چه اتّفاق می افتد! در انتخابات، همین اتّفاق باید بیفتد؛ یعنی ببینند دشمنان که با وجود اصرار آنها برای اینکه مردم را از نظام جدا کنند، مردم به انتخابات اقبال میکنند که این اقبال، آبروی نظام اسلامی است.

چشم دوستان و دشمنان هم دوخته به اینجا است؛ به این هم توجّه داشته باشید. دشمنان میخواهند بدانند که حالا بعد از این همه تلاش و تبلیغات و مشکلات اقتصادی ای که در کشور وجود دارد و بدعهدی ای که غربی ها و اروپایی ها با ما کردند و فشارهایی که -به قول خودشان فشار حدّاکثری- آمریکایی ها دارند وارد میکنند بالاخره نتیجه اش در مردم چه شده؟ دشمن دارد نگاه میکند و میخواهد این را ببیند. دوستان ما هم در اطراف دنیا با نگرانی نگاه میکنند تا ببینند چه خواهد شد. البتّه هر وقت پیغامی به یک مجموعه ای از دوستانمان میدهیم، همیشه بنده میگویم هیچ نگران نباشید، از ملّت ایران نگران نباشید؛ ملّت ایران میداند چه کار دارد میکند، بلد است چه کار بکند و دارد میکند کار خودش را.

انتخابات خنثی کننده نیتهای شوم دشمنان

انتخابات خنثی کننده بسیاری از نیّتهای شومی است که آمریکایی ها در ذهن دارند، و صهیونیست ها در دل دارند علیه کشور؛ انتخابات این نیّتهای شوم را خنثی میکند. این انتخابات بدل فنّ مکر و کید دشمنان ایران است؛ یک نمونه ای است از همان حضور به هنگامی که عرض کردیم. عرض کردیم خدا به حضورِ به هنگام ،برکت میدهد؛ مثل حضور بیست ونهم بهمن ۵۶ که خدا به آن برکت داد، اینجا هم حضور در پای صندوق انتخابات، به توفیق الهی مایه برکت خواهد بود. اگر خوب انجام بدهیم کارمان را ،ممکن است تأثیرِ تحوّل آفرین داشته باشد؛، با این کار یک تأثیرِ تحوّل آفرینی در کشور به وجود می آید.

ما مکرّر عرض کردیم ایران باید قوی بشود؛ اگر قوی بشود، دشمن مأیوس میشود، توطئه های دشمن در نطفه خفه میشود و به نتیجه نمیرسد؛ این نتیجه قوی شدن است. یکی از مصادیق قوی شدن همین است که یک مجلس قوی داشته باشیم؛ مجلسی که در مقابل توطئه های دشمن، با وضع قوانین لازم، با هدایت دولتها به سمت مطلوب، بتواند کشور را مصونیّت ببخشد؛ یک مجلس قوی این جوری است. خب هرچه حضور مردم در پای صندوقها بیشتر باشد، مجلس قوی تر است. البتّه این یک رُکنش است.

انفعال احمقهای درجه یک

* یک نکته هم درباره یاوه گویی های اخیر آمریکایی ها عرض بکنیم؛ چون اخیراً باز این احمقهای درجه یک ردیف شدند، به خط شدند و هر کدامشان دائم راجع به ایران و راجع به ملّت ایران و راجع به نظام جمهوری اسلامی و راجع به انتخابات، همین طور یک چیزهایی میگویند. بخشی از این حرفهایی که میزنند بخاطر تأثیرگذاری در انتخابات است؛ میخواهند در انتخابات به هر نحوی که بتوانند تأثیر بگذارند؛ مردم را مأیوس کنند، ناامید کنند از صندوق رأی.

بخشی از آن، ناشی از انفعال است؛ بعد از شهادت شهید عزیزمان و این جنایتی که آمریکایی ها در فرودگاه بغداد کردند، آنها منفعل شدند؛ یعنی خود رئیس جمهور آمریکا و دور و بری هایش به معنای واقعی کلمه منفعل شدند و فهمیدند کار را حساب نشده انجام دادند؛ هم در دنیا به اینها حمله شد، هم در داخل آمریکا بشدّت به اینها حمله شد که این چه غلطی بود که کردید، هم نتیجه عکس داد. آمریکایی ها میخواستند شهید عزیز ما که تأثیرات بسیار عمیقی در منطقه داشت، از بین برود تا بتوانند مسلط بشوند؛ قضیه به عکس شد؛ این راه پیمایی عظیم مردم عراق در بغداد، حرکت مردم در سوریه، مسائلی که مربوط به حلب و مانند اینها است و بعضی قضایای دیگری که در منطقه هست، درست نقطه مقابل آن چیزی است که آمریکایی ها دنبالش بودند. آمریکایی ها منفعلند؛ این یاوه گویی هایی که اخیراً میکنند یک مقداری ناشی از این انفعال است که میخواهند آن را یک جوری جبران کنند.

حضور در انتخابات و شرکت در رأی دادن یک حکم شرعی و یک وظیفه شرعی

* این تأثیری که انتخابات میگذارد فقط این نیست که در دوره چهارساله این مجلس تأثیر میگذارد، بلکه تأثیرهای بلندمدّت میگذارد؛ برای خاطر اینکه این نمایندگانی که شما میفرستید مجلس، ممکن است یک تصمیم هایی بگیرند، قوانینی را تصویب کنند که تا سالها اثرش ادامه داشته باشد. بنابر این، تأثیر یک مجلس -چه مجلس قوی و خوب، چه مجلس ضعیف- تأثیر طولانی مدّت خواهد بود. خدای نکرده مجلس ضعیفی هم باشد، مجلس خودباخته ای هم باشد در مقابل دشمن، آن هم تأثیرات منفی خواهد گذاشت برای بلندمدّت.

به نظر بنده، با ملاحظه همه جوانب، امروز حضور در انتخابات و شرکت در رأی دادن یک حکم شرعی و یک وظیفه شرعی است؛ صرفاً یک وظیفه ملّی و انقلابی نیست؛ وظیفه شرعی است؛ در عین حال یک جشن ملّی هم هست، در عین حال یک حقّ مدنی هم هست.

شهید سلیمانی به هردو حسنیین رسید؛ هم شهید شد، هم پیروز میدان منطقه بود

البتّه در شهادت شهید سلیمانی یک فقدان تلخی برای ما پیش آمد؛ [این] شهید خیلی خوب بود، خیلی عزیز بود، خیلی مفید بود، خیلی انسان را وادار به تحسین میکرد؛ اینها به جای خود محفوظ ولیکن وقتی به این حادثه نگاه میکنیم می بینیم خدای متعال مثل همه حوادث دیگر الهی که  در آنها لطف بر قهر غلبه دارد، در این حادثه هم همین جور است.

امّا راجع به خود شهید؛ خدای متعال در قرآن از زبان مسلمانها میگوید: بِنا اِلّا اِحدَى الحُسنَيَين‏، ما یکی از دو بهترین را داریم. یکی اش پیروزی است، یکی اش شهادت است.

شهید سلیمانی به هر دو حُسنیین رسید؛ هم پیروز شد ــ چند سال است که در منطقه، پیروز میدانْ شهید سلیمانی است، مغلوبِ میدانْ، آمریکا و عوامل آمریکایند؛ در همه این منطقه این جور است ــ هم به شهادت رسید؛ یعنی خدای متعال «کِلتَا الحُسنُیَیْن» را به این شهید عزیز داد.

امّا ملّت ایران عظمت خودش را نشان داد، اتّحاد خودش را نشان داد، انگیزه و حضور خودش را نشان داد؛ این اتّفاقی که در تهران افتاد و در تبریز افتاد و در مشهد افتاد و در اهواز افتاد و در کرمان افتاد و در قم افتاد، اتّفاق خیلی بزرگی بود. این جور اتّفاقی کمتر می افتد که ده ها میلیون انسان در شهرهای مختلف از یک شهیدی تشییع کنند؛ این هم یکی از برکات الهی بود.

بسیاری از ملّتها را از لحاظ همدردی در کنار ایران قرار داد؛ ملّتها با ما همدردی کردند. در یکی از کشورهای بیگانه، هزار مجلس به یاد سلیمانی گرفته شده؛ این جور همدردی کشورها [وجود داشت]؛ در بعضی کشورهای اروپایی، حتّی در کشورهای دوردست، در کشورهای آفریقایی. این عمق راهبردی انقلاب اسلامی و نظام اسلامی است.

پس ما در این قضیّه برنده شدیم؛ در یک قضیّه ای که این قدر ظاهرش تلخ است ــ که خب شهید عزیز ما را از ما گرفتند دیگر؛ خیلی تلخ است ــ یک چنین باطنی خدا قرار داده است که همه آن پیروزی است.

چه کسانی را برای مجلس انتخاب کنیم؟ یک ترکیب متناسبی از جوانان و باتجربه ها در مجلس باید باشد

بخش دیگر مسئله، مسئله چگونه انتخاب کردن است. من البتّه در صحبتهای قبلی چند جمله ای عرض کرده ام، حالا هم تأکید میکنم بر همان چند جمله ای که گفته ایم:

باایمان باشند، شجاع باشند، کارآمد باشند، و افراد مؤمن، شجاع، وظیفه شناس، پُرانگیزه، وفادار به مردم، وفادار به انقلاب باشند.

وفادار به اسلام، وفادار به مردم، وفادار به انقلاب، وفادار به کشور، سرسخت در مقابل دشمن [باشند]؛ در مقابل دشمن احساس ضعف و اظهار ضعف نداشته باشند؛

چشم و دلِ حریص به مال دنیا نداشته باشند؛ یک ترکیب متناسبی در مجلس باید وجود داشته باشد بین جوانان و بین افراد باتجربه؛ این لازم است. بنده همیشه روی جوانها تکیه میکنم، امّا معنایش این نیست که از آدمهای مجرّب و دانا و راه بلد، انسان چشم بپوشد.

سابقه دلبستگی و انفعال در مقابل دشمن هم بایستی یک نقطه منفی به شمار بیاید و مردود به حساب بیاید. کسانی که این سابقه را دارند که در مقابل دشمن منفعلند، در مقابل دشمن قدرت ایستادگی ندارند، اعتماد به نفس ندارند، اینها انصافاً برای نمایندگی این ملّت مناسب نیستند. این ملّت اعتماد به نفْس ملّی دارد.

( دیدار مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب در ۹۸/۱۱/۲۹)

Share