نقش هدایتگری امام خمینی (ره) در جامعه - حجت الاسلام کازرونی + متن

بیانات ارزشمند حجت الاسلام محسن کازرونی با موضوع «نقش هدایتگری امام خمینی (ره) در جامعه»

نقش هدایتگری امام خمینی (ره) در جامعه - حجت الاسلام کازرونی + متن

بیانات ارزشمند حجت الاسلام محسن کازرونی با موضوع «نقش هدایتگری امام خمینی (ره) در جامعه» / زمان سخنرانی : 44 دقیقه

نقش هدایتگری امام خمینی(ره) در جامعه - حجت الاسلام کازرونی + متن

متن سخنرانی :

«وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَىٰ بِآیَاتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِکُلِّ صَبَّارٍ شَکُورٍ

و همانا موسی را با نشانه های خود فرستادیم [و به او وحی کردیم] که قوم خود را از تاریکی ها به سوی روشنایی بیرون آور و روزهای خدا را [که روزهای رحمت، عذاب، پیروزی و شکست است] به آنان یادآوری کن، بی تردید در این روزهای خدا برای هر شکیبای سپاس گزاری نشانه هایی [از توحید، ربوبیّت و قدرت خدا] است.

« وإِذْ قَالَ مُوسَىٰ لِقَوْمِهِ اذْکُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ أَنْجَاکُمْ مِنْ آلِ فِرْعَوْنَ یَسُومُونَکُمْ سُوءَ الْعَذَابِ وَیُذَبِّحُونَ أَبْنَاءَکُمْ وَیَسْتَحْیُونَ نِسَاءَکُمْ ۚ وَفِی ذَٰلِکُمْ بَلَاءٌ مِنْ رَبِّکُمْ عَظِیمٌ

و (ای رسول ما) یاد کن وقتی که موسی به قوم خود گفت: به خاطر آورید این نعمت بزرگ خدا را بر خودتان که شما را از فرعونیان نجات داد که آنها شما را به ظلم و شکنجه سخت می‌افکندند و پسرانتان را کشته و دخترانتان را (به ذلت و بیچارگی) زنده می‌گذاشتند و در این امور ابتلا و امتحان بزرگی از جانب خدایتان بر شما بود.»

یک تعبیر لطیفی در قرآن مطرح شد که هم اصالتا کار خود خداوند است و هم کار انبیا و اولیای الهی است. اینکه خداوند انسان های اهل ایمان را از ظلمت ها و تاریکی ها به سمت نور خارج می کند.

خود خداوند متعهد به این عهد است که اهل ایمان را از ظلمت ها و تاریکی ها به سمت نور و روشنایی هدایت و خارج کند. کسانی که ایمان می آورند این خروج از تاریکی ها به نور را خواهند داشت. خداوند گاهی این تعهد را به انبیاء خود نسبت می دهد.

«کتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَیْکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلَى صِرَاطِ الْعَزِیزِ الْحَمِیدِ

کتابى است که آن را به سوى تو فرود آوردیم تا مردم را به اذن پروردگارشان از تاریکیها به سوى روشنایى بیرون آورى به سوى راه آن شکست ناپذیر ستوده»

در سوره ابراهیم، خداوند موسای پیامبر را به عنوان نمونه مطرح می کند. ما آیات و نشانه هایی به موسی دادیم تا بنی اسرائیل را از تاریکی ها به سمت نور ببرد و به آنها ایام الله را متذکر شود.

این معنا فقط کار انبیا نیست. مردان الهی می توانند مصداق این معنا باشند. بیایند مانند انبیا قیام و نهضت به پا کنند و ملت و قومی را از ظلمات به سمت نور و نورانیت و پاکی و طهارت ببرند. در زمان ما مصداق این آیه امام خمینی«ره» است. عزیزی که آمد، قیام کرد تا این ملت و امت را از ظلمات به سوی نور هدایت کند.

نقش هدایتگری امام خمینی(ره) در جامعه - حجت الاسلام کازرونی + متن

ویژه نامه مرتبط : رحلت امام خمینی قدس سرهویژه نامه امام روح الله  کلیک کنید.

Share