گزیده ای از اعمال ماه مبارک شعبان

شعبان المعظم

سیدبن طاووس درباره این ماه می گوید:
بدان ماه شعبان ماه عظیم الشأنی است و در آن شبی قرار دارد که خداوند متعال به سبب مولود آن شب، انوار اسلام و ایمان را نگاه داشته است. در شرف این ماه همین روایت کافی که رسول خدا صلی الله علیه وآله آن را برای خود اختیار کرده و هرکه او را در این ماه به روزه داری یاری کند را دعا نموده است: «شعبان شهري رحم الله من أعانني على شهري‏»

اعمال ماه شعبان:
۱. دو رکعت نماز [دورکعتی] در شب اول که در هر رکعت یک بار حمد و سی بار سوره توحید خوانده می شود.
۲. دوازده رکعت نماز [دورکعتی] در شب اول که در هر رکعت یک بار حمد و پانزده بار سوره توحید خوانده می شود.
۳. روزه در این ماه؛ هر مقدار که در توان شخص بود. به ویژه در روز نخست این ماه. در روایت است که پیامبر صلی الله علیه وآله [جز رمضان] هیچ ماهی را کامل روزه نمی گرفت، مگر ماه شعبان را.
۴. دادن صدقه؛ در روایت است هر که در ماه شعبان صدقه ای بدهد، خدا آن را می پرورد تا در قیامت آن را که به  اندازه کوه احد شده است، به او برگرداند.
۵. استغفار. در روایت است هرکه در شعبان هفتاد بار استغفار کند، خداوند گناهان او را می بخشد، اگرچه به تعداد ستارگان آسمان باشد.
در روایتی دیگر آمده است در هر روز شعبان، هفتاد بار این استغفار را بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِي‏ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ‏ الرَّحْمنُ الرَّحِيمُ‏ وَ أَتُوبُ إِلَيْهِ‏».
۴. گفتن این ذکر در کل ماه شعبان به تعداد هزار بار: «لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ وَ لَا نَعْبُدُ إِلَّا إِيَّاهُ‏ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ‏ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُون‏».
۵. خواندن صلوات شعبانیه در هنگام ظهر و اذان در هر روز.

Share