مقام معنوی زهرای اطهر علیها السلام

حضرت فاطمه زهراء(سلام الله علیها)

زنی که در بیت انقلاب متولّد شد و تمام دوران کودکی را در آغوش پدری گذراند که درحال یک مبارزه ی عظیم جهانی فراموش نشدنی بود.  آن خانمی که در دوران کودکی،  سختیهای مبارزه ی دوران مکه را چشید،  به شعب ابی طالب برده شد،  گرسنگی و سختی و رعب و انواع و اقسام شدت های دوران مبارزه ی مکه را لمس نمود و بعد هم که به مدینه هجرت کرد،  همسر مردی شد که تمام زندگیش جهاد فی سبیل الله بود و در تمام قریب به یازده سال زندگی مشترک فاطمه ی زهرا و امیرالمؤمنین علیهما السلام،  هیچ سالی،  بلکه هیچ نیم سالی نگذشت که این شوهر،  کمر به جهاد فی سبیل الله نبسته و به میدان جنگ نرفته باشد و این زن بزرگ و فداکار، همسری شایسته ی یک مرد مجاهد و یک سرباز و سردار دایمی میدان جنگ را نکرده باشد.
پس، زندگی فاطمه ی زهرا علیها السلام،  اگر چه کوتاه بود و حدود بیست سال بیشتر طول نکشید؛ اما این زندگی، ازجهت جهاد و مبارزه وتلاش و کار انقلابی و صبر انقلابی و درس و فراگیری و آموزش به این و آن و سخنرانی و دفاع از نبوّت و امامت و نظام اسلامی،  دریای پهناوری از تلاش و مبارزه و کار و در نهایت هم شهادت است. این،  زندگی جهادی فاطمه ی زهراست که بسیارعظیم و فوق العاده و حقیقتاً بی نظیر است و یقیناً در ذهن بشر- چه امروز و چه در آینده - یک نقطه ی درخشان و استثنایی است .
مقام معنوی زهرای اطهر، بالاتر از مقام جهادی و اجتماعی اوست
امّا مقام معنوی این بزرگوار،  نسبت به مقام جهادی و انقلابی و اجتماعی او،  باز به مراتب بالاتراست . فاطمه ی زهرا علیها السلام به صورت،  یک بشر و یک زن،  آن هم زنی جوان است، اما در معنا ،  یک حقیقت عظیم و یک نور درخشان الهی و یک بنده ی صالح و یک انسان ممتاز و برگزیده است .  کسی است که رسول اکرم به امیرالمؤمنین علیهما السلام فرمود :« یا علی . .  انت قائد المؤمنین الی الجنّة . . .  و فاطمة قد اقبلت یوم القیامة. . .  تقود مؤمنات امّتی الی الجنّة»(1)
یعنی در روز قیامت،  امیرالمؤمنین علیه السلام مردان مؤمن را و فاطمه ی زهرا علیها السلام زنان مؤمن را به بهشت الهی راهنمایی می کنند.  او،  عدل و همپایه و همسنگ امیرالمؤمنین است .  آن کسی که وقتی در محراب عبادت می ایستاد،  هزاران فرشته ی مقرّب خدا،  به او خطاب و سلام می کردند و تهنیت می گفتند و همان سخنی را بیان می کردند که فرشتگان،  قبلاً به مریم اطهر گفته بودند؛ عرض می کردند :« یا فاطمة انّ الله اصطفاک و طهّرک و اصطفاک علی نساء العالمین »(2) این مقام معنوی فاطمه ی زهراست.
زنی ، آن هم در سنین جوانی،  از لحاظ مقام معنوی به جایی می رسد که بنابر آنچه که در بعضی از روایات است،  فرشتگان با او سخن می گویند و حقایق را به او ارایه می دهند .  محدّثه است؛ یعنی کسی است که فرشتگان با او حدیث می کنند و حرف می زنند . این مقام معنوی و میدان وسیع و قلّه ی رفیع،  درمقابل همه ی زنهای آفرینش و عالم است.  فاطمه ی زهرا علیها السلام در قلّه ی این بلندای عظیم ایستاده و به همه زنان عالم خطاب می کند و آنها را به پیمودن این راه دعوت می نماید .
فاطمه علیها السلام،  نمونه و اسوه ی زنان
آنهایی که درطول تاریخ -چه در جاهلیت قدیم و چه در جاهلیت قرن بیستم - سعی کرده اند که زن را تحقیر و کوچک کنند و او را دلبسته به همین زخارف و زینت های ظاهری معرفی نمایند و پایبند مد و لباس و آرایش و طلا و زیورآلات کنند و وسیله و دست مایه یی برای خوشگذرانی های زندگی وانمود نمایند و عملاً دراین راه قدم بردارند،  منطق آنها منطقی است که مثل برف و یخ،  در مقابل گرمای خورشید مقام معنوی فاطمه ی زهرا علیها السلام ذوب می شود و ازبین می رود .
اسلام،  فاطمه - آن عنصر برجسته و ممتاز ملکوتی - را به عنوان نمونه و اسوه ی زن معرفی می کند.  آن،  زندگی ظاهری و جهاد مبارزه و دانش و سخنوری و فداکاری و شوهرداری و مادری همسری و مهاجرت و حضور در همه ی میدانهای سیاسی و نظامی انقلابی و برجستگی همه جانبه ی او که مردهای بزرگ را در مقابلش به خضوع وادار می کرد، این هم مقام معنوی و رکوع و سجود و محراب عبادت و دعا و صحیفه و تضرّع و ذات ملکوتی و درخشندگی عنصر معنوی و همپایه و هموزن و همسنگ امیرالمؤمنین و پیامبر بودن اوست.  زن،  این است . الگوی زنی که اسلام می خواهد بسازد، این است . (3)

 

منبع :  شخصیت و سیره ی معصومین(علیهم السلام) در نگاه رهبر انقلاب اسلامی(جلد 2)،  ( شخصیت و سیره حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)) ، ناشر موسسه فرهنگی قدر ولایت – 1383
------------------------------
پی نوشت:
1- بحار الانوار ،  ج43، ص24.
2- بحار الانوار،  ج43، ص24.
3-حدیث ولایت،  ج3، صص156-158.

Share