«کیندر» شکلاتی با طعم سرطان

«کیندر» شکلاتی با طعم سرطان

محققان کشور آلمان در تازه  ترین تحقیقات خود به این نتیجه رسیده  اند که شکلات «کیندر» به علت داشتن مقدار فراوان هیدروکربنهای آروماتیک معدنی، می تواند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت (Independent)؛ شکلات کیندر (kinder) شکلاتی ایتالیایی است که توسط شرکت چند ملیتی فریرو (Ferrero) در سال ۱۹۶۷ به بازار عرضه شد؛ شرکت فریرو یک شرکت چندملیتی است که در زمینه تولید انواع فراورده های قندی، مواد غذایی، شکلات و شیرینی فعالیت می کند البته به گونه ای می توان گفت که این شرکت ایتالیایی است چرا که دفتر نخست و مرکزی آن، در این کشور بنا شده است.

شرکت فریرو در سال ۱۹۴۶ توسط پیترو فریرو راه اندازی شد و در حال حاضر دارای ۱۶ کارخانه تولیدی در کشورهای ایتالیا، ایرلند، آلمان، بلژیک، کانادا، استرالیا، برزیل، آرژانتین، پورتوریکو، اکوادور، هند، روسیه، ترکیه و امریکا است؛ از جمله محصولات این شرکت می توان به انواع محصولات کیندر، نوتلا، تیک تاک و … اشاره کرد.

کیندر نخستین بار در سال ۱۹۶۷ در شرکت فریرو کشور آلمان تولید و توزیع شد اما در آن سال توزیع محصولات این شکلات تنها به بازارهای آلمان محدود می شد؛ یک سال بعد یعنی سال ۱۹۶۸ این شکلات در بازارهای ایتالیا نیز به فروش رسید و از آن سال به بعد توزیع و پخش جهانی این شکلات آغاز شد.

با توزیع و پخش این شکلات در سراسر دنیا، نام کیندر بسیار شهرت یافت؛ این شکلات مشهور از سال ۱۹۷۰ در خاورمیانه نیز پخش و توزیع می شد که با استقبال بسیار چشمگیر کشورهای خاورمیانه مواجه شد؛ شکلات محبوب کیندر شعاری دارد که «والدین را در شاد نگه داشتن فرزندانشان یاری می کنیم و خود را محدود به هیچ زمان و مکان خاصی نمی دانیم»

متأسفانه به تازگی دانشمندان و محققان کشور آلمان در تازه ترین تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که این شکلات مشهور، دارای مقدار فراوانی «هیدروکربنهای آروماتیک معدنی» است که می تواند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد. 

در اینجا لازم می دانیم که کمی از نظر علمی به بررسی هیدروکربنهای آروماتیک معدنی بپردازیم؛ هیدروکربن آروماتیک، هیدروکربنی است که در آن پیوندهای دوگانه و یگانه جایگزینی با اتمهای کربن برقرار است؛ واژه آروماتیک به معنی خوشبو است و پیوند آروماتیک، بوی بسیار مطبوع و شیرینی را از خود ساطع می کند.

در یک ترکیب آروماتیک شش اتم کربن وجود دارد که به آن بنزن گفته می شود، در واقع، آرایش شش اتمه، ساده ترین شکل ممکن برای این هیدروکربنها است که به بنزن معروف است؛ این آرایش حلقه بنزن، در بسیاری از ترکیبات از جمله آسپیرین و ماده منفجره تری نیتروتولوئن وجود دارد که بسیار خطرناک است؛ از طرف دیگر باید اشاره داشت که بنزن ماده ای سمی و سرطانزا است.

محققان کشور آلمان به این نتیجه رسیده اند که این ماده هیدروکربنی که از بنزن (یک ماده سرطان زا) تشکیل شده، ممکن است در مواد اولیه شکلات کیندر یا بسته بندی آن یا ابزارهای دستگاه تولید آن وجود داشته باشد.

هیدروکربنهای آروماتیک برای خوشبو کردن به شکلات کیندر و برخی دیگر از خوراکیها افزوده می شود که در نوع خود بسیار خطرناک و سرطانزا هستند لذا محققان و کارشناسان کشور آلمان از شرکت فریرو یعنی شرکت سازنده این شکلات، خواسته اند که سطح این ماده معدنی را به صفر برساند.

لازم به یادآوریست در حال حاضر محصولات شرکت کیندر در سطح وسیع به ایران نیز وارد می شود و یکی از برندهای پرفروش شکلات در کشورمان محسوب می شود.

منبــــع : خبرگـــزاری تسنـــــیم

Share

دیدگاه‌ها

با عرض سلام و سپاس از اطلاع رسانی به موقع تان

آقا خدا خیرتون بده اطلاع رسانی تون سازنده هستش برا مصرف کننده ها

علیکم السلام

تشکر از لطف و حسن توجه عزیزان...