رئیس جمهوری در شأن مردم است که ولایت مداری را در عمل قبول داشته باشد

خطبه های نماز جمعه تهران:
هرکشوری به ایران نگاه چپ کند تودهنی محکم می خورد

به گزارش خبرنگار ضیاءالصالحین به نقل از مهر، آیت الله سید احمد خاتمی در نماز جمعه امروز تهران در ادامه مباحث خود پیرامون سبک زندگی دینی به موضوع گفتار صادقانه پرداخت و گفت: همگان باید درست حرف بزنند. اگر درست حرف بزنیم جامعه به سامان می رسد.
وی ادامه داد:  انتخاب این مبحث به دلیل فضای حاکم بر کشور و انتخابات آتی است. کاندیداها و هواداران نشان قول صحیح داشته و آماری درست بدهند که قابل استناد و اثبات باشد. هواداران کاندیدادها هم فضای انتخابات را رقابتی و تخریب نکنند.
خاتمی با اشاره به مناظره شش نامزد در عصر امروز تصریح کرد: مناظره باید بدون کینه و عقده باشد و تضعیف نظام در بحث آنها به وجود نیاید، این مناظرات می توانند نشان دهند چه کسی در شأن ریاست جمهوری است.
خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در انتخابات هر کسی سلیقه ای دارد و مراقب باشیم در قضاوت هایمان غیرمنصفانه حرف نزنیم. یکی کاندیدای ما نیست اما حق نداریم آن را تخریب کنیم، اینها افراد قابلی هستند اگر چه نامزد موردنظر شما نباشند.
وی درخصوص فضای مجازی اظهار داشت: این فضا حقیقتی ترین فضاست به آنها که در این فضا فعالیت دارند می گوییم که اگر دین دارید دینتان را ضایع نکنید وکسانی که دین ندارند مرد باشند و هر حرف و تهمت و افترائی را در سایت آوردن خداپسندانه نیست و حرف زور است.
آیت الله خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه با تبریک فرارسیدن ماه شعبان و مناسبت های پیش رو  از جمله هفته کارگر، تأکید کرد: باید به کار و کارگران توجه ویژه ای شود. مناسبت دیگر مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در کشور است که به خوبی برگزار شد.
وی در ادامه با اشاره به حادثه شهادت مرزبانان در مرز میرجاوه گفت: از دستگاه دیپلماسی می خواهیم که برخورد قاطعی با موضوع داشته باشند، از دولت مردان پاکستان هم توقع داریم این موضوع را با جدیت پیگیری کنند.
خطیب نماز جمعه در خصوص انتخابات پیش رو اظهار داشت: اولین نکته ای که برای نظام در این انتخابات حائز اهمیت است حضور باشکوه مردم پای صندوق های رأی است که ما مطمئنیم این اتفاق به بهترین شکل می افتد.
وی نکته مهم دیگر در خصوص انتخابات را تلاش دشمنان انقلاب برای مهندسی انتخابات دانست و ادامه داد: به لطف خدا در ۲۹ اردیبهشت مردم با حضورشان مشت محکمی بر دهان دشمنان می زنند.
خاتمی گفت: مسئله دیگر این است که شورای نگهبان کف صلاحیت ها را تعیین می کند اما مردم باید سقف صلاحیت را انتخاب کنند.
وی در ادامه سخنان خود به بیان ویژگی های فرد اصلح برای ریاست جمهوری پرداخت و اظهار داشت: باید رئیس جمهوری را انتخاب  کنیم که برنامه ای برای مشکلات معیشت مردم داشته باشد و با نشاط به دنبال حل مشکلات مردم باشد، مسئله بعد این است که دشمنان، نظام اسلامی را هدف قرار دادند باید کسی انتخاب شود که این تهاجم را قبول داشته باشد.
خطیب نماز جمعه تهران در ادامه سخنان خود با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر تهاجم فرهنگی افزود: فردی باید رئیس جمهور شود که تهاجم فرهنگی را باور داشته باشد، باید رئیس جمهوری را برگزینیم که منطقش، منطق امام راحل باشد که فرمودند آمریکا شیطان بزرگ است. ما رئیس جمهوری می خواهیم که اگر آمریکایی ها در هر سطحی به ایران توهین کردند در همان سطح با قاطعیت جوابشان بدهد.
خاتمی تصریح کرد: رئیس جمهوری باید انتخاب شود که قانون مدار باشد نه حزبی مدار، به هیچ کس اجازه رانت خواری ندهد و با بستن منافذ فساد، قاطعانه با فساد برخورد کند، هر کسی که می خواهد باشد.
وی تأکید کرد: رئیس جمهوری در شأن مردم ایران است که ساده زیست باشد و خود را در سطح مردم بداند و از اشرافی گری و تجمل دوری کند و البته نگاهش برای حل مشکلات به درون کشور باشد نه اینکه تکیه گاهش دشمنان ملت باشد.
خطیب نماز جمعه تهران افزود: رئیس جمهوری در شأن مردم ایران است که نه تنها زبان انتقاد گران را نبندد بلکه انتقادگران سازنده را تشویق کند و با انتخاب همکاران شایسته که تقوا، تعهد و تجربه و تخصص ویژگی بارز آنهاست به دنبال حل مشکلات مردم باشد
خاتمی تأکید کرد: رئیس جمهوری در شأن مردم است که ولایت مداری را در عمل قبول داشته باشد و قانوناً و شرعاً به آن اعتقاد داشته باشد.

 

Share