شرح حدیث اخلاقی توسط رهبری/ ضرورت توجه به صدقه دادن و تربیت فرزند صالح

لیست
  • شرح حدیث اخلاقی توسط رهبری/ ضرورت توجه به صدقه دادن و تربیت فرزند صالح
وقتی که دست ما از این دنیا که دار عمل است کوتاه شد، هیچ اجری نمی توانیم برای خودمان دست وپا کنیم...

شرح حدیث اخلاقی توسط رهبری/ ضرورت توجه به صدقه دادن و تربیت فرزند صالح

عنِ الصّادقِ جعفرِ بنِ محمدٍ علیهِماالسّلام قالْ لَیسَ یَتْبَعُ الرَّجُلَ بعدَ موتِهِ مِنَ الاَجر اِلّا ثَلاثَ خِصال ؛ وقتی که دست ما از این دنیا که دار عمل است کوتاه شد، هیچ اجری نمی توانیم برای خودمان دست و پا کنیم و تدارک ببینیم مگر از سه ناحیه؛ که این هم البته مربوط می شود به قبل [از مرگ]، باز به همین نشئه ی دنیایی؛ لکن خب اجری است که جریان دارد؛

این روایت معروفی است؛«الا ثلاث خصال» مگر از سه کار، از سه خصلت، از سه امر، که اجر از اینها می رسد به انسان بعد از مرگ.

صَدَقَةٌ أجْراها فی حَیاتِه فَهِیَ تَجری بَعدِ موتِه

[اول] صدقه ی جاریه؛ [صدقه ای که در زمان حیات به جریان انداخته و پس از مرگش نیز در جریان باشد.] یک وقت شما پولی را به کسی می دهید، خب این صدقه است. یک وقت پولی را مثلاً فرض کنید صرف ایجاد یک بنیادی، یک نهادی می کنید که پی در پی و پشت سر هم سود می دهد، سود آن متوقف نیست و منقطع نمی شود. این صدقه ی جاریه است.

و سُنَّةُ هُدًی سَنَّها؛ دوم، سنت هدایتی که آن را پایه گذاری کند و بنا بگذارد.

فَهِیَ یُعمَلُ بِها بَعد موتِه؛ که این [سنت] مورد عمل است بعد از مرگ او. یک کار خوبی را باب کنید در جامعه. این سنتی است که هر کسی بعد از شما به آن سنت عمل کند اجر و ثوابش به شما به صورت نو به نو می رسد.

وَ وَلَدٌ صالِحٌ یَسْتَغْفِرُ لَه؛ و سوم، فرزند صالحی تربیت بکنید که برای شما طلب مغفرت بکند از خدای متعال بعد از رفتن شما.

بعضی از بچه ها هستند که پدرها، مادرها جانشان را هستی شان را آبرویشان را مالشان را صرف این بچه ها می کنند، بعد از اینکه پدر از دنیا رفت یک فاتحه هم برای پدر نمی خوانند؛ یک طلب مغفرت هم برای پدر نمی کنند؛ اصلاً یادشان نمی آید؛ یادشان هم بیاید قضایا نقل می کنند نه اینکه از خدای متعال برای او طلب مغفرت کنند. آن بیچاره آن چیزی که احتیاج دارد این است که شما از خدا برای او طلب مغفرت بکنید، طلب رحمت بکنید. به این احتیاج دارد.

پدر و مادرهایتان را فراموش نکنید. یعنی یکی از چیزهایی که حتماً مقید باشید [این باشد]. در دعای شریف صحیفه ی سجادیه درباره ی والدین یکی از چیزهایی که حضرت از خدای متعال طلب می کنند این است که «توفیق بده من بعد از هر نمازی آنها را دعا کنم.» یعنی این یکی از توفیقات الهی است.

دانلود فایل
دانلود فیلمدانلود فیلم شرح حدیث اخلاقی توسط رهبری
دانلود صوتدانلود صوت شرح حدیث اخلاقی توسط رهبری

منبع: کتاب الامالی شیخ صدوق، صفحه ی ۸۷

دسترسی به سایر جلسات : شرح احادیث اخلاقی توسط رهبری

Share