صراط مستقیم صراط بندگان محبوب - استاد انصاریان (بخش 27) + متن

بیست و هفتمین جلسه از بیانات ارزشمند و معرفت افزای استاد حسین انصاریان با موضوع «صراط مستقیم صراط بندگان محبوب»

صراط مستقیم صراط بندگان محبوب - استاد انصاریان (بخش 27) + متن

در این بخش از ضیاءالصالحین، بیست و هفتمین جلسه از بیانات ارزشمند و معرفت افزای استاد حسین انصاریان را با موضوع «صراط مستقیم صراط بندگان محبوب» به مدت 44 دقیقه تقدیم سالکان طریق الی الله می نمایم.

صراط مستقیم صراط بندگان محبوب - استاد انصاریان

خلاصه متن سخنرانی :

شناخت خداوند واجب دینی و عقلی است. این شناخت مسیرش تقلید نیست بلکه مسیر آن تحقیق است و منحصر به ده پانزده بیست سال درس خواندن نیست. کسانی که می توانند دنبال علم بروند و از طریق خواندن و تحصیل علم خداشناس شوند باید بروند و خدا شناس و دین شناس شوند.

وَمَا کَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِیَنْفِرُوا کَافَّةً ۚ فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِیَتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ وَلِیُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَیْهِمْ لَعَلَّهُمْ یَحْذَرُونَ

و (هنگامی که رسول فرمان خروج برای جنگ دهد) نباید مؤمنان همگی بیرون روند (و رسول را تنها گذارند) پس چرا از هر طایفه‌ای جمعی برای جنگ و گروهی نزد رسول برای آموختن علم دین مهیا نباشند تا قوم خودرا چون به نزدشان بازگشتند بیم رسانند، باشد که (از نافرمانی خدا) حذر کنند.

محور دین خدا و توحید است. وقتی دین و حقایق دین را شناختید به سوی مردم برگردید و به مردم خطرات دنیا و آخرت را هشدار دهید.

امیرمومنان علی علیه السلام می فرماید ستون های دین بر چهار چیز است. یعنی کسی که می خواهد دینداری کامل کند باید این چهار حقیقت در زندگی او تجلی کند. اول اینکه پروردگار خود را بشناسی و بفهمی. اینکه دانشمندان از طریق علوم خود می گویند خدا دارد این کافی نیست و فایده ای ندارد. خودت باید خدا را بشناسی. دوم اینکه بشناسی که خدا برای تو در خلقت و نگهداری تو و ساختن نعمت ها چه کرده است. سوم اینکه بفهمی اصلا تو را برای چی خلق کرده و در این دنیا آورده و برای چه می خواهد تو را ببرد و چهارم اینکه بفهمی چه عواملی می خواهد تو را بی دین کند. خداشناسی، خودشناسی، دین شناسی و خطر شناسی.

اینهایی که رفتند و معرفت دینی پیدا کردند برگردند و به معنی انذار و هشدار بدهند. خطراتی که به دنیا و آخرت تو مربوط می شود به تو هشدار دهند. کسی که بدن و اسکلت و رگ و پی و خون و عضلات و مو و... از حرام روئیده شده است و در این دنیا نرسد که جبران کند و بمیرد، بهشت جای پاکی است و پذیرای پاک ها است و خدا چنین انسان ناپاکی را نمی تواند به بهشت ببرد.

صراط مستقیم صراط بندگان محبوب - استاد انصاریان

جهت دسترسی به مجموعه بیانات استاد حسین انصاریان کلیک کنید

جهت دسترسی به سلسله مباحث "صراط مستقیم صراط بندگان محبوب" از استاد انصاریان کلیک کنید. 

Share