آشنایی با 8 نوع سردرد خطرناک

تعداد کلمات 583 / تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه
آشنایی با ۸ نوع سردرد خطرناک
بسیاری از سردردها عصبی است و فقط 1 تا 2% از سردردها به دلیل تومور مغزی یا ضایعه مغزی است و حدود ۹۸% سردردها، خوش‌ خیم و قابل بهبودند.

آشنایی با 8 نوع سردرد خطرناک

بسیاری از سردردها عصبی است و فقط 1 تا 2% از سردردها به دلیل تومور مغزی یا ضایعه مغزی است و حدود ۹۸% سردردها، خوش خیم و قابل بهبودند. با ما همراه باشید تا با 8 نوع سردرد خطرناک بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با 8 نوع سردرد خطرناک

سردرد ها در یک تقسیم بندی در 10 نوع تعریف می شوند.دسته اول، سردرد خوشه ای است.این نوع سردرد ، شدیدترین درد را به همراه دارد، معمولا درد، هر روز در 1 ساعت معین بروز می کند و ممکن است روزها ، هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد.در هنگام شروع حمله، دردی شدید و کشنده در یک طرف سر احساس می شود و ممکن است آبریزش بینی و چشم از همان طرف سر آغاز شود.

سردرد تنشی یا هیجانی نوع دیگر شایع است. علت آن انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شانه و صورت است و مهم ترین دلیل هم هیجانات عصبی است.درد معمولا از ناحیه پیشـــــانی، گردن یا شانه شروع می شود و به تــدریج تمام کاسه سر را فرا می گیرد.بیمار ممکن است تهوع پیدا کند، اما به استفراغ دچار نمی شود. این درد می تواند 30 دقیقه تا 7 روز ادامه داشته باشد. میگرن سردرد شدید و گذرایی است که گاهی در یک قسمت سر بوجود می آید. طی آن شخص بطور غیرعادی احساس خستگی و کسالت می کند. سپس حالت تهوع ، استفراغ، اختلالات بینایی و اغلب بیزاری از نور دارد. درد در این بیماران بصورت فشرده است و تمام سر را فرا می گیرد، با استراحت کاهش می یابد و با حرکت بدنی تشدید می شود. وجود علایمی چون تب و سفتی گردن به تشخیص این نوع سردرد کمک می کند.

سـردرد بعلت تومور مغزی معمولا متناوب بوده و در اوایل صبح شدیدتر است و بیشتر ماهیت حمله ای دارد. با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و بخصوص سرفه تشدید می شود. معمولا سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاهی بیمار بعلت سردرد از خواب بیــــــدار می شود. سردرد در این بیماران، معمولاً زمانی ظاهر می شود که فشار خون به حدود 20 و 12 رسیده باشد. این نوع سردرد غالبا در ناحیه پس سر است و با درمان فشار خون در اکثر موارد از بین می رود.

عیوب انکساری چشم، سبب پیدایش سردردهای مکرر در ناحیه پیشانی بخصوص هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می شود. سـردرد ناشی از بیماری سینوس نیز نوع دیگری است که اغلب در ناحیه پیشانــــی متمرکز می شود. این دردها با حرکت سر و دراز کشیدن تشدید می شود و پس از بیدار شدن از خــواب به حداکثر شدت خود می رسد. این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوس ها مرتفع می شوند.

سـردرد ناشی از عفونت دندان نیز از ناحیه صورت شروع و بتدریج به تمام سر منتشر می شود و با درمان عفونت دندانی ، درد از بین می رود. سـردرد آلرژیک نیز نوع دیگر سـردرد است که بر اثر تماس فرد با ماده حساسیت زا ایجــــاد می شود. معمولا همراه با این نوع سـردرد، سایر علایم حساسیت مثل گرفتگی بینی ، آبریزش بینی ، سرفه، عطسه و گاهی اسهال دیده می شود و کنترل حساسیت معمولا به کنترل سردرد منجر می شود.

تغییر در کیفیت سردرد،تکرار سـردرد، سردردی که فرد از خواب بیدار کند، سردردهای صبحگاهی، سـردردهمراه با تهوع و استفراغ،سردرد کودکان بخصوص اگر تکرار شونده باشد، سـردرد سالمندان،سردرد همراه با ترس از نور از جمله سردردهای خطرناکی است که باید با مشاهده آنها به پزشک مراجعه کرد.

آشنایی با 8 نوع سردرد خطرناک

مطالب مرتبط و پیشنهادی :
خوراکی هایی که سـردرد را تشدید میکنند
تفاوتهای میگرن و سـردرد تنشی

آشنایی با 8 نوع سردرد خطرناک

 

Share