چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

تعداد کلمات ۱۵۵۳ / تخمین زمان مطالعه ۵ دقیقه
چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟
متأسفانه حلقه هر روز در حال تنگ‌ تر شدن است و روزی نیست که همه ی ما خبر از ابتلا یا مرگ یکی از عزیزان، دوستان، آشنایان یا هنرپیشه‌ ها و ورزشکاران و پزشکان و پرستاران عزیز را نشنویم.

چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

در این نوشتار قصد داریم ضرورت و چرایی تزریق واکسن کرونا را بیان کنیم. با ضیاءالصالحین همراه باشید تا در این مورد بیشتر بخوانید.

چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

همان طور که می دانید یکی از بزرگ ترین دستاوردهای بشر، ساخت واکسن است که به وسیله ی آن می توان با هزینه کم از ابتلا به بیماری های عفونی پیشگیری کرد. کاری که امروز ضرورت آن با توجه به کشندگی ویروس کرونا بیش از پیش احساس می شود. خوشبختانه این روزها در اکثر کشورها واکسیناسیون کرونا شروع شده است و امیدواریم در آینده ای نه چندان دور ما نیز از واکسن های معتبر و مطمئن برخوردار شویم و دیگر شاهد مرگ عزیزانمان نباشیم. اما برای افرادی که هنوز در خصوص تزریق واکسن ایمن شک دارند و مردد هستند و یا در عجب هستند که چرا واکسن را بزرگ ترین دستاورد بشری می نامیم دلایل خوبی ذکر می کنیم که همگی نشان از اهمیت بالای واکسیناسیون دارد.

مطالب مرتبط و پیشنهادی: پیشگیری و درمان قطعی ویروس کرونا

برای نجات جان خود

از سال ۱۷۹۶ که ادوارد جنر، پزشک انگلیسی برای نخستین بار واکسن آبله را ساخت همه چیز تغییر کرد. سازمان بهداشت جهانی اخیراً تأیید کرده است که واکسیناسیون سالانه از دو تا سه میلیون مرگ پیشگیری می کند. بدون شک در خصوص بیماری آبله شنیده اید. این بیماری که تخمین زده می شود در قرن بیستم، حدود ۳۰۰ میلیون نفر را به کام مرگ کشاند به لطف واکسن ایمن و مؤثر بطور کامل ریشه کن شد. به نظر می رسد بیماری های واگیر دست بردار نیستند و در یک سال گذشته نیز بیماری کووید ۱۹ بلای جان مردم شده و زندگی خیلی از افراد را تهدید می کند. خوشبختانه می توان با تزریق واکسن ایمن و تأیید شده از پسِ این بیماری نیز برآمد و جان خود را نجات داد. امروز واکسیناسیون مهم ترین کاری است که مسئولین هر کشوری باید هر چه سریع تر برای نجات جان مردم خود نسبت به انجام آن اقدام کنند.

چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

برای حفاظت از سلامتی خود

واکسن ها همچنین از ما در برابر بیماری های ناتوان کننده محافظت می کنند. واقعیت این است که قبل از تولید واکسن فلج اطفال دیدن تصاویر ناراحت کننده از بیمارانی که از ریه های آهنی استفاده می کردند یا کودکانی که بر اثر عفونت فلج شده بودند امر رایجی بود. ریه های آهنی نوعی مخزن برای تنفس مصنوعی بودند که در سال ۱۹۲۸ توسط چند متخصص در دانشگاه هاروارد اختراع شدند. زمانی که فلج اطفال عضلات تنفسی را درگیر می کرد تنفس برای بیمار غیرممکن شده و باعث مرگ وی می شد. بنابراین فرد مبتلا را داخل محفظه فلزی قرار می دادند بطوری که سر و گردن وی از آن بیرون می ماند و با تغییر فشار هوای درون محفظه فلزی تنفس برای فرد امکان پذیر می شد. حال شما دنیایی را تصور کنید که بیماری فلج اطفال ریشه کن نشده بود کما اینکه ظاهراً در برخی از کشورها به دلیل عدم واکسیناسیون درست این بیماری دوباره عود کرده است. با وجود اینکه هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما طی ۳ دهه گذشته واکسن ها ۹۹.۹% موارد فلج اطفال را کاهش داده اند. متأسفانه کووید ۱۹ نیز می تواند اثرات طولانی مدتی روی سلامتی داشته باشد. انجام سریع واکسیناسیون علاوه بر نجات جان افراد از بروز عوارض بیماری و اثرات برجا مانده از آن روی سلامتی جلوگیری خواهد کرد.

چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

برای حفاظت از کادر درمان

واکسیناسیون در سنین کودکی باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های عفونی در طول زندگی می شود. این مسئله نیز باعث کاهش فشار کاری و خستگی کادر درمان می شود در نتیجه آن ها می توانند نیرو، امکانات و تجهیزات خود را صرف درمان بیماران غیرقابل پیشگیری کنند. در حال حاضر در اکثر کشورهای جهان کادر درمان تحت فشار و استرس زیادی قرار دارند. تزریق هر چه سریع تر واکسن فشار را از روی کادر درمان برداشته و آن ها را به روند طبیعی کاری خود برمی گرداند.

چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

برای حفاظت از افراد حساس و آسیب پذیر جامعه

زمانی که تعداد کافی از افراد جامعه واکسن هر نوع بیماری عفونی مانند کووید ۱۹ را دریافت کرده باشند، انتشار و انتقال این بیماری دشوار خواهد شد چون افراد کافی برای سرایت نفر به نفر وجود نخواهد داشت. و در نتیجه وضعیتی که ایمنی جمعی خوانده می شود اتفاق می افتد. رسیدن به ایمنی جمعی به این معنی است که حتی اگر افرادی نتوانند واکسن دریافت کنند نیز در برابر کووید ۱۹ ایمن می شوند.

چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

برای صرفه جویی در وقت و هزینه ها

واکسن ها بعنوان یکی از سریع ترین و مقرون به صرفه ترین مداخلات پزشکی شناخته شده اند. واکسیناسیون فقط چند دقیقه زمان می برد و بسیار ارزان قیمت است. حتی در اکثر موارد رایگان انجام می شود. از طرف دیگر شیوع هر نوع بیماری عفونی به معنای تعطیلی های گسترده در مراکز آموزشی، ادارات و مشاغل مختلف و غیره است که به خودی خود اثرات اقتصادی زیانباری به همراه دارد. علاوه بر آن هزینه های درمان نیز بسیار بالا است. بنابراین تهیه و تزریق واکسن برای هر کشور و جامعه ای از ضرورت بالایی برخوردار است که مسئولین امر باید به آن دقت داشته باشند.

چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

برای مسافرت در سلامت کامل

یک سال است که هیچ کاری حتی یک پیاده روی ساده در فضای باز را نیز بدون استرس و نگرانی انجام نداده ایم. مسافرت به هر شهر یا کشوری می تواند بدن را در معرض عوامل بیماری زا قرار دهد که سیستم ایمنی آن را تشخیص نمی دهد. با تزریق واکسن می توان با خیال راحت تر سفر کرد، از تعطیلات لذت برد بدون اینکه از ابتلا به ویروس، بستری شدن و انتقال ویروس به شهر و کشور خود نگران بود. بدون شک تا چند وقت دیگر برای مسافرت به کشورهای دیگر انجام واکسیناسیون اجباری خواهد شد. بنابراین تزریق واکسن باید هر چه سریع تر انجام شود.

چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

برای کاهش مقاومت به داروها

سازمان بهداشت جهانی، مقاومت به آنتی بیوتیک ها را یکی از ۱۰ تهدید سلامت جهانی (همان طور که عدم تمایل به تزریق واکسن) شناخته است. استفاده بیش از اندازه و مداوم آنتی بیوتیک ها و داروهای ضدویروس باعث شده است باکتری ها و ویروس ها مقاوم شوند و این مسئله نتیجه ای جز انتشار عفونت هایی غیرقابل درمان ندارد.
تزریق واکسن در عین حال که از آلوده شده به ویروس کرونا پیشگیری می کند همچنین باعث کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها و داروهای ضدویروس می شود و به این ترتیب نیز بروز باکتری ها و ویروس های مقاوم به دارو کاهش پیدا می کند. یادتان باشد که مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک ها یکی از تهدیدهای اساسی است که می تواند در چند سال آینده انجام عمل های ساده ای مانند عمل سزارین یا آپاندیسیت و غیره را تبدیل به یک تهدید جدی برای ادامه زندگی کند.

چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

برای محافظت از نسل های آینده

در طول تاریخ، بشر مجبور شده است زندگی کردن با بسیاری از بیماری های دژنراتیو و مرگبار را بیاموزد. بیماری هایی که امروزه به دلیل برنامه های واکسیناسیون کودکان به ندرت دیده می شوند. با این حال، همه گیری هر نوع بیماری یک نمایش ناراحت کننده از اثر مخربی است که یک بیماری واحد در نبود واکسن می تواند در مقیاس جهانی بر جای بگذارند. امروزه واکسیناسیون در برابر بیماری های عفونی و واکسینه کردن فرزندانمان میراثی ارزشمند برای نسل های آینده است که نباید از آن محروم شوند. مبارزه و حذف بیماری های واگیرداری همچون کووید ۱۹ در حال حاضر می تواند باعث طولانی شدن عمر همه مردم جهان شده و سلامتی فرزندانمان در آینده را بهبود ببخشد. بنابراین واکسیناسیون یم مسئله مهم در خصوص سلامتی ما، اطرافیانمان و فرزندانمان است که نگرانی ها را چندین برابر می کند.

چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

برای مقابله با اخبار جعلی

نتایج بررسی ها نشان داده است که اخبار دروغ و جعلی سریع تر و بیشتر از اخبار واقعی پخش و منتشر می شود و سال ها در ذهن همه باقی می ماند. در طول دهه های گذشته، تئوری های توطئه و اطلاعات نادرست اعتماد مردم نسبت به واکسن ها را از بین برده است و این مسئله منجر به بازگشت و عود بیماری های کمابیش ریشه کن شده در اکثر کشورها شده است. امروزه واکسن های تأیید شده توسط سازمان بهداشت جهانی می تواند راهی برای مقابله با این بیماری و جلوگیری از پخش اخبار جعلی شود. با پیروی از توصیه جوامع علمی و پزشکی می توانیم نه تنها از جان خود و اطرافیانمان محافظت کنیم بلکه قدمی در مقابله با بیماری های عفونی برداریم و از انتشار اخبار و اطلاعات دروغین نیز جلوگیری کنیم.

چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

واکسن ها بطور جدی و سخت گیرانه ای تست می شوند

یکی دیگر از دلایلی که حتماً باید واکسن بزنیم و البته واکسن خوب و تأیید شده بزنیم این است که تمام واکسن های معتبر در چهارچوب مطالعات طولانی و گسترده بالینی روی ده ها هزار نفر مورد بررسی قرار می گیرند و حتی بعد از تأیید، اثرات آن ها همچنان بررسی می شود. به دلیل این سختگیری ها و آزمایش های مکرر واکسن های تأیید شده توسط سازمان بهداشت جهانی مطمئن تر بوده و عوارض جانبی کمتری به همراه دارند. واکسن های معتبر و مطمئن کووید ۱۹ نیز به همان روش واکسن های ساخته شده برای بیماری های واگیردار دیگر مورد آزمایش و بررسی های علمی قرار گرفته اند. اگر امروز می بینید که واکسن های کووید ۱۹ با سرعت بیشتری وارد بازار شده اند به دلیل این است که کاغذبازی های معمول حذف شده است نه اینکه آزمایش های دقیق و عمیق روی آن ها انجام نشده است.

چرا باید واکسن کرونا تزریق کنم؟

پدیدآورنده: 
Share

دیدگاه‌ها

بله واکسن خوبه
در طب اسلامی برای بنده که دچار حساسیت فصلی و آلرژی به گرده گیاهان دچار میشدم حجامت کرده و محل حجامت را از اون گرده می مالیدند تا این بیماری بر طرب شود که جواب هم میگرفتم یا ایوام بنده که با خرما خربوزه انگور الرژی داشتم هم همینطور بهبود یافت .

اما غافل نباشیم که منبع عوامل سازنده این واکسن کیست پشت پرده چه خبرهاست .

واین سازمان بهداشت جهانی تحت امر چه کسانی هستند
همانطور که می دانیم سازمان بهداشت جهانی زیر نظر ارتش و وزارت دفاع آمریکا عمل می کند و در اونجا خیلی کارهای بیولوژیکی و ژنتیکی انجام میشه اینها دیگه تو فیلمهاشون آشکار هست ودربارش خیلی فیلم ساخته شده الان تو این دوره زمانی ما با ویروس کرونا وارد جنگ بیولوژیکی شدیم کم هزینه ترین و مخربترین و نسل کشترین روش جنگی !!!!

این ویروس کووید ۱۹ دیگه همه می دانند فتنه بیلگیتس و راکفیلرها و غیره هست و این برای کمتر کسی پوشیده هست که هدف از انتشار این ویروس تزریق واکسن هست حال فرقی نمی کند این واکسن برکت تولید ایران باشد یا سایر واکسن تولید چین وآمریکا و روسیه و انگلیس هدف نابودی حق هست . هرچند یک امر مهال میباشد اما شیطان قسم یاد کرده و آرام نمی نشیند .
بهتر بدانیم این مسائا عقبه بسیار طولانی داره و بحث مفصل ، حدیث از معصوم هست که گردن خود را محل عبور دیگران قرار ندهیم .

مخالفین واکسن ادله علمی ارائه دهند