در ماه رمضان، به این سلاح مجهز شویم

سید حسین سیدی
رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم
ماه مبارک رمضان، ماه دعاست. پیامبر گرامی اسلام در باره دعا می فرماید: «الدعاء سلاح‏ المؤمن‏؛[1] دعا سلاح مومن است.»
همانگونه که انسان با داشتن سلاح، احساس امنیت بیشتر می کند، انسان مسلمان هم موقع دعا کردن و سخن گفتن با خدا احساس آرامش بیشتری خواهد کرد. زیر که امیدوار به فضل و رحمت خداست.

یکی از مواقع استجابت دعا، موقع افطار است. از اما موسی کاظم روایت شده که فرمود: «دعوة الصائم‏ تستجاب‏ عند إفطاره‏؛[2] دعاي شخص روزه دار موقع افطار مستجاب خواهد شد.
نکته مهم: مسلم است که دعای انسان در پیشگاه خدا شنیده می شود؛ اما ممکن است به دلایلی(مصلحت داشتن و...) دعای انسان به تاخیر افتاده، یا در ظاهر برآورده نشود. «عَسىَ أَن تَكْرَهُواْ شَيْا وَ هُوَ خَيرْ لَّكُمْ وَ عَسىَ أَن تُحِبُّوا شَيْا وَ هُوَ شَرٌّ لَّكُمْ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ وَ أَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ؛[بقره/216] چه بسيار شود كه چيزى را مكروه شماريد ولى به حقيقت خير و صلاح شما در آن بوده، و چه بسيار شود چيزى را دوست داريد و در واقع شر و فساد شما در آن است، و خدا (به مصالح امور) داناست و شما از آن بی خبرید.»
بنا براین باید به دعا کردن در ماه رمضان بهای بیشتری داده و با مجهز شدن به این سلاح معنوی، مخصوصا در موقع افطار، خود را از برکات و فیوضات این ماه، بهره مند کنیم.
خداوند به همه ما توفیق دعا کردن خالصانه در ماه رمضان را عنایت کند.

 

پی نوشت:
1ــ الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏2 ، ص 468.
2ــ بحار الأنوار (ط - بيروت) ج‏93، ص 255.

مطالب مرتبط: 
Share