شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی (فیلم، صوت، متن)

شرح دعای روزهای ماه مبارک رمضان از آیت الله مجتهدی تهرانی؛
شرح دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان , شرح دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان
شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی رحمه الله به ضمیمه فایل صوتی و متن آن تقدیم شما عزیزان روزه دار می گردد... (اللهم عجل لولیک الفرج)

شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی (فیلم، صوت، متن)

شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی (رحمة الله علیه) به ضمیمه فایل های صوتی و تصویری و متن آن تقدیم حضورتان می گردد...

برای دسترسی به «شرح دعای سایر روزها» اینجا کلیک کنید

شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی (فیلم، صوت، متن)

⮋ فیلم شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی ⮋

متن و ترجمه دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان:

اللّهُمَّ ارْزُقْنِی فِیهِ فَضْلَ لَیلَةِ الْقَدْرِ وَ صَیرْ أُمُورِی فِیهِ مِنَ الْعُسْرِ إِلَی الْیسْرِ وَ اقْبَلْ مَعَاذِیرِی وَ حُطَّ عَنِّی الذَّنْبَ وَ الْوِزْرَ یا رَءُوفا بِعِبَادِهِ الصَّالِحِینَ؛[1]

خدایا در این ماه فضیلت شب قدر را روزی‌ام ساز و کارهایم را از سختی به‌آسانی برگردان، و پوزش‌هایم را بپذیر و گناه و بار گِران را از گُرده‌ام بردار، ای مهربان به بندگان صالح!

شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی (فیلم، صوت، متن)

   اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی فِیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ الْقَدْرِ؛

ای خدا در این روز فضیلت و برتری لیلةالقدر را نصیب من گردان؛

بعض اهل تحقیق با استناد به این دعا احتمال می‌دهند که شب بیست و هفتم شب قدر باشد؛ درباره شب قدر اختلاف است در روایات؛ به‌طوری‌که تشیع بین سه شب نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم، شب بیست و سوم را مهم‌تر از دو شب دیگر می‌دانند و احتمال قوی می‌دهند که شب قدر، شب بیست و سوم باشد[2] لذا است که در شب نوزدهم و بیست و یکم یک غسل مستحبی دارد و شب بیست و سوم دو غسل مستحبی دارد، یکی در اول شب و دیگری در آخر شب، همچنین در شب بیست و سوم سوره‌های روم و عنکبوت و حم دخان خوانده می‌شود درحالی‌که این اعمال را در شب‌های دیگر شاهد نیستیم البته احتمال شب قدر بودن نیمه شعبان هم داده شده است[3]، ولی اهل‌سنت عقیده به بیست و هفتم دارند و آن را لیلةالقدر می‌دانند.

لذا است که در زمان شب قدر اختلاف می‌باشد.

نقل شده است که بعضی از اولیای الهی، تمام طول سال را احیاء داشتند به امید اینکه شب قدر را درک کنند!

ای خواجه چه جویی ز شب قدر نشانی
هر شب، شب قدر است اگر قدر بدانی[4]

خدایا فضیلت شب قدر را نصیب من کن شب قدر، شب عجیبی هست چرا که «تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ فیها» در این شب ملائکه از آسمان فرود می‌آیند «بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ»[5] تا تقدیر و سرنوشت ما را معین کنند. ملائکه محل فرود می‌خواهند و باید فرودگاه دل ما آماده باشد؛ دل‌های ما پر از محبت دنیا و زن و فرزند شده است و جایی برای نزول ملائکه الهی باقی نگذاشته است و خوشا به حال آن دل‌هایی که فرودگاه فرشتگان و ملائکه مقرب الهی هستند که اگر ملائکه بیایند، دل‌ها را نورانی می‌کنند. بعضی‌ها شیطان در دل‌هایشان خانه دارد دعا کنید که شب‌های ماه رمضان این شیاطین از دلشان بروند و فقط خدا در دل‌ها باقی بماند که ملائکه وقتی می‌آیند، وارد شوند.

شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی (فیلم، صوت، متن)

وَ صَیِّرْ أُمُورِی فِیهِ مِنَ الْعُسْرِ إِلَی الْیُسْرِ؛

خدایا امورات مرا از سختی به‌آسانی مبدل کن؛

الان غالب مردم گرفتار انواع سختی‌ها و مشکلات هستند، گرفتار همسایۀ بد، عروس بد، داماد بد، فرزند ناصالح و... می‌باشند، لذا از خدا می‌خواهیم که این سختی‌ها را به‌آسانی تبدیل کند و گرفتاری ما را اصلاح کند.

شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی (فیلم، صوت، متن)

وَ اقْبَلْ مَعَاذِیرِی؛

خدایا عذر من را بپذیر؛

همه ما باید به‌خاطر گناهانمان به درگاه الهی عذر تقصیر آوریم و بگوئیم خدایا غلط کردم و بدانیم که خدا که سرچشمه مهربانی و رحمت است ما را در آغوش لطف خودش قرار خواهد داد.

بنده همان به که ز تقصیر خویش
عذر به درگاه خدای آورد
ور نه سزاوار خداوندی‌اش
کس نتواند که بجای آورد[6]

شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی (فیلم، صوت، متن)

وَ حُطَّ عَنِّیَ الذَّنْبَ وَ الْوِزْرَ؛

خدایا گناهانم را محو کن؛

و در نامۀ عملم اثری از گناهانم باقی نگذار!

شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی (فیلم، صوت، متن)

یَا رَءُوفاً بِعِبَادِهِ الصَّالِحِین؛

ای خدایی که به بندگان صالحت مهربانی؛

خداوند متعال خیلی مهربان است حتی افرادی بودند که خیلی بدی کرده بودند و همین که به در خانۀ خداوند تضرع کردند و گفتند خدایا غلط کردم خداوند از ایشان دستگیری کرد و عاقبت‌به‌خیر شدند، کسانی بودند که عمرشان به گناه و معصیت و مشروب‌خواری گذشته بود و فقط دهۀ محرم لباس سیاه به تن می‌کردند و به ناگاه نور لطف الهی در قلب ایشان تابیده بود و دگرگون شده بودند و تمام گناهان گذشته را ترک کرده بودند، خدا سریع‌الرضاست، و عذر تو را زود قبول می‌کند.

شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی (فیلم، صوت، متن)

پی نوشت:


[1]بحارالأنوار، ج : 95، ص: ۶۴.

[2] در هدیةالزائر ذکر شده از که شب بیست و سوم از دو شب قدر سابق افضل است و از احادیث بسیار مستفاد می‌شود که شب قدر همین و در چند روایت است که: از معصوم سؤال کردند که معین فرمایید که شب قدر کدام یک از این دو شب است - منظور بیست و یکم و بیست و سوم است -  تعیین نکردند و فرمودند «ما أیسر لیلتین فیما تطلب» یا آنکه فرمودند «ما علیک أن تفعل خیرا فی لیلتین و نحو ذلک» که به متن حدیث تبرکاً و تیمناً اشاره می‌شود:

أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدٍ عَنِ الْحُسَیْنِ بْنِ سَعِیدٍ عَنِ الْقَاسِمِ بْنِ مُحَمَّدٍ الْجَوْهَرِیِّ عَنْ عَلِیِّ بْنِ أَبِی حَمْزَةَ الثُّمَالِیِّ قَالَ کُنْتُ عِنْدَ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ [علیه‌السلام] فَقَالَ لَهُ أَبُو بَصِیرٍ جُعِلْتُ فِدَاکَ اللَّیْلَةُ الَّتِی یُرْجَی فِیهَا مَا یُرْجَی فَقَالَ فِی إِحْدَی وَ عِشْرِینَ أَوْ ثَلَاثٍ وَ عِشْرِینَ قَالَ فَإِنْ لَمْ أَقْوَ عَلَی کِلْتَیْهِمَا فَقَالَ مَا أَیْسَرَ لَیْلَتَیْنِ فِیمَا تَطْلُب الخ... «کافی، ج: ۴، ص: ۱۵۶»

[3] از مضمون روایات برمی‌آید که شب نیمه شعبان بعد از شب قدر بافضیلت‌ترین شب‌هاست؛ رجوع شود به «وسائل الشیعة، ج: ۸، ص ۱۰۶»

... عَمْرِو بْنِ أَبِی الْمِقْدَامِ عَنْ أَبِی یَحْیَی عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ الصَّادِقِ [علیهماالسلام] قَالَ سُئِلَ الْبَاقِرُ [علیه‌السلام] عَنْ فَضْلِ لَیْلَةِ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ فَقَالَ هِیَ أَفْضَلُ لَیْلَةٍ بَعْدَ لَیْلَةِ الْقَدْرِ فِیهَا یَمْنَحُ اللَّهُ تَعَالَی الْعِبَادَ فَضْلَهُ وَ یَغْفِرُ لَهُمْ بِمَنِّهِ فَاجْتَهِدُوا فِی الْقُرْبَةِ إِلَی اللَّهِ فِیهَا فَإِنَّهَا لَیْلَةٌ آلَی اللَّهُ عَلَی نَفْسِهِ أَنْ لَا یَرُدَّ سَائِلًا لَهُ فِیهَا مَا لَمْ یَسْأَلْ مَعْصِیَةً وَ إِنَّهَا اللَّیْلَةُ الَّتِی جَعَلَهَا اللَّهُ لَنَا أَهْلَ الْبَیْتِ بِإِزَاءِ مَا جَعَلَ لَیْلَةَ الْقَدْرِ لِنَبِیِّنَا [صلی‌الله علیه و آله و سلّم]...ادامه حدیث

اجْتَهِدُوا فِی الدُّعَاءِ وَ الثَّنَاءِ عَلَی اللَّه.

[4] نورالدین عبدالرحمن جامی (ره)؛ غزلیات؛ غزل ۴۲۵.

[5] سوره مبارکه قدر، آیه 4؛ ترجمه: فرشتگان و «روح» در آن شب به اذن پروردگارشان برای (تقدیر) هر کاری نازل می‌شوند.

[6] گلستان؛ سعدی شیرازی (ره)

دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان , دعای روز 27 ماه رمضان , شرح دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان از آیت الله مجتهدی

شرح دعای روز 27 ماه رمضان از آیت الله مجتهدی (فیلم، صوت، متن)

مطالب مرتبط و پیشنهادی :
⮜ ویژه نامه شب و روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان
⮜ مجموعه استیکر ماه رمضان (ایام و مناسبتها)
⮜ دعاهای تصویری روزانه ماه مبارک رمضان
⮜ ویژه نامه پیام ادعیه روزانه ماه مبارک رمضان
⮜ شرح دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان توسط مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی(ره) + صوت

همچنین ببینید:
پیام دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان/ فضیلت شب قدر
کلیپ / دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان + متن

کلمات کلیدی: 
Share